Pohled Mikea Dolana na nadcházející den na amerických a světových trzích
Zatímco trhy ve čtvrtek ukončily letošní mimořádný růst akcií velkých technologických firem, dolar zaznamenal nejlepší den – a pravděpodobně i nejlepší týden – za více než dva měsíce. Po prvním skutečně nervózním dni na finančních trzích za několik týdnů návrat klidu v pátek naznačuje, že náhlý výbuch aktivity – odeznění na akciových a dluhopisových trzích a hlasitý růst dolaru – byl spíše přeladěním než přehodnocením.
Mnozí tyto pohyby přičítají obchodníkům, kteří se přetahují o pozice před zasedáním Federálního rezervního systému, které se bude konat příští týden a na kterém možná dojde k poslednímu zvýšení úrokových sazeb v tomto cyklu. Další nečekaně těsný týdenní údaj z amerického trhu práce zasel některé přetrvávající pochybnosti o tom, že jsme ještě na vrcholu „vrcholu Fedu“.
Mrzuté zklamání z prognózovaných zisků společností Tesla (NASDAQ:TSLA) a Netflix (NASDAQ:NFLX) způsobilo, že nabitý FANG-plus index 10 předních technologických a digitálních megaakcií zaznamenal nejhorší den v jinak zatím velkolepém roce – ztratil více než 4 %, protože akcie Netflix a Tesla byly téměř zdecimovány.
I přesto tento index zůstává za celý dosavadní rok v plusu 76 %.
Zdroj: Pixabay
V důsledku technologického kolísání se Nasdaq odrazil o 2 % a zaznamenal největší pokles od března. Index S&P500 však ztratil skromnějších 0,6 % a index Dow Jones industrials si bez ohledu na to připsal devátý denní zisk v řadě, k čemuž mu pomohla optimistická situace společnosti Johnson & Johnson (NYSE:JNJ).
Navíc futures na Nasdaq a S&P500 před pátečním zvoněním opět rostou. Klidnějšímu výsledkovému programu vévodí American Express (NYSE:AXP) – téměř všechny ostatní banky však v uplynulém týdnu zaujaly.
Optimisté naznačují, že kombinace pokračující síly na trhu práce a určité rotace sektorových akciových podílů podtrhuje naděje na „měkké přistání“ a znamená zdravé rozšíření toho, co bylo doposud v tomto roce velmi úzce vedeným růstem trhu.
Pesimisté se domnívají, že Fed ještě neskončil s utahováním a jakékoli další zvýšení sazeb po příštím týdnu jen urychlí pokles v roce 2024. To po několika týdnech dezinflační úlevy přineslo na trhu státních dluhopisů mírné vystřízlivění.
Futures plně počítají se zvýšením sazeb o čtvrt procentního bodu příští týden, ale naznačily méně než padesátiprocentní šanci na další zvýšení do listopadu a snížení o 75 bazických bodů z maxima do této doby příštího roku. Dvouleté výnosy státních dluhopisů se ve čtvrtek posunuly o 12 bazických bodů výše na 4,88 %, ale od té doby se ustálily zpět na 4,85 %.
Záloha výnosů způsobila, že dolar zaznamenal nejlepší výsledek od začátku května – k tomu navíc přispěly rostoucí pochybnosti o ochotě ostatních hlavních centrálních bank pokračovat v utahování svých sazeb, jakmile Fed přestane.
Podle zdrojů agentury Reuters se Bank of Japan přiklání k tomu, že na svém zasedání příští týden ponechá svou politiku kontroly výnosů beze změny, protože politici raději pečlivě zkoumají další údaje, aby se ujistili, že mzdy a inflace nadále porostou.
Vzhledem k tomu, že inflace již více než rok překračuje cíl BOJ, na trzích se objevily spekulace, že by BOJ mohla upravit regulaci výnosové křivky již tento měsíc.
Kurz dolaru vůči jenu v pátek poprvé za posledních 10 dní vzrostl nad 141.
Zdroj: Canva
Čínské trhy mezitím zůstávaly v útlumu, přičemž rostla úzkost z absence významnějšího nového stimulu pro bojující hospodářské oživení v důsledku geopolitického napětí.
Úřady v pátek oznámily opatření na podporu spotřeby automobilového a elektronického zboží v rámci širší snahy o podporu slábnoucí ekonomiky země.
Všechny oči se však nyní upírají na výroční zasedání politbyra, které se má konat před koncem července a na němž čínští představitelé vytyčí politický kurz pro zbytek roku.