Francouzská společnost Mistral AI získala 113 milionů dolarů a chce udělat AI užitečnou

Umělá inteligence je v plném proudu: teprve čtyři týdny starý startup získal počáteční financování ve výši 113 milionů dolarů, aby mohl konkurovat OpenAI v oblasti vytváření, trénování a používání velkých jazykových modelů a generativní umělé inteligence.

Společnost Mistral AI se sídlem v Paříži, kterou spoluzaložili absolventi společností DeepMind a Meta společnosti Google, se zaměří na řešení s otevřeným zdrojovým kódem a bude se orientovat na podniky, aby vytvořila to, co je podle generálního ředitele Arthura Mensche v současnosti největší výzvou v této oblasti: „Udělat umělou inteligenci užitečnou.“ Své první modely pro textovou generativní AI plánuje vydat v roce 2024.

Toto kolo vede společnost Lightspeed Venture Partners, dále se na něm podílejí Redpoint, Index Ventures, Xavier Niel, JCDecaux Holding, Rodolphe Saadé a Motier Ventures ve Francii, La Famiglia a Headline v Německu, Exor Ventures v Itálii, Sofina v Belgii a First Minute Capital a LocalGlobe ve Velké Británii.

Společnost Mistral AI uvádí, že akcionáři jsou také francouzská investiční banka Bpifrance a bývalý generální ředitel společnosti Google Eric Schmidt. Zdroje blízké společnosti potvrzují, že financování ve výši 105 milionů eur (113 milionů dolarů podle dnešního kurzu) oceňuje společnost Mistral AI na 240 milionů eur (260 milionů dolarů). Pro zajímavost, jedná se o stejné číslo, o kterém se ve francouzském tisku hovořilo zhruba před měsícem, kdy se o společnosti začalo mluvit.

Zdroj: Unsplash

Menschovi (uprostřed) a jeho spoluzakladatelům Timothée Lacroixovi (technický ředitel – L) a Guillaumovi Lamplovi (vědecký ředitel – R) je kolem třiceti let a znají se už od školy, kdy všichni studovali obor umělé inteligence.

Mensch pracoval v pařížské pobočce DeepMind a Lacroix s Lamplem v pařížské pobočce Meta AI. Podle Mensche se někdy v loňském roce dali do řeči o tom, jakým směrem by se mohl ubírat vývoj AI.

„V loňském roce jsme mohli vidět, jak se tato technologie začíná skutečně zrychlovat,“ řekl v dnešním rozhovoru, nejspíš v narážce na skoky, které OpenAI udělala se svým modelem GPT, který byl pro mnoho lidí v oblasti umělé inteligence a v širším světě technologií velkým impulsem.

Ačkoli má OpenAI ve svém názvu slovo „otevřený“, připadalo mi to jako něco jiného. Mensch, Lacroix a Lample měli pocit, že proprietární přístup se do značné míry stává normou, a viděli příležitost dělat věci jinak. „Open source je základní součástí naší DNA,“ poznamenal Mensch.

Zatím je velmi brzy mluvit o tom, co Mistral dělá nebo bude dělat – je to teprve měsíc – ale podle Menschových slov je v plánu vytvářet modely pouze s využitím veřejně dostupných dat, aby se předešlo právním problémům, kterým čelili někteří jiní kvůli tréninkovým datům; uživatelé budou moci přispívat i svými vlastními soubory dat. Modely a datové sady budou rovněž otevřeny.

Zdroj: Burzovnísvět.cz

A přestože se někteří domnívají, že open source vytvořil složité prostředí (a minové pole), pokud jde o oblasti, jako je bezpečnost aplikací, „věříme, že výhody používání open source mohou překonat potenciál zneužití,“ dodal. „Open source se může v oblasti bezpečnosti osvědčit jako taktický a my věříme, že tomu tak bude i v tomto případě.“

Je také příliš brzy na to, abychom věděli, jakou odezvu budou mít její budoucí produkty na trhu. Zajímavé je však zaměření startupu na podnikové, nikoli spotřebitelské zákazníky, a myšlenka, že na trhu existuje mezera, která těmto zákazníkům pomáhá zjistit, co potřebují dělat a jak to mohou udělat.

