Rupert Murdoch odstupuje z funkce předsedy představenstva společností Fox a News Corp.

Rupert Murdoch, mocný pravicový mediální magnát, který vybudoval a řídil jedno z nejvlivnějších zpravodajských impérií na světě, ve čtvrtek oznámil, že odstoupí z funkce předsedy svých společností Fox Corporation a News Corporation.

„Po celý svůj profesní život jsem se denně zabýval zprávami a myšlenkami, a to se nezmění,“ napsal 92letý Murdoch ve zprávě zaměstnancům. „Nastal však čas, abych se ujal jiných rolí, protože vím, že máme skutečně talentované týmy.“

Jako šéf Foxu a News Corporation, která vydává vlivné broadsheety, jako je The Wall Street Journal a bulvární New York Post, měl Murdoch po desetiletí v Republikánské straně značný vliv, jemuž se vyrovnal jen málokdo.

Jeho odchod do důchodu přichází v klíčové chvíli mediálního průmyslu, kdy zavedené zábavní giganty čelí rozsáhlé transformaci tradičního televizního a filmového byznysu a spotřebitelé rychle přecházejí na streamovací služby.

Murdochovo rozhodnutí odstoupit z funkce předsedy svých společností vyvolá otřesy i v politickém světě, a to právě v době, kdy se rozhoří prezidentské volby v roce 2024. Fox News zůstává v zajetí soudních sporů vyplývajících z toho, že stanice po volbách v roce 2020 šířila předvolební lži bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Zdroj: Canva

Lachlan Murdoch vstupuje do hry

Na jeho místo nastoupí Murdochův nejstarší syn Lachlan, který již působí jako výkonný ředitel společnosti Fox Corporation, a stane se jediným předsedou obou společností.

Murdoch popsal Lachlana jako „vášnivého a zásadového vůdce“. Není jasné, zda se pod Lachlanem změní směřování společnosti Fox, ale Rupert naznačil, že Lachlan zachová pravicový redakční příklon, kterým jsou jeho mediální společnosti známé.

„Můj otec pevně věřil ve svobodu a Lachlan je této věci naprosto oddaný,“ sdělil Murdoch zaměstnancům ve svém memorandu. „Byrokracie sloužící sama sobě se snaží umlčet ty, kteří by chtěli zpochybnit jejich původ a účel. Elity otevřeně pohrdají těmi, kdo nepatří k jejich vzácné vrstvě. Většina médií se s těmito elitami spolčuje a spíše než o pravdu usiluje o šíření politických narativů.“

Rupert Murdoch, který ujistil své zaměstnance, že je „v dobrém zdravotním stavu“, prohlásil, že i ve své nové roli emeritního předsedy se bude „každý den účastnit soutěže myšlenek“.

Lachlan Murdoch však Trumpa v soukromí kritizoval s tím, že nesouhlasí s většinou způsobů, jakými se bývalý prezident chová, uvedli loni pro CNN lidé obeznámení s touto záležitostí. V některých komentářích měl Murdoch zajít tak daleko, že lidem řekl, že pokud by Trump znovu kandidoval, bylo by to podle něj pro zemi špatné.

Příběhová, kontroverzní kariéra

Murdochův vstup do mediálního byznysu začal v 50. letech minulého století s malým australským řetězcem novin,

V roce 1969 získal Murdoch svou první velkou zahraniční cenu, když koupil britské noviny News of the World. Následně získal deníky The Sun a The Times a londýnské The Sunday Times a vybudoval novinové impérium, které mu poskytlo bezkonkurenční dosah a politický vliv v Británii.

V roce 1973 Murdoch poprvé vstoupil do mediální sféry ve Spojených státech, když koupil deníky San Antonio Express a San Antonio News. O rok později se přestěhoval do New Yorku a brzy poté začal vydávat bulvární deník National Star, který konkuroval časopisu National Enquirer.

Jedním z jeho nejplodnějších nákupů byl pravděpodobně New York Post v roce 1976, úderný newyorský bulvární deník, který dodnes dominuje mediální a politické sféře. Od té doby jej vlastní, s výjimkou krátkého období, kdy pravidla zakazovala vlastnit noviny a televizní stanice ve stejném městě. Po prodeji v roce 1988 jej v roce 1993 koupil zpět.

Murdoch se stal významným hollywoodským manažerem v roce 1985, kdy od ropného magnáta Marvina Davise koupil za 600 milionů dolarů společnost Twentieth Century Fox. V roce 1986 se Murdoch dostal do televizního byznysu, když koupil několik amerických televizních stanic a vytvořil společnost Fox Broadcasting.

