Společnost Chevron (CVX) předběžně oznámila své výsledky za druhé čtvrtletí. Výsledky byly vynikající a vyznačovaly se rekordní produkcí v Permské pánvi ve výši 772 000 barelů ropného ekvivalentu denně (boe/d).
Další důležitou zprávou bylo, že společnost Chevron umožní generálnímu řediteli Mikeu Wirthovi, který letos oslaví 63. narozeniny, zůstat generálním ředitelem i po dosažení věku 65 let, kdy má společnost povinně odejít do důchodu. Wirth se stal generálním ředitelem v únoru 2018. Finanční ředitel Pierre Breber mezitím odejde do důchodu v roce 2024. Wirth uvedl jako dva důvody, proč chce zůstat ve funkci generálního ředitele, své úsilí o „vyšší výnosy a nižší emise uhlíku“.
Za Wirthova působení společnost Chevron snížila zadlužení své rozvahy, každoročně zvyšovala dividendu, zlepšila efektivitu svých činností v oblasti těžby ropy a zemního plynu a zároveň investovala do nízkouhlíkových alternativ.
Zdroj: Getty Images
Zde jsou tři důvody, proč společnost Chevron nadále naplňuje a překonává očekávání investorů a proč se vyplatí akcie koupit.
Trefa do černého
V roce 2019 si společnost Chevron stanovila cíl těžit v Permské pánvi 900 000 barelů denně do roku 2024. Vzhledem k tomu, jakou produkci tamní provozy nyní produkují, se tento cíl zdá být realistický, což je působivé vzhledem k tomu, jak pandemie COVID-19 narušila plány společnosti Chevron na expanzi.
Ve 2. čtvrtletí se Permský region podílel na produkci společnosti Chevron v USA 63 % a na její celkové produkci 26 %. K tomuto posunu nedošlo přes noc – trvalo to několik let vylaďování portfolia prodejem méně výnosných aktiv a zdvojnásobením těžby v Permianu prostřednictvím akvizic a investic.
Pokud se podíváme zpět na stav společnosti Chevron před čtyřmi lety ve 2. čtvrtletí 2019, její celková produkce byla o něco vyšší, a to 3,08 milionu barelů denně oproti 2,96 milionu barelů denně v minulém čtvrtletí. Její produkce v USA však činila 898 000 boe/d. Z toho jen 421 000 boe/d pocházelo z oblasti Permian, ačkoli ve srovnání s 2. čtvrtletím 2018 šlo o 50% nárůst.
Zdroj: Reuters
Ve 2. čtvrtletí 2023 činila produkce společnosti Chevron v USA 1,22 milionu barelů denně, přičemž, jak již bylo zmíněno, 772 000 barelů denně pocházelo z oblasti Permian. Celkově lze říci, že společnost Chevron provedla škrty ve své mezinárodní produkci a prakticky veškerý nárůst produkce pochází z oblasti Permian.
Pobyt v permském regionu má ve srovnání s jinými ložisky řadu dlouhodobých výhod. Plynovody na pevnině odtud dopravují plyn do Mexika. Region je na dosah od rafinérského a exportního uzlu na pobřeží Mexického zálivu prostřednictvím plynovodů přes Texas. Na pobřeží Mexického zálivu se také nacházejí největší terminály na zkapalněný zemní plyn (LNG) v USA, které jsou v Texasu a Louisianě. V regionu se také připravuje mnoho nových terminálů LNG a rozšiřování kapacit, což zvýší kapacitu zpracování a vývozu zemního plynu. Spojené státy se staly největším vývozcem LNG na světě, předstihly Katar a Austrálii a těžba v Permské pánvi je pro dodávky tohoto paliva klíčová.
Vracení hodnoty akcionářům
Za posledních pět let společnost Chevron zvýšila čtvrtletní dividendy o 34,8 % na 1,51 USD na akcii a snížila čistý dlouhodobý dluh o 71,8 % na pouhých 7,4 miliardy USD. Zavedla také masivní program zpětného odkupu akcií v hodnotě 75 miliard USD a předpokládá roční míru zpětného odkupu ve výši 17,5 miliardy USD. Ve 2. čtvrtletí 2023 vyplatila společnost Chevron akcionářům rekordních 7,2 miliardy USD – 2,8 miliardy USD na dividendách a 4,4 miliardy USD na zpětném odkupu akcií.
Strategie společnosti Chevron je poměrně jednoduchá: Udržovat silnou rozvahu, aby přečkala poklesy, provádět akvizice, když je to správně načasováno, a v období růstu se příliš nerozšiřovat. Disciplinovaná politika zpětného odkupu akcií a zvyšování dividend působí jako kontrola investic společnosti do růstu.
Ačkoli lze argumentovat, že odkup akcií v době, kdy je cena akcií vyšší, není moudrý, má pro akcionáře trvalý dopad, protože snižuje počet akcií v oběhu a zvyšuje zisk na akcii. V případě společnosti Chevron se počet jejích akcií zvýšil poté, co koupila společnost Noble Energy v rámci transakce zahrnující všechny akcie, ale zpětné odkupy snížily počet akcií zpět na úroveň před akvizicí.
Finanční disciplína
Investoři očekávají, že společnost Chevron bude pravidelně každoročně zvyšovat dividendu bez ohledu na to, v jaké fázi cyklu se energetický trh nachází. Aby toho společnost Chevron dosáhla, musí rozvíjet své podnikání a zároveň se nesmí během konjunktury příliš rozšiřovat způsobem, který by ji učinil náchylnou k finančním potížím během poklesů na trhu s ropou. To je tenká hranice, ale Chevron našel strategii, která funguje. Tato strategie se soustřeďuje na konzervativnost, obvykle mnohem konzervativnější než u jejích kolegů.
Rozvážný přístup společnosti Chevron je založen na udržování silné rozvahy a nespoléhání se na dluh. Vzhledem k tomu, jak je společnost velká, má ve své rozvaze zanedbatelné množství dluhů. Pro představu, čistý celkový dlouhodobý dluh společnosti Chevron činí přibližně 42 % dluhu společnosti BP, přestože tržní kapitalizace společnosti Chevron je téměř trojnásobná ve srovnání s BP. Společnost Chevron je téměř o 50 % větší než společnost Shell, ale má pouze 17 % jejího celkového čistého dlouhodobého dluhu.
Zdroj: Getty Images
Společnosti Shell a BP investují do obnovitelných zdrojů energie mnohem agresivněji. Tyto sázky by se jim mohly časem vyplatit. Společnost Chevron však bude k přechodu na zelenou energii přistupovat svým vlastním tempem.
Spolehlivá dividendová akcie, kterou můžete koupit a držet navždy
Schopnost společnosti Chevron plnit sliby je dána její předvídatelností. U společnosti Chevron investoři vědí, co dostanou. Nevyplní očekávání, ale bude mimořádně spolehlivá a disciplinovaná, což má velký význam, když akciový trh klesá nebo když se ropný a plynárenský průmysl nachází v útlumu.
Z tohoto důvodu představuje společnost Chevron nízkorizikový způsob investice do energetického sektoru, který navíc generuje stálý tok pasivních příjmů.