Visa a Mastercard znovu ukazují, proč jsou obavy z hyperinflace přehnané

Při analýze míry inflace ve Spojených státech se řiďte údaji a ne hlasy věštců. Dlouhodobě byste se měli zaměřit na úplně jiné pohledy

Inflace je v posledním roce velmi aktuálním tématem. Vzhledem k tomu, že údaje o inflaci dosahují hodnot, které nebyly zaznamenány po několik desetiletí, začaly rostoucí ceny přístřeší, energií a potravin negativně ovlivňovat americkou ekonomiku.

V posledních několika měsících se spotřebitelské ceny začaly stabilizovat, což naznačuje, že nejhorší období inflace je možná za námi. Přesto odborníci ve finančních médiích nadále rozdmýchávají obavy tím, že Spojené státy mohou směřovat k hyperinflaci, což by se rovnalo zničení našeho moderního ekonomického systému. Zde se dozvíte, co hyperinflace znamená a proč jsou tyto obavy (alespoň ve Spojených státech) zcela přehnané.

Co je hyperinflace?

Hyperinflace je rychlá meziměsíční inflace, která uvrhne ekonomiku do krize. Hranice hyperinflace není přesně definována, ale já rád používám hranici, kdy spotřebitelské ceny začnou každý měsíc růst o 50 %. To by znamenalo, že účet za potraviny ve výši 100 dolarů se o měsíc později změní na 150 dolarů a za půl roku na více než 1 000 dolarů.

Rychlý růst cen je pro podniky a jednotlivce nezvládnutelný, protože vyvede ekonomiku z rovnováhy. Motivuje lidi k co nejrychlejšímu nákupu věcí a nikdy nedovolí, aby mzdy/osobní příjmy dohnaly rostoucí ceny. Vzniká tak efekt útěku, který je nemožné zastavit, což se stalo Výmarskému Německu ve 20. letech 20. století. Kvůli špatnému rozhodování vlády a reparačním účtům za první světovou válku se inflace zhoršila natolik, že si občané nemohli dovolit ani denní tisk, protože ceny rostly tak rychle.

Ještě tento týden investoři ve finančních zpravodajských sítích tvrdili, že americká ekonomika směřuje k podobné situaci jako výmarské Německo. Ačkoli to samozřejmě neprojde testem vůně, pokud si zajdete do obchodu s potravinami nebo na benzinovou pumpu, podívejme se na některé údaje a zjistěme, zda se to v současné době někde v naší ekonomice projevuje.

Zdroj: Reuters

Při pohledu na platební sítě není patrná hyperinflace

Podle americké vlády vzrostl index spotřebitelských cen (CPI) v prosinci meziročně o 6,5 %, což je nejnižší hodnota od října 2021. Ve skutečnosti jsou ceny ve Spojených státech zhruba stabilní od června 2022, tedy poté, co ekonomika absorbovala otřesy způsobené ruskou invazí na Ukrajinu. Pojďme se podívat na celou situaci o něco detailněji.

Nevěříte vládním údajům? Nebojte se, protože existuje několik dokonalých podniků, které mohou fungovat jako zástupci pro měření inflace: sítě kreditních karet Visa (V 0,25 %) a Mastercard (MA -0,28 %). Většina spotřebitelských výdajů ve Spojených státech se nyní uskutečňuje prostřednictvím kreditních a debetních karet, které provozují sítě Visa a Mastercard spolu s několika dalšími menšími konkurenty. Tyto společnosti každé čtvrtletí informují investory o růstu celkového objemu plateb prostřednictvím svých karetních sítí. Hyperinflační prostředí by způsobilo, že tento růst by se rychle zrychlil, protože lidé by začali utrácet desetkrát více za potraviny, benzín a další účty pomocí svých kreditních karet.

Jaký byl tedy růst objemu plateb u společností Visa a Mastercard ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022? Objem plateb se u obou společností meziročně zvýšil o něco méně než 10 %, což by jejich údaje stavělo do souladu s celkovou inflací vykazovanou vládou. Samozřejmě se nejedná o přesné srovnání, protože Visa nebo Mastercard nejsou jedinými metodami, které lidé používají k placení. Ale vzhledem k tomu, že jsou v naší zemi tak rozšířené, myslím, že je to zatraceně dobrý ukazatel pro každého, kdo se obává skokové inflace.

Velké obavy z hyperinflace mají země jako Argentina, kde se v současnosti roční inflace blíží 100 %. Pokud tam žijete, je to naléhavý problém, ale pro kohokoli ve Spojených státech jsou všechny tyto obavy z hyperinflace značně přehnané. Jistě, pro jednotlivce, kteří žijí od výplaty k výplatě, může způsobit velký stres, pokud spotřebitelské ceny vzrostou o 5-10 % ročně, ale neznamená to, že se americká ekonomika brzy zhroutí.