Bitcoin tento měsíc vzrostl o 12 % – přestože s ním téměř nikdo neobchoduje

Bitcoin tento měsíc prudce vzrostl – ale ne z důvodů, které byste si mohli myslet.

Největší digitální měna na světě od začátku června vzrostla o více než 12 %. Ve středu její cena podle údajů společnosti Coin Metrics překonala 30 000 dolarů a dostala se na nejvyšší úroveň od 14. dubna.

Hráči na trhu tento skok přičítají zprávě, že americký gigant ve správě aktiv BlackRock podal žádost o vytvoření spotového bitcoinového burzovně obchodovaného fondu sledujícího tržní cenu podkladového aktiva.

I když to může být jedním z důvodů, outsized pohyboval může být kladen na další faktor mimo proud zpráv kolem velkých institucí, které přijímají kroky k přijetí Bitcoin nebo jiných digitálních aktiv.

Řídká likvidita a velcí hráči
„Hloubka trhu“ s kryptoměnami se letos pohybuje na velmi nízkých úrovních. Hloubka trhu označuje schopnost trhu absorbovat relativně velké nákupní a prodejní příkazy. Když je hloubka trhu nízká a velcí hráči zadávají příkazy k nákupu nebo prodeji digitálních mincí, mohou se ceny pohybovat velkým způsobem nahoru nebo dolů, i když příkazy nejsou tak velké.

Hloubka trhu je měřítkem likvidity na trhu.

Podle datové společnosti Kaiko klesla hloubka trhu bitcoinu od začátku letošního roku o 20 %. Podle společnosti Kaiko je bitcoin jednou z nejhůře postižených kryptoměn, pokud jde o hloubku trhu.

Zdroj: Getty Images

„Nedávný nárůst hodnoty bitcoinu byl z velké části způsoben velkými obchody v rámci méně likvidního trhu,“ uvedl Jamie Sly, vedoucí výzkumu ve společnosti CCData, prostřednictvím e-mailu pro CNBC.

„Naše analýza tržních objednávek nad 5 BTC odhaluje agresivní nárůst nákupů na trhu, což naznačuje, že velcí hráči se snaží získat expozici vůči digitálním aktivům.“

„Při kombinaci velkých objednávek s tenkými knihami je trh vystaven volatilnějším pohybům,“ dodal Sly.

Tento nedostatek likvidity byl částečně způsoben regulační kontrolou kryptoměnového průmyslu ze strany amerických úřadů. Komise pro cenné papíry zažalovala hlavní burzy, jako jsou Coinbase a Binance.

Nízká likvidita, která je charakteristickým rysem kryptotrhu po celý rok, také částečně stojí za 80% meziročním růstem bitcoinu.

Retailoví obchodníci se nevrátili – zatím
Dalším pozoruhodným rysem současného kryptotrhu jsou nízké objemy obchodované na burzách.

Denní objem obchodů s kryptoměnami se v současné době pohybuje kolem 24 miliard dolarů, jak uvádí webový portál s kryptoměnovými daty CoinGecko.

To je výrazně méně než celkový objem obchodů s bitcoinem přesahující 100 miliard dolarů během vrcholu kryptoměnové rallye v roce 2021, kdy bitcoin vzrostl téměř na historické maximum téměř 69 000 dolarů.

Zdroj: Getty Images

Velcí kryptoinvestoři obvykle doufají, že brzký nárůst cen bude stačit k tomu, aby drobné investory znovu nalákal k účasti na rally, která nakonec zvýší ceny bitcoinu a dalších digitálních mincí. To se však zatím nestalo.

„Na této rallye je pozoruhodné, že objemy obchodů jsou celkově na mnohaletých minimech a zaznamenáváme pouze mírný nárůst, který je i tak mnohem nižší než úrovně, které jsme viděli od ledna do března,“ řekla CNBC Clara Medalieová, ředitelka výzkumu ve společnosti Kaiko.

