Bitcoin padá. Připravte se na pokles

Bitcoin a další kryptoměny v pátek klesaly, protože na sentiment doléhaly regulační tlaky. Obchodníci s kryptoměnami zůstávají býčí – ale velké sázky na oživení mohou cenám krátkodobě jen uškodit.

Cena bitcoinu se za posledních 24 hodin propadla o 2 % na 28 100 dolarů, čímž se ještě více vzdálila od psychologicky důležité úrovně 30 000 dolarů, kterou minulý týden poprvé za 10 měsíců překonala. Zóna 30 000 USD je považována za klíčovou, protože právě zde se ceny nacházely loni v červnu, než výprodej napříč kryptoměnami akceleroval v brutální medvědí trh. Bitcoinu se však nedaří konsolidovat nad touto úrovní, a to i přes nárůsty do blízkosti 31 000 USD.

„Stojí za to připravit se na typičtější pullback … k 50dennímu průměru, tedy do blízkosti 26 700 dolarů,“ uvedl Alex Kuptsikevich, analytik makléřské společnosti FxPro. „Takový pokles slibuje pocuchání nervů kryptoměnových nadšenců. Prolomení pod tuto úroveň by mohlo cenu rychle dostat k 25 600 dolarům – veledůležitému 200týdennímu klouzavému průměru, jehož zachycení umožnilo v březnu vyhlásit obnovení býčího trhu.“

Bitcoin tento týden klesl v souladu s určitým oslabením na akciovém trhu, avšak vůči indexům Dow Jones Industrial Average a S&P 500 se mu nedařilo kvůli obavám z regulačního pozadí na kritickém americkém trhu. Zprostředkovatelská společnost Coinbase Global (COIN) zase signalizovala, že se stále více poohlíží po zámoří uprostřed nejasností, které by jí mohly uškodit.

Zdroj: Getty Images

„Stále více obchodníků zpracovává zprávu, že Coinbase by mohla nakonec opustit americký trh, pokud se jí nedostane regulační jasnosti,“ uvedl Edward Moya, analytik makléřské společnosti Oanda. „Bitcoin se zde bude potýkat s problémy, dokud nebudeme mít nějaké regulační vyjasnění, což znamená, že ceny se zdají být připraveny na pokles.“

Konečné riziko, které obchodníci s ohledem na situaci v Coinbase sledují, spočívá v tom, že pokud broker, vlivné místo pro působení amerických retailových investorů v oblasti kryptoměn, opustí USA, mohlo by to podnítit zpomalení obchodování s digitálními aktivy na klíčovém trhu. To by mohlo zatížit ceny.

Makroekonomické síly – především inflace a výhled úrokových sazeb – stejně jako regulační tlaky zůstávají hnacími silami cen kryptoaktiv. Po letošním nárůstu o zhruba 75 % bitcoin snižuje své zisky a zdá se, že je náchylný ke korekci, ačkoli makroekonomické nebo regulační katalyzátory by mohly pomoci pokles zastavit.

„Trh se snaží najít důvod k nákupu a podpořit cenu, protože prodejní tlak na vybírání zisků a likvidace dlouhých pozic tento týden stlačily cenu dolů,“ uvedl Yuya Hasegawa, analytik kryptoměnové burzy Bitbank.

Tento druhý faktor, takzvaná likvidace, je v současnosti důležitou tržní dynamikou, která tlačí ceny dolů. Souvisí s trhem s futures na bitcoin, který je nejlikvidnějším místem pro zjišťování ceny bitcoinu v celé kryptoburze.

Většina pozic na bitcoinových futures je zaujímána s pákovým efektem, tedy s penězi vypůjčenými od makléře, a lze je násilně uzavřít, pokud se trh vychýlí v neprospěch obchodníků v procesu zvaném likvidace. To obvykle spouští automatické příkazy k prodeji, což může způsobit, že se při likvidaci dalších obchodníků vytvoří momentum v klesající spirále.

Zdroj: Getty Images

Podle poskytovatele kryptoměnových dat Coinglass bylo od středy zlikvidováno více než 400 milionů dolarů v býčích futures pozicích, což se shoduje s klesající cenou bitcoinu.

„Navzdory poklesu se zdá, že se býci ještě nevzdali, protože míra financování trhu s futures na Bitcoin stále vykazuje kladné hodnoty, což by mohlo omezit horní potenciál Bitcoinu a zhoršit jeho krátkodobý pokles,“ uvedl Hasegawa.

Míra financování odkazuje na metodu, která zajišťuje, že cena „spotového“ Bitcoinu – samotného tokenu obchodovaného na burzách, jako je Coinbase – odpovídá ceně futures kontraktu. Když je cena futures vyšší než cena Bitcoinu, což naznačuje, že většina sázek je na růst cen, je míra financování kladná. Obchodníci, kteří zaujímají tyto dlouhé pozice, že ceny porostou, pak musí platit peníze obchodníkům s krátkými pozicemi, což motivuje určitou rovnováhu na trhu s futures.

Vzhledem k tomu, že míra financování je v současné době kladná, naznačuje to, že navzdory poklesu převládá býčí nálada. To by mohlo signalizovat, že mnoho obchodníků by mohlo být stále zranitelných vůči likvidaci, což by mohlo pokračovat ve spirále poklesu cen.

Kromě bitcoinu klesl ether – druhá největší kryptoměna – o 3 % na téměř 1 900 USD. Menší kryptoměny neboli altcoiny byly slabší, přičemž Cardano i Polygon klesly o 4 %. Memecoiny vykazovaly většinu stejného, Dogecoin klesl o 4 % a Shiba Inu se zbavil 2 %.