Podle Elona Muska chybí při rafinaci lithia nabídka – zde jsou 2 akcie, které z toho budou těžit

Elon Musk se při nedávném hovoru k výsledkům společnosti Tesla dotkl mnoha témat, jedním z nich byl nedostatek možností rafinace lithia. Vzhledem k tomu, že lithium je nezbytnou součástí baterií pro elektromobily, existuje v odvětví elektromobilů neuspokojená potřeba rafinovaného lithia.

Musk během hovoru řekl: „Mohou tuto práci dělat jiní lidé? To by bylo skvělé. Prosíme vás o to. My to dělat nechceme. Může to někdo udělat, prosím? Místo toho, abyste dělali aplikaci na sdílení obrázků, zkuste třeba těžbu a rafinaci lithia, těžký průmysl a tak dále.“

Musk se zkrátka snažil upozornit na příležitost, která je ve hře pro výrobce lithia.

Analytička Corinne Blanchardová, která toto odvětví pokrývá pro Deutsche Bank, s tím souhlasí a má představu o tom, které společnosti by také mohly představovat příležitost pro investory.

„Náš základní pohled na lithium se ve střednědobém až dlouhodobém horizontu nezměnil, protože se domníváme, že nabídka bude i nadále zaostávat za poptávkou. V příštích letech očekáváme na trhu napjatou situaci, po níž bude následovat rostoucí deficit,“ napsala Blanchardová. „Upřednostňujeme nejzavedenější producenty lithia, protože se domníváme, že mohou nabídnout lepší realizaci s nižším rizikovým profilem a mají dobrou pozici pro rostoucí objemy v klíčových jurisdikcích.“

Zdroj: Unsplash

V této souvislosti jsme otevřeli databázi a vytáhli podrobnosti o dvou Blanchardových doporučeních. V obou případech se jedná o akcie s hodnocením Buy a s dvouciferným potenciálem růstu v příštím roce. Podívejme se na ně blíže.

Lithium Americas (LAC)

Začneme společností Lithium Americas, která se zabývá těžbou a rafinací lithia a má před sebou velký růstový potenciál. Společnost LAC je sice stále ještě v předvýrobní fázi, ale plně vlastní důl Thacker Pass, který se nachází v severní Nevadě a je jejím vrcholným aktivem vzhledem k tomu, že se může pochlubit největšími zásobami lithia v USA. Díky tomu je důl cenným zdrojem pro rozvíjející se průmysl elektrických vozidel, který potřebuje prvotřídní li-ionové baterie. Kromě toho společnost LAC vlastní také kompletní vlastnické a joint venture smlouvy na doly na vysoce čisté lithium v Argentině.

Ačkoli je Thacker Pass zajímavým projektem, výroba je ještě daleko a je plánována na rok 2026. Společnost oznámila zahájení stavebních prací na začátku března.

Zdroj: Getty Images

Na nedávném hovoru k výsledkům za 4. čtvrtletí však společnost oznámila, že výstavba v argentinském dole Cauchari-Olaroz je „v podstatě dokončena“ a zahájení výroby se očekává před uzavřením první poloviny roku 2023. Společnost uvedla, že k dosažení produkce a kladného cash flow potřebuje dodatečné kapitálové náklady ve výši méně než 50 milionů USD. Společnost LAC předpokládá, že plné produkce 40 000 t/rok (tun ročně) uhličitanu lithného dosáhne v prvním čtvrtletí příštího roku.

Při hodnocení vyhlídek společnosti je to právě dlouhodobý potenciál dolu Thacker Pass, který je jádrem Blanchardové pozitivní teze.

„Vzhledem k portfoliu aktiv a strategické geografické expozici vůči Argentině a USA ponecháváme společnosti LAC rating Buy,“ uvedla analytička Deutsche Bank, „pozitivně hodnotíme schopnost managementu rozvíjet důl Thacker Pass, ačkoli si uvědomujeme, že toto aktivum je neodmyslitelně spojeno s výzvami, protože se jedná o ložisko na bázi jílu“. Přesto je Thacker Pass hydroxidovým projektem o kapacitě ~80 kt/rok v USA, který by měl být pro domácí trh s lithiem v USA velmi cenný.“

Toto hodnocení Buy je podpořeno cílovou cenou 26 USD, a pokud bude splněna, bude představovat roční zhodnocení akcií o 36 %.

