Dolar při slabém obchodování kolísá, jen posiluje

Dolar se v úterý ve svátečním obchodování snažil najít spodní hranici a byl pod tlakem náznaků, že inflace v největší světové ekonomice se ochlazuje, což pravděpodobně poskytne Federálnímu rezervnímu systému prostor pro uvolnění úrokových sazeb v příštím roce. Všechny oči investorů a traderů jsou v tomto momentě v podstatě upjaty směrem k těm nejbližším rozhodnutím Federálního rezervního systému v USA, jehož další kroky samozřejmě bedlivě sledujeme.

Jen se mezitím ustálil poblíž svého nedávného pětiměsíčního maxima kvůli názoru, že by Japonská centrální banka (BOJ) mohla brzy znamenat konec své mimořádně uvolněné politiky. Po většinu let 2022 a 2023 tato politika držela japonskou měnu pod tlakem, protože ostatní hlavní centrální banky zahájily agresivní cykly zvyšování sazeb.

Zdroj: Getty Images

Den po Vánocích byly pohyby měn převážně nevýrazné, protože trhy ve Velké Británii, Austrálii, na Novém Zélandu a v Hongkongu byly mimo jiné stále mimo provoz kvůli státnímu svátku.

Vůči americké měně se novozélandský dolar vyšplhal na čerstvé pětiměsíční maximum 0,6325 USD, zatímco australský dolar se podobně krčil poblíž svého nedávného pětiměsíčního vrcholu a naposledy nakoupil za 0,6817 USD.

Euro se v posledních obchodních dnech stabilizovalo a zaznamenalo mírný růst o 0,03 % na 1,1024 USD. Tento nárůst přivedl euro těsně k pětiměsíčnímu maximu 1,1040 USD, které dosáhlo minulý týden. Tento vývoj ukazuje na relativní silu eura vůči americkému dolaru, což by mohlo být důsledkem několika faktorů, včetně inflačních obav v USA a obecného výhledu na globální ekonomické trhy.

Naopak kurz libry šterlinků zůstal relativně stabilní a neprokázal výrazné změny. Šterlink se obchodoval za 1,2706 USD. Tato stabilita může být důsledkem různých faktorů ovlivňujících britskou měnu, včetně vyjednávání o obchodním vztahu mezi Velkou Británií a Evropskou unií a vývoje v britské ekonomice.

Celkově lze říci, že měnové trhy zůstávají v pohybu a jsou citlivé na různé faktory, včetně makroekonomických indikátorů, centrálních bankovních politik a geopolitických událostí. Tyto faktory mohou ovlivnit směnné kurzy a vytvářet obchodní příležitosti pro investory a obchodníky na měnových trzích.

V pátek zveřejněné údaje ukázaly, že ceny v USA v listopadu oproti předchozímu měsíci poprvé za více než 3-1/2 roku klesly a meziroční růst inflace sklouzl dále pod 3 %, což zvýšilo očekávání trhu ohledně snížení úrokových sazeb ze strany Fedu v březnu příštího roku.

Tento údaj byl zveřejněn týden poté, co politici Fedu na posledním letošním zasedání centrální banky otevřeli dveře ke snížení sazeb v roce 2024, což vedlo k poklesu dolaru.

„Fed dosáhl značného pokroku v oblasti inflace, neboť jádrová inflace začala rok blíže k roční míře 5 %, ačkoli práce při zajišťování udržitelné trajektorie inflace směrem k jejímu 2% cíli ještě není hotova,“ uvedli analytici Wells Fargo ve své poznámce.

Dolarový index se pohyboval poblíž pětiměsíčního minima 101,42, kterého dosáhl minulý týden, a naposledy byl na úrovni 101,59.

Zdroj: Asiatimes

V Asii jen vzrostl o 0,1 % na 142,25 za dolar a získal další podporu z komentářů guvernéra BOJ Kazuo Uedy.

Ueda v pondělí uvedl, že pravděpodobnost dosažení inflačního cíle centrální banky „postupně roste“ a že bude zvažovat změnu politiky, pokud se vyhlídky na udržitelné dosažení 2% cíle „dostatečně zvýší“, ačkoli uvedl, že BOJ nerozhodla o konkrétním načasování změny svého ultra uvolněného měnového postoje.

„Guvernér BOJ Ueda ve svém včerejším projevu neposkytl žádné politické pokyny, ačkoli vyjádřil naději, že se Japonsko konečně dostává z prostředí nízké inflace,“ uvedl Alvin Tan, vedoucí asijské devizové strategie ve společnosti RBC Capital Markets.

Řada údajů zveřejněných v úterý ukázala, že míra nezaměstnanosti v Japonsku se v listopadu oproti předchozímu měsíci nezměnila a činila 2,5 %, zatímco inflace ve službách mezi podniky byla minulý měsíc stabilní na úrovni 2,3 %.

Jinde se čínský jüan vůči americké měně propadl kvůli rostoucímu očekávání dalších opatření na uvolnění měnové politiky ze strany Pekingu.

Pět největších čínských státních bank koncem minulého týdne snížilo úrokové sazby u některých vkladů, což bylo již třetí kolo takového snížení v tomto roce. Od té doby je následovalo několik bank kótovaných na burze, informoval v úterý oficiální list Shanghai Securities News.

Snížení by mohlo zmírnit krok Čínské lidové banky (PBOC) směrem k uvolnění měnové politiky a přivede peníze do produktů správy majetku a dluhopisových fondů, uvedla ve zprávě společnost Caitong Securities.

Pevninský jüan se snížil o 0,1 % na 7,1433 za dolar, zatímco jeho offshore protějšek se naposledy nacházel na úrovni 7,1461 za dolar.