Bankroty a podvodné skandály ve světě kryptoměn nutí regulační orgány zavést v tomto nestabilním odvětví větší pořádek a transparentnost. Cílem je zabezpečit širší finanční systém a chránit investory, aniž by se zadusily užitečné inovace kolem digitálních aktiv. Vlády, které naleznou správnou rovnováhu, mohou získat výhodu v další vlně kryptoinvestic. Právě o to usiluje Evropská unie, která v dubnu schválila soubor pravidel, jež jsou nejkomplexnější ze všech vyspělých ekonomik.
1. Jaká jsou pravidla?
Nařízení o trzích s kryptoaktivy (Markets in Crypto Assets, MiCA) je součástí balíčku opatření EU upravujících digitální finance, který zahrnuje boj proti praní špinavých peněz, inovace ve finančních službách a digitální verzi eura. MiCA má za cíl vymýtit podvodné investiční schémata, podvodné podniky, trestnou činnost a v konečném důsledku zabránit chaotickým podnikatelským selháním, která se mohou kaskádovitě šířit a destabilizovat i tradiční bankovnictví.
2. Jak bude MiCA fungovat?
Krypto společnosti se budou muset zaregistrovat u finančního regulátora alespoň v jednom členském státě EU. Tím by se dostaly pod dohled dvou nejvýznamnějších evropských orgánů finančního dohledu, Evropského orgánu pro bankovnictví a Evropského orgánu pro cenné papíry a trhy. Ty budou dohlížet na to, aby společnosti měly zavedeny odpovídající postupy řízení rizik a správy a řízení společností. Emitenti stablecoinů – digitálních tokenů, jejichž cílem je udržet vazbu jedna ku jedné na méně volatilní aktivum, jako je americký dolar – budou muset jejich hodnotu podpořit dostatečnými rezervami. Ti, kteří jsou navázáni na měny mimo euro, budou za určitých kritérií čelit dennímu limitu na objem obchodů v regionu ve výši 200 milionů eur. Kryptoměnové společnosti musí také dodržovat nařízení EU o převodech finančních prostředků, známé také jako pravidlo o cestování, což znamená, že burzy budou muset zasílat informace o odesílatelích a příjemcích kryptoaktiv místnímu úřadu pro boj proti praní špinavých peněz.
3. Kdo musí dodržovat předpisy?
Zdroj: Getty Images
Pravidla se vztahují na všechny subjekty, které chtějí v rámci bloku prodávat a provozovat krypto služby. To je poměrně velká část sektoru: V roce 2022 byly ve střední, severní a západní Evropě přijaty kryptoaktivy v hodnotě 1,3 bilionu dolarů, což podle Chainalysis představuje asi 22 % celosvětového odvětví. Pravidla se týkají mimo jiné provozovatelů burz, poskytovatelů úschovy a marketingových a poradenských služeb. Subjekty se sídlem mimo EU, kde pravidla neplatí, budou moci i nadále obsluhovat zákazníky uvnitř bloku, pokud nebudou vnímány jako subjekty, které přímo usilují o jejich obchod.
4. Stanoví se tím celosvětový standard?
Díky své ekonomické síle může EU stanovit pravidla, která mají celosvětový dosah, jako v případě obecného nařízení o ochraně osobních údajů. V oblasti regulace virtuálních aktiv však čelí několika konkurenčním snahám o udávání tempa. Kritici říkají, že MiCA byla zastaralá ještě předtím, než vstoupila v platnost, a jen málo by zabránila některým nedávným vysoce postaveným krypto problémům. Od roku 2020, kdy byla pravidla poprvé navržena, byla opakovaně revidována, protože se objevily nové technologie a společnosti zkrachovaly. Konečné znění neřeší krypto sázky ani půjčování – praxi, která byla jádrem některých největších selhání odvětví v roce 2022, včetně společností Celsius, Babel Finance a Genesis. MiCA neobsahuje žádná pravidla pro dohled nad nefungujícími tokeny nebo decentralizovaným financováním, které je náchylné k hackerům a podvodům, protože je řízeno kódem, nikoli lidmi. Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová vyzvala k vytvoření MiCA 2, která by se mohla vztahovat na vydávání specifických aktiv, jako je Bitcoin, a také na půjčování a sázení.
5. Jaká byla reakce krypto průmyslu?
Vedoucí pracovníci některých největších krypto firem se k některým částem MiCA staví odmítavě, ale tvrdí, že je to lepší než nemít žádná pravidla. MiCA přinejmenším poskytuje cestu k registraci, která je relativně jednoduchá, a nabízí hranice, v nichž lze působit. Vytvářejí kontrast s USA, největším krypto trhem, kde podle nich chybí jasné pokyny, která digitální aktiva se počítají za cenné papíry nebo komodity, a který regulátor by tedy na ně měl dohlížet. Někteří odsuzují to, čemu říkají „regulace vynucováním“, kdy americké úřady spíše potírají aktivity porušující pravidla, než aby přišly s novými zákony speciálně přizpůsobenými digitálním aktivům. Společnost Coinbase se sídlem v San Francisku naznačila, že pokud se nezlepší regulační prostředí v USA, je na prvním místě jejího seznamu přesun do Velké Británie.
6. Co se krypto průmyslu nelíbí na MiCA?
Zdroj: AF Photo
Možnost zůstat v anonymitě je jedním ze základních principů kryptoměn. Mnoha správcům kryptoměn se proto nelíbí, že MiCA vyžaduje, aby uživatelé při každé transakci poskytovali identifikační údaje orgánům pro boj proti praní špinavých peněz. Odrazovat by je mohl i limit na objem obchodů. O mnoha detailech limitu se však teprve rozhodne a některé kryptografické společnosti doufají, že konečná úprava bude méně drakonická, než se původně obávaly.
7. Kdy začnou pravidla MiCA platit?
Konečné znění se očekává do konce června a má vstoupit v platnost v červenci, ačkoli samotná pravidla budou uplatňována postupně, aby mělo odvětví čas se přizpůsobit. Ustanovení týkající se stablecoinů začnou platit v červenci 2024, zatímco širší pravidla týkající se poskytovatelů služeb v oblasti kryptoaktiv vstoupí v platnost v lednu 2025.