Bitcoin stále kolísá mezi úložištěm hodnoty a rizikovým aktivem

Investoři si nyní nejsou jisti, co si o bitcoinu myslet.

Od začátku roku se tato kryptoměna chová jako rizikové aktivum i jako zajištění proti nejistotě. To platí zejména od března, kdy začaly nepokoje v americkém bankovním sektoru a vrátily na trh volatilitu. Bitcoin v tomto roce vzrostl o 77 %.

Volatilita (a tedy nejistota) je klíčovou vlastností kryptoměn – alespoň prozatím. Navzdory tomu, co vypadá a zní jako institucionální přijetí a mainstreamový pokrok, je toto odvětví stále velmi brzy, takže podle Tyrona Rosse, prezidenta a zakladatele firmy 401 Financial zabývající se finančním plánováním, je prvním krokem k tomu, abyste v něm byli dobrým investorem.

„Pokud investujete do bitcoinu, pochopíte, že je to běžné, prostě to tak je,“ řekl pro CNBC. „Můžete do něj vložit průměrnou cenu dolaru a držet ho. Obchodníci, kteří použili velkou finanční páku a nechali se zlikvidovat v šortech – tito lidé mají úplně jiné problémy než ti, kteří se na to skutečně dívají jako na investici. Tyto pohyby by vás neměly trápit, pokud jste skutečně investorem do bitcoinu a rozumíte mu.“

„Věřte v hlavní důvody, kvůli kterým jste do něj vložili peníze, a doufejme, že kolem toho existují nějaké ‚narativy‘, kterých se můžete držet, když to bude opravdu takhle volatilní,“ dodal.

Bitcoin strávil většinu roku 2022 ve vazbě na akcie, přičemž jeho hlavními cenovými hnacími silami byly údaje o inflaci a politika Fedu. Tato korelace se od začátku letošního roku snižuje, ale bitcoin zůstává citlivý na makroekonomiku. Mezitím jeho korelace se zlatem prudce vzrostla na začátku března, kdy začala bankovní krize.

V minulém týdnu, kdy se volatilita kryptoměn vrátila na minima před bankovní krizí, problémy First Republic Bank znovu vyvolaly obavy o zdraví amerických bank a bitcoin vzrostl až o 8 %. Přesto investoři se zatajeným dechem očekávají další politické rozhodnutí Fedu na jeho zasedání v tomto týdnu – mnozí očekávají tvrdé přistání a staví se do pozice oslabení dolaru a snížení úrokových sazeb. Navíc vzhledem k tomu, že z trhu bylo v posledních dvou měsících odčerpáno tolik likvidity, investoři nevěří, že se jakákoli bitcoinová rally promění v další velký býčí run.

„Vzhledem k tomu, že bitcoin má mnoho profilů aktiv – rizikové aktivum, uchovatel hodnoty, rodící se třída aktiv podobná rizikovému kapitálu – je investice do něj skutečně atraktivní,“ řekl Greg King, generální ředitel investiční společnosti Osprey Funds. „Skutečně nekorelovaná aktiva s nepředvídatelným chováním a kladnou očekávanou hodnotou jsou z hlediska alokace portfolia vzácným klenotem.“

„Vzhledem k tomu, že bitcoin je vysoce volatilní, stačí i malá alokace bitcoinu do portfolia k tomu, aby byla investice znatelná,“ dodal.

Velmi ranná technologická hra
Při pohledu na vývoj ceny na krátkých časových horizontech bitcoin bude a často napodobuje vysoce riziková aktiva. Podle Marka Connorse, vedoucího výzkumu kanadského správce investičních fondů 3iQ, však volatilita odezní, stejně jako tomu bylo u jiných nových technologických vymožeností před ním.

Zdroj: Getty Images

Poukázal na to, že za posledních 10 let se volatilita bitcoinu snížila z 5násobku volatility Nasdaqu v roce 2015 na 3násobek v roce 2019 až na pouhý 1,8násobek na konci loňského roku.

„Vlastnosti, které z něj dělají exponenciální růst, se projevují v obdobích čtvrtletí a let,“ řekl. „Jeho profil volatility klesá ve srovnání s akciemi větším tempem,“ dodal.

„Zralá aktiva nemají vysokou míru přijetí,“ dodal. „Lidé již vlastní všechny akcie, které budou vlastnit. Nebudeme mít dalších 20 % lidí, kteří si koupí akcie, protože není 20 % lidí, kteří by si akcie koupili – porodnost klesá, portfolia jsou vyzrálá.“

Ross měl nuancovaný pohled a tvrdil, že bitcoin zůstává vysoce volatilním aktivem.

Posledních deset let se obchodníci snažili pochopit identitu bitcoinu, někdy s malou trpělivostí kvůli jeho novosti a schopnosti měnit se z jedné věci na druhou. Byl navržen jako digitální hotovost pro ty, kteří jsou vyloučeni z formálního finančního systému. Novým zájemcům o vstup na trh, kteří přišli v roce 2021, byla prodávána myšlenka zajištění proti inflaci. Zvykli si, že se s ní obchoduje jako s akciemi.

„Je to pro některé lidi nedotknutelné zajištění? Možná,“ řekl Ross. „Je to pro některé lidi lepší měna? Ano. Je to pojistka proti inflaci? Nezdá se, že by byla. Je to bezpečnost, když First Republic Bank vypadá, že je na pokraji krachu? Jistě. Ale je to spekulativní aktivum, které je velmi volatilní a těží z velmi likvidního prostředí,“ řekl.

Pro Rosse je to také technologická sázka. Noví investoři do kryptoměn často přehlížejí technologii bitcoinu a místo toho se zaměřují na bitcoin jako kryptoaktivum. Ross je optimistický ohledně jeho schopnosti fungovat jako finanční systém pro ty, kteří nemají přístup k bankovním účtům.

„Máme v podstatě investici rizikového kapitálu s likvidní cenou,“ řekl Connors. „To je kombinace, na kterou nejsme zvyklí, takže mít pro ni pochopení je úkol číslo jedna. Druhým je vhodně ji dimenzovat, abyste ji nemuseli neustále sledovat.“

„Volatilita je cena, kterou platíte, a jak se říká, cena je na bitcoinu to nejméně zajímavé – i když je to tvrdý oříšek,“ dodal Connors.