Americký dolar klesá; ruské nepokoje vyvolávají nejistotu

Americký dolar se v pondělí na začátku evropského obchodování snížil, ale zůstal blízko svého nedávného týdenního maxima, protože potenciál protahování cyklů zpřísňování měnové politiky, který zasáhne globální růst, a víkendové politické nepokoje v Rusku zvýšily averzi vůči riziku.

Dolarový index, který sleduje zelenou bankovku vůči koši šesti dalších měn se obchodoval o 0,2 % níže na úrovni 102,358 poté, co minulý týden zaznamenal více než 0,5% nárůst, první za téměř měsíc.

Nejistota ohledně ruského politického chaosu

Dolar o víkendu okamžitě posílila zpráva o povstání žoldnéřské skupiny Wagner v Rusku, která se však rozplynula s následnou dohodou s prezidentem Vladimirem Putinem, která zastavila pochod na Moskvu.

Situace zůstává proměnlivá a zatím není jasné, jak Putin na toto zjevné zpochybnění své autority zareaguje, což vyvolává velkou míru nejistoty.

Po americké měně byla poptávka již před víkendovou ruskou krizí, protože řada předních centrálních bank, včetně americké centrální banky, signalizovala další zvyšování úrokových sazeb v letošním roce ve snaze bojovat proti stále vysoké inflaci.

„Dolar pravděpodobně podpořilo jestřábí poselství, které během dvou dnů výpovědí v Kongresu prosazoval předseda Fedu Jerome Powell,“ uvedli analytici ING ve své poznámce. „Zdálo se, že Powell dodal větší váhu krátkodobým vyhlídkám na další zvyšování sazeb.“

Zdroj: Getty Images

USD/RUB získává nabídky a prodlužuje odraz z předchozího dne od úrovně podpory 50-DMA, který směřuje do pondělní evropské seance. Tím pár ruský rubl (RUB) ospravedlňuje nedůvěru trhu v ruského prezidenta Vladimira Putina i poté, co žoldácká skupina upustila od své vzpoury vůči Moskvě. Na cenu RUB může působit také pokles ceny ropy, která je hlavním vývozním artiklem Ruska.

Euro před německým Ifo jen o málo výše

EUR/USD se posunul výše na 1,0907, čímž se do jisté míry odrazil od ztrát z minulého týdne, kdy jednotná měna klesla na týdenní minimum poté, co údaje o indexu PMI ukázaly, že růst podniků v eurozóně se v červnu prakticky zastavil.

Později během seance bude zveřejněn široce sledovaný německý průzkum podnikatelské důvěry Ifo, který by měl ukázat, že podnikatelská důvěra v největší ekonomice eurozóny nadále klesá.

Britská libra se po výprodeji z minulého týdne zvyšuje

GBP/USD vzrostl o 0,2 % na 1,2738, čímž se částečně vzpamatoval z poklesu o 0,8 %, ke kterému došlo minulý týden poté, co Bank of England oznámila překvapivé zvýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů, čímž podnítila obavy z britské recese, protože se snaží kontrolovat inflaci.

Výsledky nejnovějšího průzkumu CBI mezi obchodníky budou zveřejněny později během zasedání a očekává se, že ukáží, že důvěra v britský maloobchodní sektor zůstává křehká.

Zdroj: Getty Images

Jinde se rizikově citlivý měnový pár AUD/USD obchodoval téměř beze změny na úrovni 0,6683, zatímco USD/JPY klesl o 0,1 % na 143,38, přičemž jen zůstává pod tlakem vzhledem ke kontrastu mezi ultra-dovish postojem Bank of Japan a jestřábími centrálními bankami v jiných zemích.

USD/CNY vzrostl o 0,5 % na 7,2153, když se čínské trhy vrátily z dovolené a obchodníci obecně očekávají další podporu Pekingu, která by měla stimulovat slábnoucí hospodářské oživení země.

USD/CHF se drží na nižší úrovni u intradenního dna kolem 0,8950, když medvědi brání první denní ztrátu za poslední tři dny směřující do pondělní evropské seance. Prodejci páru švýcarského franku (CHF) přitom povzbuzují široký ústup amerického dolaru v prostředí opatrně optimistických trhů.

Měnový pár GBP/JPY se pohyboval do strany nad úrovní 182,00, přestože Bank of Japan (BoJ) zveřejnila souhrn názorů, z nichž vyplývá, že k dosažení inflace stabilně nad 2 % je velmi potřebné další uvolnění měnové politiky.

Podle shrnutí stanovisek BoJ je předčasné měnit politiku, protože menší firmy chtějí zvyšovat mzdy a více investovat, jak uvedla agentura Reuters. BoJ se musí zaměřit na mzdovou inflaci a nespoléhat na nákladovou inflaci, aby dosáhla udržitelné 2% inflace. Jeden z tvůrců politiky však upřednostnil brzkou revizi výnosové křivky (YCC) s odkazem na potřebu zabránit prudkým výkyvům úrokových sazeb. Toto prohlášení se zdá být v rozporu s vyjádřením guvernéra BoJ Kazuo Uedy, který se domnívá, že k dosažení stabilní 2% inflace prozatím nedojde k žádným úpravám současné politiky úrokových sazeb.