Blanchardová není sama, kdo má na tohoto perspektivního producenta lithia pozitivní názor. Společnost LAC získala za poslední tři měsíce pět analytických hodnocení a všechna jsou pozitivní, což přirozeně znamená, že konsenzuální názor je „Strong Buy“. V příštím roce vidí analytici růst akcií o 73,5 %, vzhledem k tomu, že průměrná cílová hodnota činí 32,85 USD.

Sociedad Quimica Y Minera de Chile (SQM)

Nyní se přesuneme do Chile, země s největšími zásobami lithia na světě a druhého největšího producenta na světě. Společnost Sociedad Quimica Y Minera de Chile je proto jedním z největších světových producentů lithia, jódu a dusičnanu draselného. Společnost vyrábí hydroxid lithný a uhličitan lithný ze solanky v nejrozsáhlejší chilské solné pláni Salar de Atacama.

Příznivé cenové prostředí, které bylo pozorováno v roce 2022, pomohlo společnosti dosáhnout dobrých výsledků v posledním vykázaném čtvrtletí – za 4Q22. Tržby se oproti stejnému období před rokem vyšplhaly o 189,8 % na 3,13 miliardy dolarů a zároveň překonaly konsenzuální odhad o 110 milionů dolarů. Hrubý zisk dosáhl 1,64 miliardy dolarů, což je výrazně více než 542,8 milionu dolarů dosažených ve 4Q21. To pomohlo společnosti dosáhnout zisku EPADR (Earnings per American Depositary Receipt) ve výši 4,03 USD, což je velký nárůst oproti 1,13 USD dosaženým v předchozím čtvrtletí a značný náskok před prognózou 3,77 USD.

Zdroj: Getty Images

Nedávno, minulý pátek, však akcie dostaly pořádnou ránu a propadly se o 18,5 % poté, co chilský prezident Gabriel Boric představil plány na znárodnění lithiového průmyslu v zemi a založení státní společnosti, která se bude zabývat průzkumem lithia.

Očekává se, že státem kontrolovaná společnost Codelco se před vypršením svých smluv dohodne se společností SQM (a obdobnou společností Albemarle) na odkoupení podílu v jejich operacích.

Vzhledem k tomu, že smlouva společnosti SQM na těžbu lithia v chilské solné pláni Atacama končí v roce 2030, Blanchardová z Deutsche Bank poznamenává, že přestože se domnívá, že vzhledem k probíhajícímu procesu obnovy stávajících smluv nedojde k žádným zásadním změnám, společnost SQM by to mohlo ovlivnit.

Zda se plán chilské vlády skutečně uskuteční, se teprve uvidí, Blanchardová však mezitím vyzdvihuje hodnotovou nabídku společnosti SQM a příležitost pro investory.

„Vzhledem k tomu, že ve střednědobém horizontu vnímáme fundamentální faktory trhu stále pozitivněji, oceňujeme nadcházející objemovou expanzi společnosti SQM, přičemž se zaměřujeme na stávající provozy v Chile, ale také na připravovanou kapacitu 20 kt hydroxidu v Číně a Mt Holland v Austrálii,“ napsala analytička. „Líbí se nám výnosy pro akcionáře společnosti SQM, přičemž na základě našich čísel očekáváme v letošním roce ~12% dividendový výnos.“

Celkově lze říci, že navzdory krokům chilské vlády nedošlo ke změně Blanchardové ratingu Buy pro společnost SQM ani ke změně cílové ceny, která zůstává na 90 dolarech a v nadcházejících měsících by měla generovat výnosy ve výši ~42 %.

Podíváme-li se na rozdělení konsensu, s celkem 6 kupujícími oproti 1 držícímu a prodávajícímu, každý z nich hodnotí konsensus analytiků tuto akcii jako mírně kupující. Průměrná cílová hodnota 103,63 USD je více býčí, než Blanchardová připouští, a investoři by si mohli za rok připsat zisky ve výši 63 %.