„Myslím, že objemy obchodů a volatilita cen jsou dva nejvýmluvnější ukazatele aktivity na kryptotrhu. Jak volatilita, tak objemy jsou na mnohaletých minimech a ani rychlý růst ceny nestačí k tomu, aby přilákal obchodníky.“

‚Není to trh pro běžné klienty‘
V posledním cyklu bitcoinu se o dynamiku trhu zasloužila především velká institucionální jména, protože investiční banky od Morgan Stanley po Goldman Sachs zřídily obchodní oddělení, aby svým klientům umožnily vystavit se digitální měně.

Trh však začal skutečně prorážet až ve chvíli, kdy si ho začali všímat drobní obchodníci – na začátku roku 2021 se lidé nechali zlákat fenoménem, kterým byly NFT neboli nezaměnitelné tokeny, a dalšími spekulativnějšími sázkami.

Později téhož roku zažil trh s kryptoměnami seismickou rallye, při níž cena bitcoinu vzrostla na nevídanou úroveň. To bylo v souladu s prudce rostoucím objemem obchodů, který se podle společnosti CoinGecko vyšplhal z 21,2 miliardy dolarů na začátku roku 2020 na 105,4 miliardy dolarů 9. listopadu 2021, kdy bitcoin dosáhne svého historického maxima.

Dnes se objem obchodů ani zdaleka neblíží tomu, co bylo na vrcholu kryptoměnového boomu v roce 2021.

„Jakákoli zpráva, pokud je dobrá, tak profesionální obchodníci obchodují – jinak neobchodují,“ řekla CNBC Carol Alexanderová, profesorka financí na univerzitě v Sussexu.

„Pokud přijde trochu dobrá zpráva, jako je bitcoinový ETF, vystřelí děla nahoru.“

Zdroj: Getty Images

Po podání žádosti o ETF společností BlackRock následoval podobný krok společností Invesco a WisdomTree, které rovněž podaly žádosti o své vlastní produkty související s bitcoinem.

„Bitcoin i ether jsou tímto způsobem manipulovány profesionálními obchodníky. Ti většinou neobchodují, ale čekají, až se objeví nějaká dobrá zpráva,“ řekl Alexander.

„Pak prodají vrchol a máte boční trh.“

Bitcoin se letos skutečně obchodoval v určitém pásmu a pokusy o výrazné proražení výše byly zmařeny.

Alexander se domnívá, že bitcoin se bude po zbytek léta pravděpodobně obchodovat v rozmezí 25 000 až 30 000 dolarů.

Očekává však, že ke konci roku se kryptoměna vyšplhá k 50 000 dolarům, přičemž se odvolává na pokusy větších hráčů na trhu podpořit trh velkými nákupy, které dělají velké pohyby.

„Není to trh pro běžné klienty. To opravdu není,“ varovala.

Dosáhl trh svého dna?
Vijay Ayyar, viceprezident pro mezinárodní trhy indické krypto burzy CoinDCX, řekl CNBC, že má podezření, že za posledním růstem ceny bitcoinu stojí spíše „dlouhodobí institucionální kupci“.

Zdroj: Unsplash

Velké fondy a hedgeové fondy zaměřené na krypto patří mezi účastníky trhu, kteří řídí akci, dodal Ayyar.

„Nemyslím si, že se jedná o tak velký tlak maloobchodu, protože maloobchod byl během nedávného pullbacku docela spláchnut,“ řekl.

Několik osob z kryptoprůmyslu vyjádřilo naději, že se trh blíží k období „dosažení dna“, kdy může začít opět růst.

Nedávná cenová akce je ozvěnou aktivity v roce 2018, kdy cena i objemy bitcoinu byly po několik měsíců utlumené, než v následujícím roce začaly opět růst.

Podle Slye z CCData je však „stále ještě příliš brzy na to, abychom mohli říci, zda je to nejhorší pro bitcoin za námi“.

„Nedávná vlna zájmu ze strany tradičních finančních institucí, jako jsou Blackrock, Citadel a Fidelity, vlévá na trh obnovený optimismus,“ řekl.

„Za předpokladu, že širší makroprostředí a akciové trhy budou i nadále příznivé, je možné, že si bitcoin udrží svou současnou pozitivní cenovou trajektorii.“