Nigerijská centrální banka ujišťuje o dostatečné nabídce nairy v době prudkého nárůstu výběrů z bankomatů

Nigerijská centrální banka (CBN) reagovala na obavy z údajného nedostatku bankovek v naiře v zemi a připsala tuto situaci zvýšenému počtu výběrů ze strany depozitních bank (DMB) a panice zákazníků. Oddělení korporátní komunikace banky a guvernér CBN Olayemi Michael Cardoso zdůraznili, že ve skutečné nabídce měny není žádný nedostatek, a ujistili, že jsou zavedena opatření k zajištění dostatečného toku hotovosti pro nezbytné ekonomické aktivity.

Oznámení banky je reakcí na zvýšenou míru významných výběrů hotovosti finančními institucemi. CBN aktivně řídí oběh hotovosti a vyzvala veřejnost, aby se zdržela panických výběrů. Rovněž se zasazuje o používání alternativních platebních metod s cílem snížit závislost na fyzické hotovosti v celé Nigérii.

Indonésie a Jižní Korea zahájí obchodování v místní měně v roce 2024

Indonésie a Jižní Korea dokončily provozní pokyny pro nový rámec pro transakce v místní měně (LCT), který by měl být zahájen v roce 2024, což představuje významný krok k posílení finanční integrace mezi oběma zeměmi. Iniciativa umožní přímé obchodní transakce mezi indonéskou rupií (IDR) a jihokorejským wonem (KRW), což zefektivní přeshraniční platby a sníží devizová rizika spojená s obchodem.

Rámec LCT je výsledkem memoranda o porozumění, které v květnu podepsaly Bank Indonesia (BI) a Bank of Korea (BOK). Tato dohoda má podpořit ekonomickou stabilitu v rámci asijského finančního prostředí tím, že minimalizuje závislost na hlavních měnách, jako je americký dolar, při dvoustranném vypořádání obchodu.

Obě centrální banky vyjádřily svůj závazek vůči této iniciativě, která by měla podpořit podporu obchodu, prohloubit finanční trhy a stabilizovat regionální ekonomiky. Banky budou poskytovat kotace pro měnové páry IDR-KRW, čímž se sníží forexové riziko a náklady spojené s konverzí měn.

Guvernér BI Perry Warjiyo vyzdvihl potenciální výhody efektivnějšího dvoustranného obchodu v novém rámci. Guvernér BOK Rhee Chang-yong rovněž zdůraznil přínos této spolupráce k makroekonomické odolnosti.

Zdroj: Getty Images

Asijský devizový trh klesá, jüan je oslaben čínskou dezinflační nervozitou; dolar je stabilní

Většina asijských měn v pondělí klesla, přičemž čínský jüan patřil k těm, kterým se dařilo nejhůře poté, co údaje poukázaly na trvalý deflační trend v zemi, zatímco dolar se v očekávání zasedání Federálního rezervního systému ustálil.

Americká měna v pátek zaznamenala určité posílení po silnějším než očekávaném údaji o mzdách mimo zemědělský sektor, který snížil očekávání brzkého snížení úrokových sazeb ze strany Fedu. Všeobecně se očekává, že centrální banka tento týden ponechá sazby na stejné úrovni, ačkoli její signály pro rok 2024 budou v centru pozornosti.

Čínský jüan ztratil 0,3 %, když údaje zveřejněné o víkendu ukázaly, že země zůstává druhý měsíc po sobě v dezinflaci, přičemž inflace podle indexu spotřebitelských cen klesala nejrychlejším tempem za poslední tři roky.

Tento údaj zvýšil obavy ze zpomalení čínské ekonomiky, protože přišel v návaznosti na několik průměrných údajů za listopad.

Hlubší ztráty jüanu brzdil silnější denní fixing středního kurzu od Čínské lidové banky. Nálada vůči měně však zůstala skleslá a zdálo se, že se chystá znovu otestovat úroveň 7,2.

Tento týden se pozornost soustředí na údaje o čínské průmyslové výrobě, investicích do fixních aktiv a maloobchodních tržbách za listopad, které budou zveřejněny v pátek.

Obavy z Číny zatížily prakticky všechny asijské měny. Australský dolar klesl o 0,2 % kvůli své vysoké obchodní expozici vůči Číně, zatímco jihokorejský won a singapurský dolar ztratily 0,2 %, resp. 0,1 %.

Japonský jen klesl o 0,3 %, ale obchodoval se blízko čtyřměsíčních maxim, kterých dosáhl minulý týden po řadě jestřábích signálů ze strany Bank of Japan. Očekává se však, že BOJ bude v nejbližší době stále udržovat velmi uvolněnou politiku.

Indická rupie se pohybovala v blízkosti rekordních minim poté, co Reserve Bank minulý týden zůstala u úrokových sazeb. RBI však varovala před možným nárůstem inflace, přičemž údaje o indexu spotřebitelských cen za listopad budou zveřejněny koncem tohoto týdne.

Dolar stabilizuje s Fedem v centru pozornosti, naděje na brzké snížení sazeb ustupují

Dolarový index i futures na dolarový index v asijském obchodování mírně vzrostly poté, co v pátek zaznamenaly určité zisky.

Díky silnějším než očekávaným údajům o mzdách mimo zemědělský sektor obchodníci snížili sázky na to, že by Fed mohl snížit úrokové sazby na počátku roku 2024. Ceny futures na Fed Fund ukazují 43% šanci na snížení sazeb o 25 bazických bodů v březnu, což je pokles oproti dřívějším očekáváním přesahujícím 60 %.

Centrální banka by měla ve středu na závěr dvoudenního zasedání ponechat úrokové sazby na stejné úrovni. V centru pozornosti však bude její výhled na sazby, zejména ve světle nedávného posílení trhu práce.

Přesto silné údaje z trhu práce signalizují určitou odolnost americké ekonomiky a předznamenávají možné měkké přistání. Kromě Fedu jsou tento týden na programu také údaje o inflaci v USA.

Zdroj: Canva