Dolar zůstal ve čtvrtek pod tlakem vůči většině hlavních měn, což pomohlo libře šterlinků dostat se na nejsilnější hodnotu za posledních 11 měsíců poté, co Federální rezervní systém naznačil, že pozastaví svůj agresivní cyklus zpřísňování, a před důležitým zasedáním Evropské centrální banky.
Trhy také ovlivnila averze k riziku v souvislosti s propadem akcií regionálních bank v USA, což dále podpořilo tržní očekávání snížení sazeb v pozdějším období roku.
Euro naposledy mírně kleslo na 1,1044 USD, přičemž ve středu vyskočilo o 0,57 %.
Libra se naposledy pohybovala na úrovni 1,2566 USD, ale v asijském obchodování dosáhla 1,2595 USD, což je nejvyšší hodnota od června 2022, a švýcarský frank dosáhl 0,88215 za dolar, což je nejsilnější hodnota od ledna 2021, a poté oslabil.
Snižující se rozdíly mezi sazbami v USA a Evropě, protože trhy počítají s větším růstem sazeb v Evropě než v USA, v posledních měsících posilují evropské měny.
Fed ve středu podle očekávání zvýšil svou základní jednodenní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu, ale ze svého programového prohlášení vypustil formulaci, že „předpokládá“, že bude nutné další zvýšení sazeb.
„Pokud se ukáže, že se jedná o poslední zvýšení sazeb v tomto cyklu, další velkou otázkou pro devizové trhy bude: jak dlouho zůstanou sazby na těchto úrovních?“ uvedli analytici HSBC ve své poznámce.
Fed trhy od možnosti snížení sazeb v letošním roce odklonil, i když trhy s nimi přesto počítají.
„Pokud se ukáže, že Fed má v průběhu roku 2023 pravdu, pak to ztíží prodloužení poklesu USD v pozdějším období.“
„Prozatím však trh pravděpodobně poběží s tématem vrcholu sazeb Fedu, který ospravedlňuje jasný vrchol USD a pokračující snižování zbytkového nadhodnocení zelené bankovky,“ uvedla HSBC.
Zdroj: Getty Images
Peněžní trhy nyní počítají s o něco více než 10% pravděpodobností, že Fed začne snižovat sazby v červnu, a očekávají zhruba 80 bazických bodů snížení sazeb do konce roku.
Evropská centrální banka později během dne oznámí své rozhodnutí o úrokových sazbách. Pozice trhu počítá se zvýšením o 25 bazických bodů, ačkoli odráží šanci na větší zvýšení o 50 bazických bodů.
Obchodníci budou také pozorně sledovat prohlášení ECB a tiskovou konferenci guvernérky Christine Lagardeové, aby zjistili, jakým směrem se bude centrální banka ubírat v budoucnu, neboť se očekává, že ECB ještě se zvyšováním sazeb neskončila.
K očekávání, že Fed bude muset brzy začít uvolňovat měnové podmínky, přispěly přetrvávající obavy z otřesů v bankovním sektoru, které ještě zesílily v souvislosti se zprávou, že PacWest Bancorp zkoumá strategické možnosti. Úvěrová společnost se sídlem v Los Angeles uvedla, že ji oslovilo několik potenciálních partnerů a investorů.
„V USA panují velké obavy z bankovního sektoru a z úvěrové krize. Jedná se o úvěrovou událost, která se poměrně rychle promítá do ekonomiky,“ řekl Jarrod Kerr, hlavní ekonom Kiwibank.
„Proto si myslím, že centrální banky včetně Fedu jsou na vrcholu nebo velmi blízko vrcholu svých hotovostních sazeb.“
Opatrná riziková nálada udržovala japonský jen – tradiční bezpečné útočiště v dobách tržních turbulencí – na dobré úrovni, když se kurz japonské měny vůči americkému dolaru pohyboval na 134,71.
Dolar vůči jenu ve středu klesl o 1,4 %, přičemž japonskou měnu citlivou na kurz podpořil pokles výnosů amerických státních dluhopisů.
Norská koruna se vydala na krátký výlet poté, co norská centrální banka podle očekávání zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů. Zpočátku vůči euru a dolaru prudce oslabila, ale poté se zotavila.
Dolar naposledy klesl o 0,4 % na 10,715 koruny, euro naposledy o 0,7 % na 11817 korun.