Snaha o regulování tohoto sektoru ze strany zákonodárců v USA má na ceny kryptoměn samozřejmě vždy značný dopad.
Vzhledem k intenzivní loajalitě, kterou drobní investoři vůči kryptoměnám projevují, nejde o překvapivý postoj. Jsem si téměř jist, že její hodnocení se shoduje s většinovým názorem. Přesto je pro komplex virtuálních měn znepokojující, že regulační tlak může narůstat.
O víkendu řekl generální ředitel společnosti Coinbase (NASDAQ:COIN) Brian Armstrong listu Financial Times, že americká Komise pro cenné papíry (SEC) požádala, aby platforma zastavila obchodování se všemi kryptoměnami kromě původního benchmarku. Protože to SEC odmítla, podala na Coinbase žalobu.
V kombinaci s úsilím Federálního rezervního systému o rozhodné snížení inflace není celkový příběh pro kryptoměny nijak zvlášť příznivý. V tomto vysoce rizikovém tržním prostředí samozřejmě nikdy nechcete říkat nikdy. Myslíme si však, že uprostřed všech zmatků v tomto sektoru je to ta nejlepší filozofie: přistupovat chytře k datům, která máme. A samozřejmě – pracovat s pravděpodobnostmi.
Bitcoin (BTC-USD)
Poté, co se úroveň 29 000 USD držela několik dní, se Bitcoin (BTC-USD) v pondělí v pozdních večerních hodinách ponořil do oblasti vysokých 28 tisíc dolarů. Pro jistotu je třeba říci, že není čas na stisknutí tlačítka paniky. Nicméně trh vyslal jasný signál. Za posledních 24 hodin se BTC propadl o téměř 2 %. Za posledních sedm dní se BTC propadl o zhruba 1 %.
Poté, co experti na trhu předpokládali návrat nad 30K, se naplnil opačný scénář. Opět si nemyslím, že je moudré mačkat tlačítko paniky. Jen jsem si vzpomněl na jedno staré rčení: nakonec záleží na fundamentech.
Fed sice usiluje o mírnou dezinflaci, ale to je sotva zaručený výsledek. Především to, kde je míra inflace a kde by ji centrální banka chtěla mít, se značně liší. Je proto možné, že tvůrci měnové politiky budou muset být v utahování měnové politiky agresivnější. Trh by to mohl vycítit a poslat riziková aktiva, jako je BTC, dolů. V tuto chvíli budu opatrný, protože Bitcoin klesl pod svůj 50denní klouzavý průměr. Možná by bylo lepší počkat na potvrzení, než se pustíme do dalších nákupů.
Ethereum (ETH-USD)
Vzhledem k významu Bitcoinu pro prakticky všechny ostatní kryptoměny není překvapením, že Ethereum (ETH-USD) se v součinnosti s ním propadlo. Za sledovaných 24 hodin klesla virtuální měna číslo dvě podle tržní kapitalizace o více než 2 %. Za sledovaných sedm dní ETH odevzdalo více než 1 % své tržní hodnoty. Zásadnější jsou však psychologické škody.
Zdroj: Unsplash
Po několik posledních týdnů symbolizovala úroveň 1 900 USD hranici mezi optimismem a pesimismem. Jisté je, že 50 DMA ETH se při posledním sčítání připlížila k tomuto měřítku na 1 861 USD. Nyní se však ETH obchoduje na úrovni přibližně 1 827 USD, tedy asi 2 % pod běžným měřítkem krátkodobého zdraví trhu. Je více než pravděpodobné, že býci musí brzy posílit, aby se Ethereum vyhnulo přetrvávajícím technickým škodám.
Přesto bych před vstupem počkal na další potvrzení. Pokud se podíváte na údaje poskytované portálem Stockcharts.com, jedním z do očí bijících rozdílů mezi prvním čtvrtletím letošního roku a současným čtvrtletím je objem. Obchodníci prostě nemají o kryptoměny zájem a vzhledem k regulačním a měnověpolitickým překážkám se jim lze jen těžko divit.
