Dolar jako bezpečný přístav před zápisem z jednání Fedu roste

Americký dolar se ve středu v ranních evropských hodinách zvýšil, protože slabé údaje o čínské ekonomické aktivitě ovlivnily rizikový sentiment před zveřejněním zápisu z posledního zasedání Federálního rezervního systému.

Dolarový index, který sleduje zelenou bankovku vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,1 % výše na úrovni 102,800.

Dolar jako bezpečný přístav podpořen slabými čínskými údaji

Dolar získal díky svému statusu bezpečného přístavu podporu poté, co soukromý průzkum ukázal, že aktivita v oblasti služeb v Číně v červnu rostla nejpomaleji za posledních pět měsíců, což je nejnovější důkaz slábnoucího postpandemického oživení druhé největší světové ekonomiky.

USD/CNY vzrostl o 0,3 % na 7,2384, přičemž kurz jüanu se pohyboval poblíž nejhorší úrovně za posledních osm měsíců, protože tyto neuspokojivé údaje z oblasti služeb navazují na trvalé zpomalování čínského výrobního sektoru, což vyvolává další pochybnosti o hospodářském oživení v zemi, která je hlavním motorem regionálního růstu.

Zápis z jednání Fedu v centru pozornosti

Zdroj: Canva

Zisky dolaru jsou však omezené, protože američtí obchodníci se vracejí ze svátku Dne nezávislosti a soustředí se na zveřejnění zápisu z červnového zasedání Federálního rezervního systému.

Výsledkem tohoto setkání bylo, že americká centrální banka po deseti zvýšeních sazeb v řadě ponechala sazby na stejné úrovni, ale naznačila, že v letošním roce dojde k dalším dvěma zvýšením, včetně jednoho, které se všeobecně očekává v červenci.

Zápis z jednání by měl investorům poskytnout lepší vhled do debaty o tom, co předseda Fedu Jerome Powell označil za stále vyrovnanější rovnováhu rizik mezi příliš malým a příliš velkým zpřísňováním politiky.

Údaje o PMI ve službách v eurozóně za červen

Měnový pár EUR/USD se obchodoval převážně beze změny na úrovni 1,0878, a to před zveřejněním červnových údajů o indexu PMI ve službách a kompozitním indexu PMI v eurozóně, které by měly potvrdit zpomalení hospodářského oživení, jež bylo vedeno spotřebou.

„Zdá se, že EUR/USD našel kotvu kolem 1,0900, což pravděpodobně signalizuje určitou neochotu trhů dostat pár trvale nad referenční úroveň 1,10, vzhledem k nejistotě ohledně vrcholu utahování Fedu, ale stále odráží podporu, kterou nabízí velmi jestřábí sdělení ECB,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.

Jinde GBP/USD klesl o 0,1 % na 1,2703 před údaji o PMI ve službách Spojeného království za červen, zatímco USD/JPY vzrostl o 0,2 % na 144,69, přičemž se stále obchoduje pod úrovní 145, která loni na podzim podnítila intervenci japonských úřadů.

AUD/USD klesl o 0,2 % na 0,6677, na což měly vliv neuspokojivé údaje z Číny a také dozvuky toho, že Australská centrální banka (Reserve Bank of Australia) počátkem tohoto týdne ponechala svou hotovostní sazbu na 11letém maximu 4,10 % a navzdory přetrvávajícím zvýšeným inflačním tlakům ji nezvýšila.