2 akcie, které by se mohly připojit ke společnostem Apple, Microsoft, Amazon a Alphabet v klubu 1 bilionu dolarů

V roce 1995 se globální konglomerát General Electric stal první společností na světě s hodnotou 100 miliard dolarů. Tento průmyslový gigant vyráběl vše od žárovek po letecké motory a znamenal další vývoj americké ekonomiky – o pouhých 94 let dříve, v roce 1901, byla největší společností United States Steel s hodnotou 1 miliardy dolarů.

Hospodářský pokrok se nikdy nezastavil (a pravděpodobně ani nezastaví). Nyní vládnou technologie a v roce 2018 se gigant v oblasti spotřební elektroniky Apple stal první společností, která dosáhla tržní kapitalizace 1 bilionu dolarů.

Od té doby se k němu připojili další technologičtí giganti jako Microsoft, Amazon a mateřská společnost Google Alphabet. Klub 1 bilionu dolarů se však bude časem jen rozšiřovat, takže které společnosti by mohly být dalšími, kdo se k němu připojí?

Podělím se s vámi o dva kandidáty, přičemž oba by mohli investorům přinést šťavnaté výnosy, pokud dosáhnou tržní kapitalizace 1 bilionu dolarů.

Zdroj: Unsplash

1. Meta Platforms

Společnost Meta Platforms (META) je možná jedinou společností na světě, která může říci, že poskytuje služby 3,7 miliardy lidí. Právě tolik uživatelů se každý měsíc zapojí do jejích sociálních sítí Facebook, Instagram a WhatsApp. Společnosti Meta není klub 1 bilionu dolarů cizí, strávila v něm krátké období v roce 2021.

Už tam není, protože její akcie klesly o 42 % ze svého historického maxima, které dnes společnost oceňuje na 571 miliard dolarů. Obrovské investice společnosti Meta do vývoje metaverza jsou jedním z důvodů, proč se její akcie vyvíjely tak špatně, ale paradoxně by mohly být základem pro to, aby společnost v budoucnu opět dosáhla tržní hodnoty 1 bilionu dolarů.

Investoři byli v posledních dvou letech frustrováni ztrátami společnosti Meta v segmentu Reality Labs, který je zodpovědný za vývoj hardwaru i softwaru pro virtuální světy. V letech 2021 a 2022 dohromady spálila 23,9 miliardy dolarů, zatímco obtížné ekonomické prostředí odčerpávalo peníze z reklamy i z její rodiny aplikací pro sociální média. Kombinace těchto faktorů vedla k zastavení růstu tržeb a poklesu čistého příjmu (zisku) v průběhu zejména loňského roku.

Zdroj: Getty Images

Společnost Meta se však nedávno zavázala k disciplinovanějšímu přístupu k výdajům, který zahrnoval plán propustit od listopadu 2022 více než 21 000 zaměstnanců. Generální ředitel Mark Zuckerberg označuje tento rok pro společnost za „rok efektivity“, protože předpovídá, že ekonomické prostředí bude i nadále náročné.

V dlouhodobém horizontu by však Meta mohla vytvořit největší hodnotu. Podle studie společnosti Statista, kterou následně citovalo Světové ekonomické fórum, by metaverze mohla do roku 2030 přilákat 700 milionů lidí a vytvořit tak finanční příležitost v hodnotě až 4,4 bilionu dolarů. Zuckerberg je ještě optimističtější a předpovídá, že virtuálními světy jeho společnosti bude prolézat 1 miliarda uživatelů. Vzhledem k tomu, že téměř polovina planety se zapojuje do stávajících aplikací společnosti Meta, není těžké si představit, že značná část přejde do jejího metaverza.

V krátkodobém horizontu se společnosti Meta daří skvěle udržovat uživatele na svých platformách díky novým funkcím, jako je Reels, a díky síle umělé inteligence při kurátorství obsahu. Investoři poslali akcie společnosti Meta v roce 2023 zatím nahoru o 76 %, a pokud se jí odtud podaří zaznamenat další 71% nárůst, oficiálně se vrátí do klubu 1 bilionu dolarů.

Zdroj: Bloomberg

2. Berkshire Hathaway

Snad žádná společnost nemá jasnější trajektorii k ocenění na 1 bilion dolarů než Berkshire Hathaway (BRK.A) (BRK.B). Je to investiční dům, který vede sám věštec z Omahy Warren Buffett.

Berkshire drží portfolio akcií, státních dluhopisů a hotovosti v hodnotě přibližně 345 miliard dolarů a je strukturováno tak, aby představovalo průřez americkou ekonomikou. V tomto portfoliu akcií najdete například Coca-Colu, kterou Berkshire drží od roku 1988, a Apple, který nyní představuje 44 % hodnoty všech akcií firmy. Kromě toho drží akcie řady bank, ropných společností a několika dalších technologických společností.

Buffett vštípil firmě velmi dlouhodobou mentalitu, což znamená, že obvykle investuje do akcií, které hodlá držet po desetiletí, ne-li navždy. Je to nejlepší způsob, jak využít efektu složeného investování, zejména proto, že mnohé z akcií Berkshire vyplácejí tučné dividendy. Tato strategie firmě velmi dobře posloužila, protože její hodnota je v současné době 714 miliard dolarů.

Zdroj: Unsplash

Od roku 1965 rostla hodnota akcií třídy A společnosti Berkshire složenou roční mírou 19,8 %, což je více než 9,9% roční výnos srovnávacího indexu S&P 500. V absolutním vyjádření to znamená, že 1 000 USD investovaných do akcií Berkshire v roce 1965 by mělo na konci roku 2022 hodnotu 39,8 milionu USD! Investice 1 000 USD do indexu S&P 500 ve stejné době by měla hodnotu pouhých 247 080 USD.

Její výkonnost byla tak vysoká, že se firma stala nejaktivnějším investorem do vlastních akcií a pravidelně provádí zpětné odkupy, které akcionářům vracejí peníze prostřednictvím snížení počtu akcií, a tedy i vyšší ceny akcií.

Pokud bude tempo ročních výnosů akcií Berkshire pokračovat, bude tato společnost s hodnotou 707 miliard dolarů během příštích dvou let patřit do klubu společností Apple, Microsoft, Amazon a Alphabet s hodnotou 1 bilion dolarů. Ale i když se jí bude dařit hůře, dostat se tam je z dlouhodobého hlediska téměř jisté.