Zdálo se, že v letech 2020 a 2021 se bude mluvit jen o kryptoměnách. S cenou každé digitální měny, která šla „na měsíc“, to chvíli vypadalo, že jediné, co můžete udělat, je vyhrát tím, že budete vlastnit kryptoměnové tokeny. Právě tato dynamika byla nejjasnějším signálem, že se v tomto odvětví ekonomiky vytváří spekulativní bublina.
Kryptoměnová bublina praskla v roce 2022 a během několika krátkých čtvrtletí se její hodnota odhaduje na 2 biliony dolarů. To by nemělo být až tak překvapivé, pokud si uvědomíte, že kryptoměny se obecně neosvědčily jako stabilní investice. Pro některé (včetně mě) jsou ekvivalentem kouzelných fazolí, které nemají žádnou vnitřní hodnotu a byly zřejmě vytvořeny jen proto, aby vysály peníze z vašeho důchodového hnízda.
Dlouhodobí investoři se kryptoměnám raději vyhnou. Lepší možností s mnohem jistějším potenciálem je investovat do těchto tří akcií videoher. Mají vše, co je potřeba k vybudování dlouhodobého bohatství.
1. Electronic Arts: Dominantní postavení v oblasti sportovních her
Mou první – a možná nejoblíbenější – sledovanou videoherní společností je Electronic Arts (EA). Tento herní vydavatel je lídrem v oboru již několik desetiletí, nejprve se sportovními tituly jako FIFA Soccer a Madden NFL, ale nyní stále více i s nesportovními tituly jako Apex Legends, The Sims a Star Wars Jedi: Survivor. Díky tomu, že se EA v posledních několika desetiletích drží na chvostu spotřeby videoher, je jednou z nejvýkonnějších akcií všech dob s celkovým výnosem téměř 27 000 % od svého vstupu na burzu před více než 30 lety.
Zdroj: Unsplash
Investoři by měli letos sledovat dvě důležité události v EA. Za prvé, na konci tohoto měsíce uvede na trh velké pokračování hry Star Wars Jedi: Survivor. Jeho předchůdce Star Wars Jedi: Je možné, že pokračování tento komerční úspěch překoná, když se před několika lety prodalo nejméně 10 milionů kusů (přesné číslo EA nezveřejnila). Při maloobchodní ceně 70 dolarů se prodej 10 milionů kusů rovná stovkám milionů hrubých příjmů pro EA, což by mohlo v tomto fiskálním roce znamenat významný konsolidovaný růst.
Druhou důležitou událostí, kterou budou akcionáři EA sledovat, je přechod jejího fotbalového titulu – nejlukrativnější franšízy – z názvu FIFA Soccer na EA Sports FC. Společnost EA se loni odtrhla od celosvětového fotbalového řídícího orgánu poté, co FIFA požádala o obrovské zvýšení ceny za licenci na název FIFA a s ní i všechny světové ligy. Investoři by měli sledovat, zda se FIFA vydá za jiným partnerem a pokusí se vytvořit videohru pod jejím jménem, nebo zda si EA dokáže udržet monopolní postavení v rámci odvětví. Pokud se jí to podaří, bude to pro akcionáře skvělá zpráva.
Pokud bude EA i nadále uvádět na trh inovativní tituly, jako je série Star Wars Jedi, a bude pokračovat ve své dominanci v oblasti sportovních her, budou akcie pravděpodobně dlouhodobě přinášet akcionářům stabilní výsledky.
2. Nintendo: Konečně expanduje i mimo hry?
Zdaleka nejzajímavější (a nejzáhadnější) společností v oblasti videoher je Nintendo (NTDOY). Tento japonský výrobce hardwaru a vynálezce sérií Mario, Zelda a Animal Crossing, který dominuje tomuto odvětví již desítky let, hraje podle vlastních pravidel a vybudoval přitom rodinné herní impérium.
Zdroj: Getty Images
Historicky se společnost Nintendo ve svých světoznámých franšízách drží výhradně videoherního obsahu. To je poměrně lukrativní, zejména v kombinaci s vlastními herními hardwarovými zařízeními. Od začátku roku 2020 společnost Nintendo dosáhla ročního provozního příjmu přes 3 miliardy dolarů a za posledních 12 měsíců dosáhla zisku 4 miliardy dolarů, a to i při výrazném oslabení japonského jenu vůči americkému dolaru.
Nyní však společnost Nintendo učinila kroky k rozšíření své působnosti i mimo oblast her do nových kategorií zábavy. Právě vydalo animovaný film v koprodukci se studiem Illumination s názvem The Super Mario Movie, který má šanci dosáhnout tržeb přes 1 miliardu dolarů a stát se jedním z nejvýdělečnějších animovaných filmů všech dob. Ve spolupráci se společností Universal Studios, která patří společnosti Comcast, otevře v tomto desetiletí po celém světě čtyři zábavní parky založené na značce Nintendo.
Pokud tyto dvě další kategorie zábavy zkombinujeme se ziskovým herním byznysem, myslím, že Nintendo bude v příštích letech velmi výkonnou akcií.
3. Activision Blizzard: arbitráž při fúzi a obnovené studio
Můj poslední tip se nachází v poněkud ošemetné situaci, nicméně je nastaven tak, aby akcionářům přinesl pozitivní výnosy. Jedná se o Activision Blizzard (ATVI), jednoho z největších vydavatelů videoher na světě, který je v současné době uprostřed procesu akvizice společností Microsoft (MSFT) za 95 USD za akcii. Dnes se Activision obchoduje za cenu 85 USD, což znamená, že investoři mohou během několika krátkých měsíců získat 12 % výnos, pokud se obchod uskuteční v předpokládaném termínu letos v létě.
Zdroj: Unsplash
Nelze přesně vyčíslit, jak pravděpodobné je, že globální regulační orgány akvizici schválí, ale z mého pohledu to vypadá stále pravděpodobněji. Hlavní evropské regulační orgány se k transakci vyjádřily kladně poté, co Microsoft přislíbil distribuovat hru Call of Duty po dobu nejméně 10 let na všech hlavních platformách, které konkurují jeho hernímu ekosystému Xbox, jako je PlayStation od Sony, Steam, Nintendo a Nvidia. Stále zde panuje určitá nejistota; pokud pozorně sledujete dění v tomto odvětví, pochopíte, že s touto dohodou nejsou spojeny žádné obavy z narušení hospodářské soutěže. Xbox v počtu aktivních hráčů výrazně zaostává za PlayStationem, Steamem a Nintendem, takže se nejedná o dominantního lídra odvětví, který by se snažil vybudovat monopolní postavení.
I kdyby fúze nebyla v létě schválena, myslím, že jde o situaci „vyhraju, neprohraju“. Proč? Protože podnikání Activisionu vypadá ve srovnání s obdobím před několika lety ve skvělé kondici. Její kmenová série Call of Duty jede v současné době na plné obrátky, mobilní studio King trvale zvyšuje příjmy a zisky a studio Blizzard má v přípravě obrovskou řadu her, včetně velmi očekávaného titulu Diablo IV. Z dlouhodobého hlediska to podle mého názoru znamená konzistentní generování peněžních toků, které může Activision vrátit akcionářům, což z akcií činí skvělou volbu bez ohledu na to, zda obchod schválí regulační orgány.