„V současné době máme důkaz, že umělá inteligence je v některých případech užitečná,“ řekl Mensch. „Ale stále je příliš mnoho pracovníků v různých oborech, po kterých se chce, aby byli kreativní [s AI], a my to musíme vyřešit za ně. Chceme jim dát k dispozici nástroje, které budou snadno použitelné pro vytváření jejich vlastních produktů.“

Může se zdát, že poskytnout finanční prostředky tak mladé společnosti, která nemá žádné zákazníky, natož produkt, se zdá být velkým krokem – zejména proto, že v některých známých případech již padají peníze. Společnost Neeva (další startup s rodokmenem od Googlu) se vzdala své hry na vyhledávání pomocí umělé inteligence pro spotřebitele a prodala část své technologie společnosti Snowflake; a nedávno se do centra pozornosti dostala také společnost Stability AI, i když ne v dobrém slova smyslu.

Antoine Moyroud, který vedl investici pro společnost Lightspeed (která podpořila také společnost Stability AI, podotýkám), však řekl, že věří, že je to skok, který stojí za to udělat.

Zdroj: Stability.ai

„My ve společnosti Lightspeed jsme nepracovali izolovaně,“ řekl v jednom z rozhovorů. „Měli jsme možnost vidět několik silných technologických týmů, které chtěly získat finanční prostředky na vybudování LLM v Indii, USA a Evropě. Chybělo však to, že ačkoli byly technicky silné, nepřemýšlely o účincích LLM druhého řádu.“ To znamená, že nepřemýšleli o tom, kde a jak by se mohly uplatnit.

Oblast AI přirovnává k větším infrastrukturním hrám, jako je cloud computing a databázové podnikání, nikoli k aplikacím. „Myslíme si, že zde bude narůstat hodnota stejně jako v cloudu, kde bude 5-6 hráčů, kteří získají lví podíl.

„Pak jsme si řekli, kdo je tu nejdůvěryhodnější? Pak jsme se setkali se zakladateli společnosti Mistral. Je to velmi talentovaný tým. Myslíme si, že na světě je v současné době pouze 70-100 lidí, kteří mají zkušenosti s jazykovými modely a jejich optimalizací.“ Lample například vedl vývoj LLaMA, velkého jazykového modelu společnosti Meta, a než odešel spoluzakládat společnost Mistral AI, vedl tým LLM ve společnosti Meta.

Na druhou stranu je pozoruhodné, že startupy s umělou inteligencí nutí rizikové fondy otevřít své šekové knížky. Googly, Apply, Mety, Amazonky, Microsofty atd. se v této oblasti určitě prosadí, ale skutečnost, že vznikají startupy a nacházejí ochotné zájemce, je signálem, že ještě není všem hrám konec.

Zdroj: Shutterstock

Mistral je severní vítr, který vane po Evropě, a obvykle když vane, je to znamení dobrého počasí v následujících dnech. Je možné, že startér doufá ve stejný efekt i zde.

Obyvatelé San Francisca se často odvolávají na své „uncanny valley“, ale Mensch nakonec řekl, že se domnívá, že musí existovat důvěryhodná snaha z celého světa vybudovat a převzít určitou odpovědnost za to, jak se bude umělá inteligence vyvíjet. Tohle je hra společnosti Mistral, která má Francii dát šanci se o to pokusit.

Jeho plánem je využít financování k sestavení podle jeho slov „prvotřídního týmu“, který bude vytvářet „nejlepší open source modely“, a nyní bude mít určitě nějaké peníze, které bude moci využít právě k tomuto účelu.