Dolar se ve čtvrtek vůči hlavním měnám držel na pevné úrovni a vůči volatilnějším měnám pak dokonce poměrně výrazně posiloval, k čemuž přispěly desetileté výnosy státních dluhopisů v USA blížící se pětiprocentní úrovni a před vystoupením předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella na diskusi o ekonomice.
Dolarový index, který sleduje americkou státní měnu vůči šesti hlavním protějškům v pomyslném devízovém koši, byl v průběhu dne na stabilní úrovni 106,5, přičemž ve středu vzrostl o 0,33 %.
Jeho pohyby byly dramatičtější vůči měnám, které jsou obzvláště vystaveny výkyvům v očekávání globálního růstu, přičemž australský a novozélandský dolar poklesly každý o celých 0,6 %. Novozélandská měna se dostala na nejnižší úroveň za poslední rok 0,5815 USD.
Britská libra, která je také tradičně zranitelnější vůči globálním výkyvům, klesla o 0,2 % na 1,2118 USD, zatímco euro posílilo o 0,1 % na 1,05515 USD. Ani jedna z měn nebyla daleko od několikaměsíčních minim dosažených na začátku října.
„Během posledního dne nebo tak nějak prudký nárůst výnosů poškodil rizikový sentiment na trzích, přes noc jsme zaznamenali výprodej na globálních akciových trzích a toto obchodování s rizikem pohání devizové trhy, zejména u komoditních měn s vysokou betou,“ uvedl Lee Hardman, hlavní měnový analytik ve společnosti MUFG.
„Ostatní hlavní měny světa byly stabilnější, a to i přesto, že výnosy se nadále pohybují výše. Možná je zde určitá opatrnost před Powellovým pozdějším vystoupením.“
Dlouhodobé i krátkodobé americké výnosy se ve čtvrtek dostaly na 16letá maxima, přičemž prodej posunul desetiletý výnos na téměř 5 %, což je psychologicky významná úroveň. Pod tlakem byly také evropské a japonské dluhopisy. [US/] [GB/] [JP/] [GVD/EUR].
Powell se zúčastní diskuse o ekonomickém výhledu v newyorském ekonomickém klubu v 16:00 h GMT, několik dní před tradičním obdobím klidu před zasedáním Federálního výboru pro volný trh, na kterém se budou 31. října až 1. listopadu stanovovat sazby.
Před jeho vystoupením se zdá, že tvůrci politiky se shodují na tom, že na příštím zasedání ponechají úrokové sazby beze změny, ale nejistota ohledně toho, co se stane poté, je vysoká.
Dilematům čelí i ostatní tvůrci měnové politiky. Japonsko se potýká se slabým jenem a hlavní japonský měnový diplomat ve čtvrtek uvedl, že ačkoli nečinnost v reakci na nadměrné pohyby měny by mohla zranitelným měnám uškodit, bylo by lepší, kdyby nemuseli zasahovat.
Dolar se naposledy nacházel na úrovni 149,82 jenu, čímž se přiblížil k psychologicky významné úrovni 150 jenů, která na začátku tohoto měsíce vyvolala prudké náhlé posílení jenu, ačkoli podle analytiků indicie naznačují, že Japonsko nezasáhlo.
Dolar/jen by mohl být posunut výše v závislosti na tom, zda výnosy amerických dluhopisů nadále porostou rychlejším tempem než výnosy jejich japonských protějšků, napsala ve své poznámce Carol Kongová, měnová stratég a ekonomka Commonwealth Bank of Australia (OTC:CMWAY).
„Z toho vyplývá, že riziko devizové intervence ze strany BoJ zůstává podle našeho názoru vysoké,“ uvedla Kongová.
Jenu, tradičnímu bezpečnému přístavu, averze k riziku v důsledku války na Blízkém východě příliš neprospěla, na rozdíl od švýcarského franku, který prudce posílil.
Euro bylo vůči franku naposledy stabilní na úrovni 0,9471, ačkoli den předtím dosáhlo ročního minima 0,9449 franku.