Americký dolar v úterý na začátku evropského obchodování klesl a vrátil část nočních zisků, protože dobré údaje o čínském růstu podpořily náladu na riziko.
Dolarový index, který sleduje zelenou bankovku vůči koši šesti dalších měn se obchodoval o 0,1 % níže na úrovni 101,707 poté, co přes noc vzrostl o 0,5 %.
Zdá se, že čínské oživení po skončení krize COVID je na dobré cestě poté, co v úterý zveřejněné údaje ukázaly, že druhá největší ekonomika světa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 4,5 %, čímž překonala prognózy 4% růstu a zaznamenala výrazné zrychlení oproti 2,9 % v předchozím čtvrtletí.
Maloobchodní tržby navíc vzrostly o více než 10 % a dosáhly téměř dvouletého maxima, což posílilo naději, že zotavení země po pandemii je i nadále na dobré cestě.
Tato zpráva zvýšila optimismus ohledně oživení světové ekonomiky na úkor bezpečného přístavu dolaru.
Zelená bankovka se v pondělí obchodovala na vyšší úrovni poté, co údaje ukázaly, že výrobní aktivita ve státě New York poprvé za posledních pět měsíců vzrostla, což zvýšilo očekávání, že Federální rezervní systém na svém příštím zasedání v květnu opět zvýší úrokové sazby.
„Vzhledem k tomu, že podmínky na trhu se nadále trochu uklidňují …, zdá se nyní pravděpodobné, že Federální rezervní systém v květnu provede poslední zvýšení o 25 bb a poté stiskne tlačítko pauzy, aby vyčkal na dopady zpřísnění úvěrových podmínek způsobených březnovými bankovními turbulencemi,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.
EUR/USD vzrostl o 0,1 % na 1,0941, tedy pod roční maximum 1,1075, kterého dosáhl minulý týden, ačkoli se všeobecně očekává, že Evropská centrální banka bude letos pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, neboť inflace je stále výrazně vyšší než její inflační cíl.
Prezidentka ECB Christine Lagardeová v pondělí uvedla, že ECB může diskutovat o změně svého 2% inflačního cíle, ale až poté, co se jí podaří snížit inflaci na tuto úroveň.
GBP/USD vzrostl o 0,2 % na 1,2392 poté, co míra nezaměstnanosti ve Spojeném království v únoru vzrostla z 3,7 % na 3,8 %, což byl slabší výsledek, než se očekávalo. Stále se však očekává, že Bank of England na svém zasedání příští měsíc zvýší úrokové sazby o dalších 25 bazických bodů, neboť inflace zůstává vysoce zvýšená.
GBP/USD (long) – Zdroj: Autochartist
Kupci měnového páru GBP/JPY se snaží udržet otěže, protože do úterního londýnského otevření směřují ke krátkodobé klíčové překážce vzestupu na úrovni 166,50. Křížový měnový pár přitom vykresluje obavy obchodníků před březnovými údaji o počtu žadatelů o podporu ve Spojeném království, jakož i mírou nezaměstnanosti ILO za tři měsíce do února.
EUR/GBP se po optimistické zprávě o pracovních místech ve Spojeném království během úterý nabízí k obnovení intradenního minima poblíž 0,8825. Sílu medvědímu trendu dodává poslední nerozhodnost tvůrců politiky Evropské centrální banky (ECB), stejně jako opatrná nálada před údaji z eurozóny a německého průzkumu ZEW za duben.
AUD/USD vzrostl o 0,5 % na 0,6732, když zápis z nedávného zasedání rezervní banky ukázal, že banka může navzdory dubnové pauze dále zvyšovat úrokové sazby.
USD/JPY klesl o 0,1 % na 134,31, zatímco USD/CNY se snížil o 0,1 % na 6,8716, přičemž těžil ze silných údajů o čínském růstu.
USD/MXN se zdá být nerozhodný kolem 18,00 na začátku úterý v Evropě a udržuje si tak třídenní trend nečinnosti.
Pár mexického pesa (MXN) je od minulého pátku nevýrazný a zobrazuje Doji svíčky. Při tom se také kotace pohybuje kolem pět týdnů staré vzestupné linie podpory, která se v době psaní nacházela poblíž úrovně 17,99.
NZD/USD přerušuje dvoudenní klesající trend a zároveň prodlužuje počáteční odraz z nejnižších úrovní za poslední měsíc během úvodní hodiny úterní evropské seance.
Pár Kiwi přitom povzbuzuje optimismus inspirovaný čínskými údaji a zároveň se blíží k 1,5 měsíce staré předchozí linii podpory, která je nyní bezprostřední rezistencí kolem 0,6200.
Vedle optimistických signálů pro NZD/USD, které vyvolala data z Číny, udržuje kupce v naději také odraz RSI z přeprodaného teritoria a ustupující medvědí tendence MACD.