Podle jednoho odhadu je dolar součástí 88 % všech mezinárodních transakcí. Někteří lidé se obávají, že tato dominance nemůže trvat dlouho, zatímco jiní se ptají, zda by měla: Nepoškozuje silnější dolar americký export, a tím i americké pracovníky?
Dobrou zprávou, alespoň pro Američany, je, že hegemonie dolaru je pro USA, jejich vládu a většinu občanů výhodná. Navíc je pravděpodobné, že v dohledné budoucnosti vydrží.
Toto téma je v poslední době stále aktuálnější. Kvůli sankcím je Rusko odříznuto od mnoha dolarových sítí. Jiné země, jako například Brazílie, Indie a Saúdská Arábie, učinily alespoň kosmetické kroky k „de-dolarizaci“ a doufají, že budou na dolaru méně závislé při své mezinárodní výměně.
Představte si „zdravý a hmatatelný dolar“ jako zboží nebo službu, kterou USA vyrábí, stejně jako Čína vyrábí telefony nebo Japonsko auta. Když Američané vyměňují dolary za zahraniční zboží a služby, měří se to jako obchodní deficit USA, ale lze to také chápat jako vývoz dolarů a „dolarových služeb“ Amerikou. Spojené státy svůj dolar označují a prodávají, stejně jako Zara nebo Gap označují a prodávají oblečení.
Takže tolik opěvovaný obchodní deficit USA lze znovu chápat jako formu barteru: jedna služba (stabilita dolaru) je směňována za jiné zboží nebo službu (např. cokoli, co Amerika nakupuje od Číny). Značení a tak efektivní prodej dolarů – známý také jako „nákup věcí“ – v podstatě umožňuje americkým spotřebitelům vyšší životní úroveň.
Zdroj: Getty Images
Aby bylo jasno, někdy může být prodej určitého zboží nebo služby negativní, nebo přinejmenším smíšené požehnání. Například venezuelská ekonomika je velmi závislá na příjmech z ropy a vzhledem k nestabilním cenám ropy jsou její příjmy nespolehlivé. Poptávka po amerických dolarech není stejně nestabilní. Ve skutečnosti se zdá, že s konfliktem na Ukrajině a rostoucími čínskými ambicemi má dolar jako bezpečná měna budoucnost – z širšího pohledu možná až příliš bezpečnou.
Pokud zde existuje nějaké nebezpečí, pak je to to, že nadcházející debata ve Washingtonu o dluhovém stropu nějakým způsobem vyústí v platební neschopnost USA. I kdyby k tomu však došlo, nebyl by to argument proti hegemonii dolaru ani důkaz, že hegemonie dolaru musí skončit. Byl by to jen další důkaz hlouposti americké politiky.
Do té míry, do jaké je americký dolar silný, to Americe ztěžuje vývoz jiného zboží a služeb. Na této skutečnosti však není nic zvláštního ani nežádoucího. Pokud by například Jižní Korea vyvážela více telefonů Samsung, zvýšilo by to jihokorejské mzdy a won a naopak by to Koreji ztížilo vývoz alternativních produktů, jako je například K-pop.
V každé zemi musí různé hospodářské činnosti soutěžit o zdroje, financování a pozornost. To je jen ilustrace základní ekonomické skutečnosti, kterou je nedostatek. Pokud je po amerických dolarech taková poptávka, svědčí to o historii Ameriky jako majáku relativní stability – což může být silnějším lákadlem než například kvalita amerických traktorů nebo filmů.
Jak dalece se bude mluvit o de-dolarizaci? Pravděpodobně ne příliš. Spojené státy mají nejhlubší a nejlikvidnější finanční trhy na světě a zůstávají relativně otevřené, a to i přes některá omezení čínských investic do odvětví citlivých z hlediska národní bezpečnosti. Existují pádné důvody, proč mít dominantní měnu na mezinárodních trzích, stejně jako existují pádné důvody, proč mít dominantní měnu v transakcích v rámci USA. Likvidita měny vyvolává další likviditu, ať už na domácím trhu, nebo v celosvětovém měřítku.
Zdroj: axios.com
Odhaduje se, že dolar tvoří 88 % všech mezinárodních transakcí, zatímco euro s 31 % je jen mírným konkurentem (protože transakce může zahrnovat dvě měny, může celkový podíl přesáhnout 100 %). Na rozdíl od dolaru nebude euro nikdy vázáno na jedinou národní vládu a Evropská unie se nepřibližuje ekonomické síle USA.
Odhaduje se, že podíl jüanu na celkovém objemu mezinárodních transakcí činí pouze 7 %, a zdá se, že Čína není ochotna otevřít své kapitálové trhy, protože by to mohlo vést k rychlému odlivu kapitálu a případně k finanční krizi. Bez otevřených kapitálových trhů však jüan není silným uchazečem o pozici světové rezervní měny.
Ekonomika může být někdy složitá nebo těžko vysvětlitelná. Pokud jde o americký dolar, není to ani jedno, ani druhé. Dolar si zachová svou ústřední roli, což je minimálně pro USA dobré, a důvody jsou jednoduché a intuitivní.