Warren Buffett je nakloněn Japonsku. Proč by měli být i ostatní investoři

Warren Buffett je nakloněn Japonsku. Legendární hodnotový investor řekl japonským médiím, že Berkshire Hathaway nedávno zvýšila svůj podíl v několika obchodních domech v zemi a že má vyhlédnuté další investiční příležitosti.

Japonský index Nikkei 225 v úterý po Buffettově vyjádření přidal více než 1 %, zatímco na ostatních asijských burzách byl den bez výraznějších změn.

Investorovi s Buffettovými sklony se na japonských akciích může leccos líbit. Především jsou nemilované. Přestože se index Nikkei 225 v poslední době těší vítězné sérii, je stále výrazně níže než na svých 52týdenních maximech z loňského léta – a téměř 30 % pod svým rekordem z roku 1989.

Nikkei 225 se obchoduje za přibližně 16násobek konsensuálních zisků v nadcházejícím roce, zatímco index S&P 500 za více než 18násobek a index Nasdaq Composite za 26násobek.

„Japonsko bude vždy hodnotovým trhem,“ říká Ashish Chugh, manažer globálního akciového portfolia ve společnosti Loomis Sayles.

To však neznamená, že se na tom nedá vydělat. Buffett by souhlasil – hodnotové investování je jeho specialitou. V porovnání se špičkovými indexy S&P 500 nebo Nasdaq, které se opírají o růstové megapodniky, jako jsou Apple (AAPL) a Microsoft (MSFT), se Nikkei 225 bude určitě obchodovat za nižší násobek, protože jeho složení je více orientováno na podniky staré ekonomiky.

Zdroj: Getty Images

Mezi hlavní složky indexu Nikkei patří společnost Fast RetailingCo. (9983. Tokio), mateřská společnost Uniqlo, telekomunikační operátor KDDI (9533. Tokio) a gigant v oblasti vytápění, ventilace a klimatizace Daikin Industries (6367. Tokio). Konglomerát SoftBank Group (9984. Tokio) Masayoshiho Sona a společnost Tokyo Electron (8035. Tokio) vyrábějící polovodičová zařízení jsou velké růstově orientované společnosti v indexu.

Společnost Berkshire Hathaway (BRK. A) se v Japonsku v poslední době angažuje prostřednictvím několika obchodních domů, a to: Mitsui (8031. Tokio), Itochu (8001. Tokio), Marubeni (8002. Tokio), Sumitomo (8053. Tokio) a Mitsubishi (8058. Tokio). Buffett koupil 5% podíly ve všech pěti z nich v srpnu 2020 a od té doby výrazně posílily.

Tento růst a další nákupy akcií od té doby zvýšily hodnotu kombinované pozice na přibližně 13 miliard dolarů, jak vyplývá z údajů agentury Bloomberg. Buffett tento týden pro Nikkei uvedl, že Berkshire od posledního zveřejnění ještě zvýšila své podíly.

Co se týče dalších investic v Japonsku, Buffett si nechal karty na stole. „Stále o několika přemýšlím,“ řekl Nikkei, aniž by to blíže specifikoval.

Silnější japonský jen vůči americkému dolaru a dalším měnám vyspělých trhů by poskytl vítr do plachet aktivům této země. Burzovně obchodovaný fond iShares MSCI Japan (EWJ) poskytuje širokou expozici vůči akciovému trhu této země.

Zdroj: Bloomberg

Zdá se, že Bank of Japan je pod vedením nově dosazeného guvernéra Kazuo Uedy připravena zpřísnit měnovou politiku v míře, jakou už léta nezažila. To neznamená prudký růst úrokových sazeb, ale přinejmenším pozitivní, a mělo by to přinést případné opuštění politiky nákupu dluhopisů, která udržovala sazby na nízké nebo záporné úrovni.

To není recept na býčí trh s japonskými dluhopisy, říká David Rolley, portfolio manažer a spoluvedoucí globálního týmu pevného výnosu ve společnosti Loomis Sayles. Vyšší referenční úrokové sazby by zatížily ceny dluhopisů, které se pohybují inverzně k výnosům – riziko, které v současné době není dostatečně zohledněno, domnívá se Rolley.

Zpomalení hospodářského růstu a demografické problémy jsou nejčastějšími makroúdery na investování v Japonsku. Loňský hrubý domácí produkt byl zhruba stejný jako v letech 2017, 2018 a 2019 – a sotva nad úrovní, které poprvé dosáhl na konci 90. let minulého století. Počet obyvatel Japonska již více než deset let klesá a nadále stárne, čímž se snižuje počet pracovních sil.

Odhlédneme-li od dlouhodobých trendů, v nadcházejícím roce se v porovnání s ostatními vyspělými trhy mohou japonské ekonomické vyhlídky více líbit – s tím, jak se země později vymaní z pandemie Covid-19 a pomaleji normalizuje měnovou politiku. Výsledkem by měl být posun od poptávky tažené vývozem k větší domácí spotřebě.

Zdroj: Getty Images

„Zaprvé, schodek obchodní bilance se posunul z jednoho z nejhorších v moderní době do užšího, zatímco běžný účet se vrátil do přebytku. To napomohlo posílení jenu,“ napsal v úterý Sean Darby, akciový stratég společnosti Jefferies. „Zadruhé by měly začít ustupovat škodlivé vyšší životní náklady způsobené vyššími účty za energie, čímž se zvýší důvěra spotřebitelů. Za třetí, klesající inflační tlaky jednoduše v důsledku promítnutí nákladů zbaví BoJ určitého tlaku na zbytečně rychlé zvyšování sazeb.“

Doporučuje vlastnit japonské banky, které budou těžit z normálnějšího a pozitivnějšího úrokového prostředí. Mezi největší patří Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG), Japan Post BankCo. (7182. Tokio) a Mizuho Financial Group (MFG).

Darby je také nakloněn akciím japonských společností, které jsou vystaveny většímu apetitu domácích spotřebitelů utrácet. Mezi ně patří řada mezinárodních velmocí, jako je Toyota Motor (TM) a Sony Group (SONY) – a také Buffettových pět preferovaných obchodních domů.