Dolar stoupá a všechny oči se upírají k Federálnímu rezervnímu systému

Americký dolar se v pondělí na začátku týdne, kdy se konají zasedání Federálního rezervního systému a Evropské centrální banky a kdy se zveřejňuje měsíční zpráva o zaměstnanosti v USA, během svátků zvýšil.

Dolarový index, který sleduje zelenou bankovku vůči koši šesti dalších měn se obchodoval o 0,2 % výše na úrovni 101,570.

Nejdůležitější událostí týdne bude závěr posledního zasedání Federálního výboru pro volný trh, který by měl ve středu zvýšit cílovou základní úrokovou sazbu o dalších 25 bazických bodů, což bude již desáté zvýšení v řadě od března loňského roku.

To by se však mohlo ukázat jako konec cyklu zpřísňování Fedu, neboť údaje o růstu za první čtvrtletí minulého týdne ukázaly na poměrně rychlé zpomalování ekonomiky.

Kromě toho bude koncem týdne zveřejněna měsíční zpráva o zaměstnanosti v USA, která by měla ukázat, že ekonomika vytvořila 180 000 nových pracovních míst. I když se stále jedná o solidní číslo, znamenalo by to třetí po sobě jdoucí měsíc mírného růstu pracovních míst.

Vzhledem k tomu, že se očekává, že Evropská centrální banka a Bank of England budou v nadcházejících měsících agresivnější než Fed, spekulanti zvýšili svou čistou medvědí pozici vůči hlavním měnám na nejvyšší úroveň od června 2021, jak ukázaly údaje Komise pro obchodování s komoditními futures koncem minulého týdne.

Tento týden ve čtvrtek zasedá také Evropská centrální banka a očekává se, že její tvůrci rovněž schválí další zvýšení úrokových sazeb, i když o jeho rozsahu se nadále pochybuje.

Rozhodující by mohly být úterní údaje o vývoji spotřebitelských cen v eurozóně, kde základní cenové tlaky pravděpodobně zůstanou nepříjemně vysoké a budou směřovat ke zvýšení sazeb o 50 bazických bodů.

Pokud by však údaje o bankovních úvěrech ukázaly, že se úvěrové podmínky výrazně zpřísnily, podpořilo by to argumenty pro menší zvýšení sazeb.

Zdroj: Getty Images

„ECB bude řešit dilema mezi lepkavou jádrovou inflací, která volá po dalším zvyšování sazeb, a nedávnými událostmi v bankovním sektoru, které vyzývají k postupnému zvyšování,“ uvedli ve své poznámce analytici Morgan Stanley.

„Řešením bude podle našeho názoru kompromis, který bude zahrnovat zvýšení sazeb o 25 bb a opětovnou aktivaci forwardového vedení sazeb v těsné vazbě na příchozí údaje.“

EUR/USD klesl o 0,1 % na 1,1006, přičemž aktivita bude pravděpodobně omezená vzhledem k tomu, že většina Evropy si užívá svátek práce.

GBP/USD klesl o 0,2 % na 1,2553 v klidném týdnu ve Spojeném království, kde úředníci před svým rozhodnutím 11. května vstoupili do období výpadku.

AUD/USD vzrostl o 0,4 % na 0,6635, USD/JPY o 0,5 % na 136,94, zatímco USD/CNY se obchodoval převážně beze změny na úrovni 6,9121.

NZD/USD se drží na mírných ziscích kolem 0,6180, protože kupci páru Kiwi se radují z povzbudivých katalyzátorů doma, zatímco během pondělního rána bojují se silou amerického dolaru.

Nejnovější zisky páru kiwi by mohly souviset s posledním komentářem novozélandské centrální banky (RBNZ), který obhajuje zvyšování sazeb. Pozitivní pro býky na NZD/USD jsou také naděje na uzavření dohody o volném obchodu mezi Novým Zélandem (NZ) a Spojeným královstvím, neboť premiér NZ Chris Hipkins nedávno oznámil, že se tento týden setká se svým britským protějškem Rishim Sunakem na Downing Street 10, aby pokročili v dohodě o volném obchodu mezi oběma zeměmi.

Tvůrce politiky rovněž uvedl: „Odhaduje se, že dohoda o volném obchodu povede k nárůstu vývozu zboží z Nového Zélandu do Spojeného království o více než 50 %, zvýší roční HDP Nového Zélandu až o 1 miliardu dolarů a ušetří přibližně 37 milionů dolarů ročně na odstranění cel od prvního dne.“

Na druhé straně RBNZ zveřejnila výňatek ze své zprávy o finanční stabilitě z května 2023 v souvislosti s pokračujícími obavami z bankovního sektoru v důsledku posledního pádu First Republic Bank. Aktualizace zmiňuje, že banky v zemi jsou relativně málo ohroženy prudkým růstem úrokových sazeb, protože jsou povinny držet dostatečný kapitál na pokrytí případných ztrát.