Francouzský „národ startupů“ se stává útočištěm pro kryptoměny

Na kryptokonferenci v Paříži koncem března byl tento ruch v ostrém kontrastu s nedalekými hromadami odpadků, které budily dojem, že městské služby jsou v havarijním stavu.

Zatímco francouzskou metropolí zmítaly protesty a stávky proti plánu prezidenta Emmanuela Macrona zvýšit věk odchodu do důchodu, v kongresovém sále v paláci Louvre se o sebe otírali vedoucí pracovníci v oblasti digitálních aktiv. Na večerním setkání v muzejní části účastníci popíjeli šampaňské a poté si mohli soukromě prohlédnout Monu Lisu a další mistrovská díla.

Tato nálada byla stejně tak v rozporu s problémy, které v uplynulém roce postihly toto odvětví – většinu z nich si způsobilo samo.

Zastánci rádi popisují kryptoměny jako skutečně globální fenomén, který je propojen blockchainy nezatíženými zastaralými systémy, jež se liší podle země. Přesto se jeho svět v posledních dvou letech výrazně zmenšil: Čína zakázala většinu digitálních aktiv, Singapur a Dubaj zpřísnily pravidla a americké úřady zasáhly po chaotické listopadové implozi FTX.

Macronova vstřícnost k tomuto odvětví přiměla společnosti od Circle Internet Financial Ltd. po Crypto.com a Binance, aby si z Paříže udělaly svou evropskou základnu. Ačkoli je Francie v oblasti kryptoměn stále malým hráčem a pracuje také na zpřísnění regulace, její podíl na obchodech s rizikovým kapitálem v prvním čtvrtletí vyskočil, což je první známka toho, že Macronovo úsilí o přilákání podnikání v oblasti digitálních aktiv začíná přinášet ovoce.

„Chtějí být národem startupů a myslím, že je to legitimní,“ řekl Joe Lubin, výkonný ředitel newyorské společnosti ConsenSys, která se zabývá blockchainovými technologiemi, v rozhovoru na pařížské kryptoakci, na níž se podle odhadů organizátorů sešlo asi 8 500 účastníků, což je více než před rokem. „Mají rádi lidi v našem ekosystému.“

Zdroj: Getty Images

Není to tak, že by Francie nečinně přihlížela, jak ostatní země omezují své aktivity. Po krachu FTX vyzvali vysocí představitelé včetně centristického senátora Hervého Maureyho a guvernéra francouzské centrální banky Francoise Villeroye k přísnější regulaci. Začátkem letošního roku parlament prosadil pravidla, která vyžadují více informací v oblastech, jako je cenová politika a střet zájmů, a také oddělení vkladů klientů – což je zprostředkující krok předtím, než začne platit regulace v celé Evropské unii.

Odvětví, které je považováno za baštu proti nadměrné státní moci, má i další překážky, v neposlední řadě i notoricky známý francouzský nepružný pracovní systém. A vždy existuje riziko politické reakce, pokud se kryptografie zaplete do dalších skandálů. Jen několik dní po skončení pařížské akce zažalovala americká Komise pro obchodování s komoditními futures dominantní burzu s digitálními tokeny Binance. CTFC zažalovala také miliardáře Changpenga „CZ“ Zhaoa, generálního ředitele společnosti Binance, který loni v červenci zveřejnil na Twitteru selfie s Macronem.

„Vláda je ve složité situaci,“ řekl Francois-Joseph Schichan, ředitel poradenské společnosti Flint Global a bývalý francouzský diplomat. „Francie se dostane pod tlak EU a možná i USA, aby přitvrdila svou regulaci.“

Přesto byla reakce Francie mnohem vstřícnější než reakce USA. Při únorovém otevření období pro podávání připomínek k návrhům na regulaci kryptoaktiv bankovní regulátor uvedl, že tento krok by měl být vnímán jako „pozitivní signál“ pro decentralizované finance.

Vedoucí pracovníci shromáždění v Paříži si zřejmě přáli, aby to tak zůstalo. Lubin popsal úředníky a regulátory jako „velmi bystré“. „Velmi přítomní na všech kryptoakcích,“ řekla Marguerite de Tavernost, investorka rizikového kapitálu ve fondu Ledger Cathay, o ministru pro digitální technologie Jeanu-Noelu Barrotovi. Tom Duff Gordon, viceprezident pro mezinárodní politiku burzy Coinbase Global Inc. pochválil politiky a regulátory za to, že se ujali „proaktivní role“ při rozvoji krypto ekosystému.

Společnost Coinbase se sídlem v San Francisku je pod tlakem domácích úřadů a 22. března oznámila, že jí Komise pro cenné papíry oznámila, že proti ní plánuje zahájit donucovací řízení.

Zdroj: Getty Images

Společnost zvažuje, kde založí svůj hlavní subjekt v EU, protože blok připravuje svůj první rozsáhlý soubor krypto pravidel ve směrnici o trzích s kryptoaktivy (MiCA), řekl Gordon. Popsal Francii jako „atraktivní“ možnost, přičemž uvedl, že proces probíhá.

David Princay, prezident místní jednotky, uvedl v e-mailu, že Binance ve Francii za necelý rok vytvořila více než 150 stálých pracovních míst a stále se tam rozšiřuje.

„Příležitost, kterou nelze promarnit“

Macronovo rozhodnutí zachovat kurz i v době, kdy kryptoměnou otřásla řada skandálů, může mít částečně kořeny v širších strategických úvahách. Stejně jako většina Evropy i Francie sledovala, jak americké společnosti jako Facebook Meta Platforms Inc. a Twitter Inc. dominují tomu, co se často označuje jako druhá verze internetu, definovaná nástupem sociálních médií.

Podle zastánců kryptoměn nyní svět vstupuje do éry webu3, který je často popisován jako decentralizovanější iterace internetu postavená na technologii blockchain.

Krátce před svým znovuzvolením v roce 2022 Macron označil web3 za „příležitost, kterou nelze promarnit“, a dodal, že „Francie a Evropa by měly být lídry budoucích generací webu“. Ještě předtím prosadil politiky ve prospěch tohoto odvětví, jako je snížení daní ze zisků z kryptoměn a nový „lehčí“ registrační režim.

„Úsilí a politika, které byly v posledních letech od zvolení prezidenta Macrona realizovány, se vyplácí,“ řekl Barrot v rozhovoru na konci března. „Úsilí o to, aby se Francie stala co nejatraktivnějším místem pro rozvoj technologií založených na webu3 a blockchainu, včetně kryptoaktiv.“

Zdroj: Getty Images

Francie má i další atributy, které jsou pro vedoucí pracovníky v oblasti kryptoměn atraktivní. Klíčovou roli zde hrají špičkové technické školy, jako je École Polytechnique, která vychovává stálý přísun technologických talentů. Kromě toho Paříž přilákala velkou část sektoru finančních služeb, který po brexitu opustil Londýn, a prohloubila tak ekosystém obklopující digitální aktiva. Některé z jejích proslulých značek luxusního zboží, od Louise Vuittona po Cartiera, vyvíjejí technologii založenou na blockchainu, aby mohly certifikovat pravost svých výrobků nebo sledovat poprodejní služby.

„Možná je to jen pocit, ale v posledních šesti měsících se zdá, že se pařížský kryptosystém trochu zrychlil,“ řekl Paul Frambot, generální ředitel francouzského startupu Morpho Labs, který vyvíjí stejnojmenný blockchainový protokol.

Pak dodal: „Možná proto, že v jiných zemích je blockchain a kryptografie stále složitější.“