Dolar před údaji o inflaci v USA ustupuje, jüan oslabuje kvůli snížení krátkodobých sazeb

Dolar v úterý mírně klesl, ale obchodoval se v úzkém rozpětí, protože investoři zůstali opatrní před klíčovými údaji o inflaci v USA, které mají být zveřejněny později během dne, kdy Federální rezervní systém zahajuje své dvoudenní zasedání o měnové politice.

V Asii klesl čínský jüan na šestiměsíční minimum poté, co centrální banka poprvé po deseti měsících snížila krátkodobou zápůjční sazbu ve snaze obnovit důvěru trhu a podpořit stagnující postpandemické oživení.

Břehový jüan dosáhl dna na úrovni 7,1680 za dolar, což je nejnižší hodnota od loňského listopadu, a naposledy se obchodoval na úrovni 7,1618.

Jeho zámořský protějšek byl naposledy o 0,2 % níže na úrovni 7,1709 za dolar, když předtím během seance oslabil na čerstvé šestiměsíční minimum 7,1782.

„Zpomalení čínské ekonomiky je částečně způsobeno záměrem tvůrců politiky pokračovat ve strukturálních reformách,“ uvedli analytici ANZ ve své poznámce.

„Uvolnění měnové politiky je pouze předběžným opatřením, které má zajistit měkké přistání tradiční ekonomiky.“

Pozornost trhu se nyní soustředí na zprávu amerického ministerstva práce o indexu spotřebitelských cen, která má být zveřejněna později v úterý a která by měla ukázat, že inflace v květnu mírně ochladla, což by mohlo poskytnout Fedu prostor k pozastavení jeho agresivního cyklu zvyšování sazeb, až bude ve středu oznamovat své rozhodnutí o úrokových sazbách.

Podle nástroje CME FedWatch trhy v současné době odhadují, že Fed na zasedání tento týden ponechá sazby v platnosti s téměř 84% pravděpodobností.

Zdroj: Getty Images

Tato očekávání udržovala rizikový sentiment a přitlačila americký dolar k několikatýdenním minimům vůči australskému a novozélandskému dolaru, které jsou citlivé na riziko.

Australský dolar vzrostl o 0,23 % na 0,6766 USD poté, co v předchozí seanci dosáhl měsíčního maxima 0,6774 USD.

Kurz kiwi se ustálil na 0,6126 USD, tedy nedaleko pondělního maxima 0,6153 USD, nejvyšší hodnoty od 24. května.

„Pokud bude inflace nad konsensem, pak si myslím, že by trh mohl dát větší šanci zvýšení sazeb Fedu tento týden,“ řekl Joseph Capurso, vedoucí oddělení mezinárodní a udržitelné ekonomiky v Commonwealth Bank of Australia (OTC:CMWAY).

„(Ale) myslím, že Fed pravděpodobně nebude zvyšovat … a bude znít trochu holubičí, a to bude tlačit americký dolar zpět dolů.“

Na jiných trzích šterlinková měna vzrostla o 0,16 % na 1,25315 USD poté, co v pondělí dosáhla měsíčního maxima 1,2600 USD v důsledku jestřábích komentářů tvůrců politiky Bank of England, kteří uvedli, že úrokové sazby se možná budou muset dále zvyšovat, protože inflace zůstává stabilní.

Euro dosáhlo nejvyšší hodnoty od 24. května, a to 1,0792 USD, přičemž obchodníci se po zasedání Evropské centrální banky zaměřili také na čtvrteční rozhodnutí o úrokových sazbách.

„Zvýšení sazeb ECB o 25 bb na zasedání tento týden považujeme za hotovou věc,“ uvedla Jane Foleyová, vedoucí oddělení měnové strategie v Rabobank.

Zdroj: Shutterstock

„Všeobecně se předpokládá, že ECB se blíží ke konci svého cyklu zvyšování sazeb, což znamená, že trh se bude snažit vyhodnotit nejen to, jak vysoko sazby půjdou, ale i to, jak dlouho zůstanou na svém vrcholu.“

Vůči japonskému jenu dolar klesl o 0,06 % na 139,52.

Americký dolarový index klesl o 0,17 % na 103,40 bodu, čímž se dostal do blízkosti pondělní úrovně 103,24 bodu, která je nejnižší od 23. května.

Bank of Japan (BOJ) má v pátek oznámit rozhodnutí o měnové politice a očekává se, že zachová svůj ultra-dovish postoj a nastavení výnosové křivky (YCC).

„Nyní očekáváme, že BOJ v červenci změní svou politiku YCC, ale stejně jako v minulosti může tuto změnu provést bez předchozí signalizace,“ uvedl Chong Hoon Park, vedoucí ekonomického výzkumu pro Koreu a Japonsko ve Standard Chartered (OTC:SCBFF) Bank Korea.

„Centrální banka bude pravděpodobně i nadále vysílat holubičí vzkaz nebo vzkaz, že nemá v úmyslu měnit politiku, dokud nezmění směr.“