CEO společnosti Nvidia byl na Tchaj-wanu přijat jako rocková hvězda a akcie s umělou inteligencí prudce vzrostly

Jensen Huang, výkonný ředitel čipového fenoménu Nvidia Corp., na vystoupení na Tchaj-wanu uvedl, že umělá inteligence přesáhne hranice technologického průmyslu do všech oblastí, od zemědělství a továren až po farmacii a změnu klimatu.

„Umělá inteligence je neuvěřitelný počítač, který se dá velmi snadno naprogramovat,“ řekl šedesátník na diskusi u kulatého stolu na veletrhu Computex. „Můžete mluvit jakýmkoli jazykem, můžete dokonce kreslit obrázky.“

Huang při svém pátém veřejném vystoupení během sedmi dnů odpovídal na otázky týkající se celé řady témat, od regulace a bezpečnosti AI až po způsob využití této technologie v místech, jako je Čína. Zdůraznil, že generativní AI je natolik jednoduchá, že s ní mohou experimentovat lidé téměř v každém oboru.

„Prostě jsem z každého udělal programátora,“ řekl Huang, který byl po celou dobu konference obklopen fanoušky a pózoval pro nespočet selfie.

Nvidia má za sebou závratný týden. Začalo to tím, že Huang ve středu předpověděl tržby za aktuální čtvrtletí, které o více než 50 % překonaly odhady analytiků, což signalizuje explozivní poptávku po čipech pohánějících nástroje umělé inteligence, jako je ChatGPT.

Zdroj: Getty Images

Tržní kapitalizace společnosti Nvidia se během jediného dne vyšplhala na 184 miliard dolarů a podnítila rallye umělé inteligence po celém světě. Ocenění společnosti se blíží k hranici 1 bilionu dolarů, což je hodnota, které dosud žádný výrobce čipů nedosáhl. Jeden z analytiků reagoval výzkumnou zprávou s názvem „Největší nářez všech dob?“.

Huangovo jmění vzrostlo o více než 6 miliard dolarů na rekordních 34 miliard dolarů. V roce 1993 společnost spoluzaložil a stále ji vede jako výkonný ředitel.

U úterního kulatého stolu byl Huang střídavě vážný a bujarý. Na otázku ohledně vládní regulace připustil možná rizika.

„Musíme se velmi vážně zabývat bezpečností umělé inteligence,“ řekl. „V konečném důsledku je AI produktem nebo službou. Všechny produkty a služby by měly být regulovány a měly by být bezpečné.“

Huang uvedl, že dvě z jeho nejoblíbenějších příležitostí pro AI nejsou v technologickém průmyslu, ale spíše v oblasti objevování léků a pochopení klimatických změn.

Nejvíce odměřeně hovořil o Číně. Polovodičové technologie jsou v centru rostoucího napětí mezi USA a Čínou a Washington zakázal vývoz některých produktů Nvidia do Číny. Přesto si představuje, že Peking bude vývoj umělé inteligence podporovat.

„Domníval bych se, že Čína využije příležitosti a podpoří všechny své místní podnikatele,“ řekl.

Huang se narodil na Tchaj-wanu a od chvíle, kdy přistál na ostrově na veletrhu Computex, je považován za rockovou hvězdu. Když se před kulatým stolem procházel chodbami, byl pravidelně obklopen médii a nadšenci.

Zdroj: Bloomberg

Cestu zahájil nástupní řečí na Národní tchajwanské univerzitě. Studenty obšťastnil historkami o tom, jak Nvidia v prvních letech své existence málem zanikla, a o tom, jak se z těchto těžkých zkušeností poučil. Zároveň je vyzval, aby se s umělou inteligencí seznámili – bez ohledu na to, v jakém oboru pracují -, protože tato technologie promění firemní prostředí a změní každou práci.

V pondělí strávil dvě hodiny na pódiu při keynote na Computexu, kde představil rozsáhlou škálu nových produktů, které mají uspokojit zběsilou poptávku po AI. Řada zahrnovala nový design robotů, herní možnosti, reklamní služby, síťové technologie a, což je možná nejdůležitější, platformu pro superpočítače s umělou inteligencí.

Huang si posteskl nad tím, že kvůli pandemii nemohl podobnou prezentaci uspořádat už čtyři roky. V důsledku toho uvedl, že společnost má světu co ukázat. „Je toho příliš mnoho,“ řekl Huang ke konci prezentace. „Vím, že je toho příliš mnoho.“

Po úterním kulatém stole však bylo zřejmé, že Huang si svou chvíli v záři reflektorů vychutnává. Po dalším kole loučení se vydal na další tiskovou konferenci, aby pohovořil o produktech společnosti Nvidia.