V roce 1989 spustil britskou satelitní placenou televizi Sky a o rok později ji po tvrdé cenové válce spojil s velkým konkurentem.

Jeho britské impérium však o dvě desetiletí později ztroskotalo v důsledku hackerského skandálu v News of the World.

Zdroj: Getty Images

Murdoch nedělní bulvární deník – jeden z nejstarších a nejprodávanějších britských listů – v červenci 2011 zavřel uprostřed rozhořčení veřejnosti kvůli obvinění, že list nezákonně odposlouchával oběti vražd a teroristických útoků, politiky a celebrity. Tento skandál ho donutil vzdát se snahy o převzetí kontroly nad Sky.

Další nabídku na koupi této placené televize podal v roce 2016, ale dostal se do pasti britských mediálních regulátorů, kteří se obávali, že by dohoda poskytla rodině Murdochů příliš velký vliv v Británii, a obávali se, zda se zaváže dodržovat standardy britského vysílání. Na poslední chvíli se do hry vložila společnost Comcast a nabídku společnosti Fox na koupi Sky přeplatila.

Ačkoli se soustředil převážně na tisk a televizi, neúspěšně se pokusil ovládnout také internet. V roce 2005 koupil MySpace, jednu z prvních sociálních sítí, za 580 milionů dolarů. v roce 2011 ji prodal se značnou ztrátou za 35 milionů dolarů. Později se pozastavil nad tím, že jeho neúspěch byl způsoben „řadou draze promarněných příležitostí“ s přídavkem „vrstvy byrokracie“, která zastavila pokrok proti konkurentům, jako jsou Facebook a YouTube.

V roce 2019 Murdoch prodal velkou část svého mediálního impéria, včetně filmového studia Twentieth Century Fox, společnosti Disney v obrovské transakci za 71 miliard dolarů. Zůstalo mu mnohem chudší vysílací portfolio, které se skládá z Fox News a Fox Sports.

Po tomto prodeji si však ponechal svůj novinový byznys News Corp. včetně deníku Wall Street Journal, který byl součástí nákupu jeho společnosti Dow Jones v roce 2007 za 5,6 miliardy dolarů. Pod jeho vedením rozšířil list své zaměření mimo oblast peněz a trhů, vybudoval úspěšný paywall a zachoval si svůj středový tón s výjimkou konzervativní názorové stránky.

Éra Fox News

Fox News zahájila činnost v roce 1996 jako konzervativní začínající konkurent CNN. Nakonec se stala nejsledovanějším kabelovým zpravodajským kanálem v Americe díky tomu, že hrála na konzervativní strunu.

S nástupem bývalého prezidenta Donalda Trumpa k moci v Republikánské straně v roce 2015 se však tento kanál odklonil od svých konzervativních zpravodajských kořenů a stal se neokázalým domovem pravicové propagandy, jejímž cílem bylo podpořit skandály zmítaný Bílý dům.

Murdochem vlastněná média mají také dlouhou historii podkopávání a bagatelizování vědy o klimatu. V USA se Fox News stala domovem konspiračních teorií o změně klimatu a lidí, kteří je šíří. Ačkoli Murdoch mnohokrát prohlásil, že popírání klimatu nepodporuje, jeho stanice nadále prosazují pochybnosti o klimatu a platformují klimatické skeptiky.

„Nikdo nepoškodil chápání změny klimatu více než Rupert Murdoch, který svou globální mediální síť používá jako zbraň k zasévání pochybností a zmatku ohledně základních vědeckých poznatků a důvodů pro přijetí opatření,“ řekl CNN Michael Mann, renomovaný klimatolog z Pensylvánské univerzity.

V posledních letech pod Murdochovým vedením Fox News rozvíjela nepodložené konspirační teorie, včetně pandemie Covid-19 a prezidentských voleb v roce 2020.

Lži, které Fox News prosazovala o volbách, vyvolaly dvě masivní žaloby za pomluvu od společností Dominion Voting Systems a Smartmatic, které se zabývají hlasovacími technologiemi.

Společnost Fox na začátku tohoto roku urovnala žalobu společnosti Dominion za historickou částku 787,5 milionu dolarů. Žaloba společnosti Smartmatic však nadále prochází soudním systémem.

Televize Fox News oznámila Murdochův odchod do důchodu ve čtvrtek ráno ve svém vysílání, přičemž moderátor Bill Hemmer zakladatele stanice pochválil za celožvotní přínos.

Zdroj: Canva