Rostoucí britská libra je nepravděpodobným příběhem letošního návratu do hry

Ještě před několika měsíci bylo sázení proti britské libře naprostou samozřejmostí.

Během katastrofálního premiérství Liz Trussové se všude mluvilo o pádu měny na dolarovou paritu. Málokdo byl optimistický ohledně země na pokraji historicky nejdelší recese.

Ukazuje se však, že chmurné názory jsou přinejmenším prozatím přehnané. Libra se v letošním roce vrátila zpět a dosáhla nejlepšího výkonu ze všech hlavních vyspělých měn. Také stratégové jsou pozitivnější a Nomura Holdings Inc., NatWest Markets Plc a HSBC Holdings Plc tvrdí, že rally bude pokračovat.

„Skutečnost je taková, že situace není tak špatná, jak se všichni obávali,“ řekl Dominic Bunning, vedoucí evropského devizového výzkumu v HSBC. „Teprve nyní se lidé začínají probouzet.“

Je jisté, že ekonomika Spojeného království není v dobrém stavu. Inflace zůstává vysoká a Mezinárodní měnový fond minulý týden uvedl, že Británie pravděpodobně utrpí jeden z největších nárůstů nezaměstnanosti v podmínkách hospodářského poklesu. Po jedenácti zvýšeních úrokových sazeb za sebou je však libra ve srovnání s dolarem pro investory atraktivní destinací, protože američtí obchodníci se připravují na to, že Federální rezervní systém sníží sazby již v tomto roce.

Z údajů agentury Bloomberg vyplývá, že libra vůči dolaru vzrostla o téměř 5 % na základě celkového výnosu, který zohledňuje úroky i cenové pohyby. V pátek šterlink krátce dosáhl desetiměsíčního maxima 1,2546 USD.

V listopadu prosadila Bank of England největší zvýšení úrokových sazeb za posledních 33 let, které doprovázely hrozivé předpovědi ohledně ekonomiky. Nyní nedávné údaje včetně prudce rostoucích maloobchodních tržeb a stabilizujících se cen nemovitostí naznačují, že rána není tak hluboká, a BOE již neočekává pokles v tomto čtvrtletí.

Rizika přetrvávají

Zdroj: Getty Images

Ne všichni jsou přesvědčeni, že růst libry může pokračovat.

Valentin Marinov, vedoucí oddělení výzkumu měn zemí G10 ve společnosti Credit Agricole SA, vidí do konce čtvrtletí návrat na 1,23 USD nebo níže.

Spotřebitelská důvěra zůstává slabá i poté, co se odrazila od říjnového rekordního minima, a pro mnoho domácností stále hrozí zvýšení úrokových sazeb hypoték.

„Navzdory skutečnosti, že vyhlídky Spojeného království jsou nyní méně hrozivé, se domnívám, že Výbor pro měnovou politiku zůstane rozdělen v názoru na potřebu dalšího agresivního zvyšování sazeb,“ řekl. Dodal, že „méně než očekávaný“ obrat Fedu, stejně jako obavy z globální recese, by také mohly zatížit libru šterlinků, protože ochota riskovat klesá.

Podle Jane Foleyové, vedoucí oddělení měnové strategie Rabobank, je snížení krátkých pozic na libře příznakem širšího optimismu na britských trzích, zároveň by však mohlo způsobit, že měna bude zranitelnější vůči negativním šokům, pokud se objeví nové trhliny. Podle ní se bude libra v nadcházejících šesti měsících obchodovat v rozmezí 1,20 až 1,26 USD.

„Došlo k přecenění ze strašně chmurných vyhlídek pro Spojené království na pouhé chmurné vyhlídky,“ řekla. „Má trh skutečně takový impuls, aby výrazně zlepšil výhled? Pochybuji o tom.“

Libra v pátek smazala zisky vůči dolaru poté, co americká zpráva ukázala zlepšení nálady a index jednoletých inflačních očekávání vzrostl více, než se očekávalo.

Nomura, NatWest a HSBC jsou více optimistické a vidí libru v nadcházejících měsících na 1,30 USD. Kromě hrozícího snížení sazeb Fedu a pokračujícího oslabování dolaru uvádějí také nejistý optimismus ohledně ekonomického výhledu Spojeného království a cestu k dalšímu zvyšování sazeb, protože BOE se snaží zmírnit inflaci, která je stále dvouciferná.

Zdroj: Getty Images

Zatímco v USA se inflace oproti svému vrcholu snížila téměř o polovinu, ekonomové oslovení agenturou Bloomberg vidí březnovou meziroční hodnotu ve Spojeném království, která má být zveřejněna tento týden, na 9,8 %. Hlavní ekonom BOE Huw Pill uvedl, že Spojené království by mohlo zažít „pozitivní poptávkový šok“, který by byl přínosem pro nedostatečný růst země, ale potenciálně by mohl zvýšit tlak na tempo růstu cen.

Obchodníci vidí v letošním roce další zvýšení úrokových sazeb ze strany britské centrální banky o více než 50 bazických bodů, zatímco ze strany Fedu pouze o 21 bazických bodů.

Stratégové NatWest ve své nedávné zprávě napsali, že „planety jsou seřazeny“ tak, aby libra prorazila výše. Měnu podporuje „rychle se zmenšující soubor potenciálních rizik kolem výhledu Spojeného království“, uvedli.