Uplynulý rok nebyl pro všechny, kteří doufají v pokrok v celosvětovém boji proti změně klimatu, příliš radostný. Blíží se polovina roku 2020 a hlavním cílem bylo snížit emise oxidu uhličitého na polovinu, aby se zabránilo škodlivému oteplování. Stoupající vlna však zatím neustupuje. Navzdory chmurným předpovědím nedávné zasedání COP28 o klimatu v Dubaji ukázalo jen málo známek nadcházející změny.
Přesto není vše v pořádku. Dnes se budeme zabývat třemi pozitivními událostmi v boji proti změně klimatu, které se objevily v roce 2023.
Čtení uhelných listů
V roce 2023 čínská povolení k výrobě elektřiny z uhlí a velké mnohaleté sucho, které bránilo výrobě elektřiny ve vodních elektrárnách, vykreslily příliš pozitivní obrázek pro tuhá paliva. Celosvětová poptávka po uhlí vzrostla přibližně o 1,4 % na 8,54 miliardy tun, jak uvádí výroční přehled Mezinárodní energetické agentury (IEA).
To však zakrývá pokles na trzích, kde jsou uhlí a alternativní zdroje energie na stejné úrovni. Evropa vyvrátila předpovědi o “návratu k uhlí” vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu v roce 2022 tím, že nejenže ponechala uhelné elektrárny v pohotovosti, ale také zaznamenala pokles výroby elektřiny z uhlí v klíčových západoevropských a skandinávských zemích. Tento pokles, který lze přičíst prudkému nárůstu obnovitelných zdrojů energie a opatřením v oblasti účinnosti, vedl k nejnižší výrobě energie z fosilních paliv, jaká kdy byla zaznamenána.
A Komatsu Ltd. bulldozer dumps coal onto a pile at the Brooks Run Mining Co. LLC, owned by Alpha Natural Resources Inc., in Cucumber, West Virgina, U.S., on Monday, Jan. 31, 2011. Alpha Natural Resources Inc.’s $7.1 billion takeover of Massey Energy Co. creates the world’s third-largest producer of coal used to make steel at a time when prices are surging. Photographer: Jon C. Hancock/Bloomberg
Ve Spojených státech se spotřeba uhlí snížila na nejnižší úroveň od padesátých let minulého století a v nadcházejícím roce se předpokládá další snížení. Přestože Čína a Indie představují dvě třetiny celosvětové spotřeby uhlí, očekává se, že jejich spotřeba bude klesat, přičemž IEA předpovídá pokles čínské spotřeby do roku 2024. Byly tedy učiněny pozitivní kroky směrem ke snižování závislosti na uhlí, což znamená, že v roce 2023 dojde k obratu od vrcholu spotřeby uhlí.
Sázka proti větru
Nejvýkonnější akcie ve vyspělém světě v indexu Bloomberg World Energy Large & Midcap Price Return v tomto posledním čtvrtletí pochází z nejméně očekávané strany energetického trhu – Vestas Wind Systems A/S, dánský výrobce větrných turbín. Akcie společnosti od konce září posílily o 32 %.
Tyto společnosti zabývající se větrnou technikou obvykle trpí, když se trh zotavuje. Větrná energie však v současné době získává na popularitě. V Evropě a Číně je v případě projektů na moři stále cenově dostupnější než alternativy z fosilních paliv, zatímco v ostatních regionech si pevně upevnila svou cenovou výhodu oproti uhlí a plynu.
Zdroj: Getty Images
Optimismus pro odvětví větrné energie navíc přináší pokles materiálových nákladů na klíčové komponenty a zavedení nových předpisů Evropské unie, které jsou považovány za lék na náročné překážky.
Elektrická vozidla nabírají na rychlosti
Odvětví elektromobilů již dlouho hledá akumulátory, které by stály méně než 100 dolarů za kilowatthodinu – což je rozhodující cíl pro cenovou konkurenceschopnost vůči konvenčním vozidlům. Díky poklesu cen hydroxidu lithného, klíčové součásti baterií, o přibližně 80 % v posledním roce se tento cíl blíží a Goldman Sachs Group Inc. předpovídá jeho dosažení do roku 2025.
Tato cenová parita se postupně stává zřejmou, přičemž elektromobily v Číně konkurují konvenčním vozidlům v oblasti cen a v USA došlo za poslední rok ke snížení cen nových elektromobilů o 21 %. Výstavba závodu na výrobu elektromobilů v Maďarsku společností BYD Co. navíc znovu potvrzuje, že cenově dostupné baterie nejsou výhradně v Asii, ale že je lze vyrábět za srovnatelné náklady i v Evropě.
Zdroj: Getty Images
Předvídat budoucí vývoj je skutečně složité. Ale ať už nakonec budeme považovat rok 2023 za přelomový, kdy lidské emise dosáhly vrcholu a začaly ustupovat, nebo za rok, kdy nové překážky zastavily energetickou transformaci, zásadní změny často zůstávají v době, kdy k nim dochází, nepovšimnuty. Proto je důležité neztrácet naději a v nadcházejících měsících udržet úsilí, aby pozitivní klimatické trendy opět převážily nad negativními.