Hlavní čínské státní banky byly tento týden aktivní na měnovém trhu, nakupovaly jüan a pomáhaly urychlit jeho zotavení vůči výrazně slabšímu americkému dolaru, uvedly v úterý dva zdroje agentury Reuters. Podle dostupných informací se tak čína opravdu ve velkém podílí na dění na asijském devizovém trhu.
Velké banky, které někdy jednají jménem čínských měnových orgánů, v minulém roce často prodávaly dolary, aby zpomalily pokles jüanu.
Jejich pokračující aktivita v nákupu jüanu v tomto týdnu, kdy měna již rostla, byla pro zdroje, které hovořily pod podmínkou anonymity, protože nejsou oprávněny o této záležitosti hovořit s médii, překvapením.
Jüan si za poslední týden připsal 2 % a nachází se na úrovni kolem 7,13 za dolar, což je jeho nejvyšší hodnota za téměř čtyři měsíce.
Zdroje mezitím rovněž uvedly, že státní banky zřejmě postupovaly podle své obvyklé kombinace swapových a spotových aktivit a byly viděny, jak směňují jüany za dolary na onshore swapovém trhu a prodávají tyto dolary na spotovém měnovém trhu.
Jejich akce v uplynulém týdnu probíhaly v podmínkách širokého oslabení dolaru. Dolarový index, který měří hodnotu měny vůči hlavním obchodním partnerům, v listopadu ustoupil o více než 3 %, protože americké výnosy podlehly známkám vrcholícího zpřísňování měnové politiky Federálního rezervního systému.
Někteří účastníci trhu uvedli, že státní banky se možná snaží urychlit zisky jüanu a podnítit vývozce, aby více svých devizových příjmů převáděli na jüany. Čínská měna je letos vůči dolaru stále níže o více než 3 %.
Prodej dolarů státními bankami způsobil, že se spotový kurz jüanu na pevnině krátce dotkl 7,1296 za dolar, což bylo poprvé za čtyři měsíce pevnější než jeho denní oficiální směr.
Čínská lidová banka (PBOC) tento týden rovněž snižovala denní fixní kurz dolaru vůči jüanu. V úterý stanovila střední hodnotu na tříapůlměsíčním minimu 7,1406 za dolar.
„Je překvapivé, že stále snižuje fixace měny na tuto úroveň. Podle mě to vypadá, že provádějí přípravné práce před snížením úrokových sazeb,“ řekl Kiyong Seong, hlavní asijský makro stratég společnosti Societe Generale (OTC:SCGLY). „Když je vnější prostředí příznivé, zdá se, že chtějí co nejvíce posílit CNY.“ Nedávné údaje ukazují, že oživení druhé největší ekonomiky světa zůstává nerovnoměrné, přičemž průmyslová výroba a maloobchodní tržby v říjnu překvapily růstem, zatímco výrobní aktivita a spotřebitelské ceny nadále klesaly. Zatímco ekonomika stále potřebuje další politické stimuly, analytici tvrdí, že další uvolňování měnové politiky by mohlo zvýšit tlak na pokles čínské měny vzhledem k velkému rozdílu mezi úrokovými sazbami v Číně a v ostatních ekonomikách, zejména ve Spojených státech.
Zdroj: Getty Images
PBOC dodává hotovost prostřednictvím svých střednědobých úvěrů do bankovního systému, ale v poslední době ponechává úrokovou sazbu těchto úvěrů beze změny. „Určitá volatilita kolem této úrovně by mohla být v tuto chvíli pravděpodobná, pokud nedojde k dalším výraznějším pohybům dolaru směrem dolů nebo k dalším významným událostem s pozitivním sentimentem,“ uvedl Zhi Xiaojia, hlavní ekonom pro Čínu ve společnosti Credit Agricole (OTC:CRARY). „Výnosová mezera skutečně zůstává poměrně široká a my stále očekáváme další uvolnění politiky, včetně snížení sazeb PBOC a sazby povinných minimálních rezerv.“
Zhi uvedl, že je „relativně konstruktivní“ ohledně jüanu do konce roku a do roku 2024. Nicméně si musíme uvědomit, že čínská legislatiiva a samospráva nepatří právě mezi ty nejtransparentnější – tedy alespoň z našeho pohledu.