Americký dolar v pátek na začátku evropského obchodování oslabil a rozšířil předchozí ztráty, protože obchodníci se připravovali na konec cyklu zvyšování sazeb Federálního rezervního systému, ačkoli pohyby byly omezené před zveřejněním klíčových údajů o mzdách mimo zemědělský sektor později během seance.
Aktuálně se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,1 % níže na úrovni 105,892 a byl na cestě k poklesu o 0,5 % v tomto týdnu, což je teprve třetí týden ztrát za posledních 16 týdnů.
Dolar směřuje k týdenní ztrátě
Dolar tento týden ztratil hodně ze své popularity poté, co Fed udržel sazby na stabilní úrovni a nabídl poněkud holubičí signály ohledně dalšího zvyšování úrokových sazeb, i když tuto možnost ponechal otevřenou.
To podnítilo zvýšené sázky, že centrální banka se zvyšováním sazeb pro letošní rok skončila a od poloviny roku 2024 začne sazby snižovat.
„Přestože si Fed zachovává tendenci k utahování sazeb, zdá se, že investory více zajímá čtení a obchodování s pauzou Federálního rezervního systému. To se projevilo poklesem volatility úrokových sazeb a vyvolalo obnovenou poptávku po vysoce výnosných devizách prostřednictvím carry trade,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.
Pozornost se nyní obrací ke zveřejnění klíčových údajů o mzdách mimo zemědělský sektor za říjen, které budou zveřejněny později během dne.
Jakékoli známky odolnosti na trhu práce by daly Fedu větší podnět ke zvýšení úrokových sazeb, což by zase mohlo zvrátit část oslabení dolaru, které bylo pozorováno tento týden.
Analytici očekávají, že americká ekonomika v říjnu vytvořila 180 000 nových pracovních míst, což je méně než v září, kdy jich bylo 336 000. Očekává se však, že míra nezaměstnanosti zůstane na stejné úrovni 3,8 %, zatímco průměrný hodinový výdělek by měl v říjnu vzrůst o 0,3 % po 0,2% přírůstku v září.
Zdroj: Canva
Bank of England zachovává svůj jestřábí postoj
Měnový pár GBP/USD se obchodoval převážně beze změny na úrovni 1,2202, když ve čtvrtek vzrostl o 0,4 % a byl na cestě k týdennímu růstu o 0,7 %.
Bank of England ve čtvrtek rovněž ponechala sazby na stejné úrovni, centrální banka však zdůraznila, že nepředpokládá, že by je v dohledné době začala snižovat, když inflace je stále více než třikrát vyšší než její střednědobý 2% cíl. I britská národní banka tak uvedla v platnost postoj, který je v současnosti vlastní prakticky všem centrálním bankám v západním světě. Vypadá to, že úrokové sazby se konečně na chvíli uklidňují. Anebo se jedná jen o typické ticho před příslovečnou bouří?
Hlavní ekonom Bank of England Huw Pill poskytne později během zasedání online prezentaci nových prognóz a nejnovějšího politického rozhodnutí centrální banky.
Zdroj: Getty Images
Euro přináší další vzestupné tendence
Měnový pár EUR/USD mezitím vzrostl o 0,1 % na 1,0630 a je na cestě zaznamenat týdenní zisk 0,6 %, přičemž obchodníci nyní diskutují o tom, jak dlouho bude Evropská centrální banka držet úrokové sazby na vysoké úrovni vzhledem k regionální ekonomické slabosti.
Členka bankovní rady ECB Isabel Schnabelová ve čtvrtek uvedla, že „poslední fáze“ dezinflace může být nejtěžší a centrální banka zatím nemůže zavřít dveře dalšímu zvyšování sazeb.
„Údaje z eurozóny byly tento týden pouze negativní pro euro (slabý růst a důvěra, slabší inflace), ale klidnější dolarové prostředí varuje, že EUR/USD by se mohl opět vyplížit výše,“ dodala ING.
Australský dolar získává na silné poptávce
Jinde USD/JPY ve svátečním obchodování klesl o 0,1 % na 150,36, zatímco USD/CNY se snížil na 7,3152 poté, co soukromý průzkum dříve v pátek ukázal, že aktivita čínského sektoru služeb v říjnu rostla méně, než se očekávalo, i když oproti předchozímu měsíci mírně zrychlila.
AUD/USD vzrostl o 0,1 % na 0,6439 a je na cestě k týdennímu růstu o zhruba 1,7 % v souvislosti s rostoucími sázkami, že Australská centrální banka (Reserve Bank of Australia) na svém zasedání příští týden zvýší úrokové sazby.