Tether (USDT-USD)
Zatímco Bitcoin může být měřítkem sentimentu pro blockchainová aktiva, Tether (USDT-USD) by mohl být nejdůležitějším jménem mezi všemi kryptoměnami. Jako stablecoin představuje Tether kryptoměnu, která je navázána na dolar v poměru jedna ku jedné. V podstatě se jedná o nejvěrnější formu virtuální měny, která umožňuje obchodníkům vstupovat do pozic a vystupovat z nich prostřednictvím „digitálních dolarů“.
Dalším faktorem, který posiluje integraci USDT, je to, že umožňuje investorům udržet své bohatství v decentralizovaném ekosystému. Člověk tedy nemusí neustále provádět transakce v dolarech. Když se nad tím zamyslíte, Tether je mazivo, které udržuje soukolí blockchainu v hladkém chodu. Toto vyprávění se však může během medvědích cyklů dostat pod tlak.
Zdroj: Pexels
Investoři – zejména začínající účastníci trhu – by si měli uvědomit, že subjekt dohlížející na Tether nebyl nikdy auditován. Společnost BeInCrypto totiž nedávno zveřejnila článek, v němž vybuchla, že ve druhém čtvrtletí se podnik Tether opět vyhnul plnému auditu. Vzhledem k tržnímu postavení USDT vůči všem ostatním kryptoměnám je to většině investorů zřejmě jedno. Nicméně je to něco, co je třeba mít na paměti, než do Tetheru vrhnete příliš mnoho peněz.
XRP (XRP-USD)
Poté, co představuje jednu z nejvýkonnějších kryptoměn, se XRP (XRP-USD) ocitá na pořádné ráně oproti hlavním měnám. Za posledních 24 hodin odevzdala XRP 3 % své tržní hodnoty. Ve sledovaném období jednoho týdne se propadla o více než 1 %. Ne, není čas na paniku. Nicméně ti, kteří jsou v XRP ziskoví, možná budou chtít snížit část expozice.
Jak zastánci kryptoměn jistě vědí, XRP před několika dny prudce vzrostla díky tomu, že tvůrce Ripple Labs dosáhl právního vítězství ve sporu se SEC. Regulační úřad přesto neustupuje od svých snah o kontrolu decentralizovaného ekosystému. Navíc, pokud SEC skutečně požádala Coinbase, aby přestala obchodovat se všemi blockchainovými aktivy kromě Bitcoinu, vysílá tím jasný signál.
Zdroj: Getty Images
Pokud jde o kryptoměny, SEC chce, aby bylo po jejím, nebo po jejím. Investoři do XRP proto možná nebudou mít šanci si oddechnout. Ve skutečnosti se mnozí obchodníci obávají, že XRP již trpí doznívajícím humbukem spojeným s právním vítězstvím. Zde je prostě třeba být obezřetný.
Solana (SOL-USD)
V relativním vyjádření představuje Solana (SOL-USD) jednu z nejlepších dostupných kryptoměn. Na povrchní úrovni to tak však nevypadá. Za posledních 24 hodin SOL ztratil více než 5 % tržní hodnoty, což z mince činí nejhorší výkonnost za výše uvedené období mezi deseti největšími digitálními aktivy podle tržní kapitalizace. Zajímavé je, že během sledovaného týdne stál SOL na paritě.
Nyní, při srovnání s klouzavými průměry, stojí Solana na mnohem pevnější půdě než Bitcoin nebo Ethereum. Na úrovni 23,39 USD se SOL v současnosti obchoduje nad svými 50 a 200 DMA. Zdá se také, že díky býčí akci v průběhu první poloviny července se 50 DMA SOL dostane nad 200 DMA.
Zdroj: Academy.binance
Přesto by investoři měli k Solanu přistupovat se stejnou mírou opatrnosti jako k ostatním kryptoměnám. Například v prvním čtvrtletí letošního roku byly objemové trendy relativně zvýšené. V aktuálním čtvrtletí objem výrazně ochabl. Vzhledem k tomu, že trh stále tráví důsledky regulačního tlaku i omezení měnové politiky, měli by být potenciální investoři opatrní.