Dolar si drží zisky z předchozího dne, investoři a tradeři se soustředí na údaje z USA

Dolar se ve středu po skoku z předchozího dne udržel poblíž dvoutýdenního maxima, přičemž jeho růst podpořily zvýšené výnosy amerických státních dluhopisů a opatrný obrat, který zatížil Wall Street.

Obchodování bylo relativně utlumené, protože japonské trhy byly kvůli svátku zavřené a investoři čekali na důležité ekonomické zprávy z USA, které budou zveřejněny později během dne, včetně zápisu z prosincového zasedání Federálního rezervního systému.

Euro si vůči dolaru naposledy připsalo 0,12 % na 1,0954 USD. V úterý kleslo o 0,95 %, což byl jeho největší denní pokles od července.

To pomohlo stlačit dolarový index, který sleduje tuto měnu vůči šesti hlavním partnerům, mírně níže na 102,18, ačkoli si udržel téměř celý zisk z předchozího dne ve výši 0,86 %.

Nárůst chuti k riziku na konci loňského roku, vyvolaný poklesem inflace a holubičím příklonem na prosincovém zasedání Federálního rezervního systému, podpořil sázky na snížení sazeb v USA v roce 2024, což svrhlo americkou měnu směrem k pomyslnému dnu a vyvolalo rally na státních dluhopisech a akciích. Dolarový index se minulý týden dostal na pětiměsíční minimum 100,61.

Tato povzbudivá nálada se do nového roku nepřenesla a indexy S&P 500 a Nasdaq Composite uzavřely první obchodní seanci roku 2024 na nižší úrovni, taženy dolů velkými technologickými společnostmi [.N]. Výnosy státních dluhopisů při poklesu cen vyskočily, což zvýšilo atraktivitu amerického dluhu a pohánělo dolar vzhůru.

„Myslím, že to, co se stalo v druhé polovině prosince, prostě nebylo opodstatněné,“ řekl Alvin Tan, vedoucí asijské devizové strategie ve společnosti RBC Capital Markets.

„Trhy se nechaly unést tímto názorem na blížící se snížení úrokových sazeb ze strany Fedu v prvním čtvrtletí, což dolaru ubralo na síle. Takže si myslím, že tento obrat může ještě chvíli pokračovat.“

Zelená bankovka naposledy vzrostla vůči japonskému jenu o 0,43 % na 142,57 za dolar a přidala tak 0,82% zisk z předchozího dne.

Investoři budou pečlivě zkoumat zápis z prosincového zasedání Fedu, který má být zveřejněn v 19:00 GMT (14:00 SELČ), aby zjistili, kolik snížení sazeb centrální banka letos skutečně provede.

Trhy by mohly pohnout také údaje o počtu volných pracovních míst v USA za listopad a ukazatel výrobního sektoru založený na průzkumu.

„Jakmile se vrátí více lidí, bude to spíše o údajích,“ řekl Tan z RBC.

Zdroj: Canva

Novozélandský dolar, který se často používá jako ukazatel chuti k riziku, byl naposledy o 0,11 % výše na úrovni 0,6259 USD, když předtím ve středu klesl na dvoutýdenní minimum 0,6246 USD.

Libra si připsala 0,21 % na 1,2646 USD, když v předchozí seanci klesl o 0,87 %, což byl jeho nejprudší denní pokles za téměř tři měsíce.

Analytici uvedli, že nálada bez rizika byla částečně způsobena také obavami z eskalace geopolitického napětí poté, co Izrael v úterý při útoku bezpilotního letounu v libanonském hlavním městě Bejrútu zabil zástupce vůdce Hamásu Sáliha al-Arúrího.

„Mám podezření, že trhy (začínají) rok s tím, že je těžké zcela ignorovat geopolitiku,“ řekl Ray Attrill, vedoucí oddělení měnové strategie v National Australia Bank (OTC:NABZY).

Americký dolar se ve středu na začátku evropského obchodování před zveřejněním zápisu z prosincového zasedání Federálního rezervního systému ustálil poblíž dvoutýdenních maxim.

V tuto chvíli se dolarový index, který sleduje americkou bankovku vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,1 % výše na úrovni 101,959 poté, co v úterý vzrostl o necelé 1 %, což znamenalo jeho nejlepší denní výkon od března 2023.

Dolar roste díky averzi k riziku

Dolar se na začátku nového roku do jisté míry vrátil, k čemuž mu pomohl skokový nárůst výnosů amerických státních dluhopisů, přičemž referenční desetiletý výnos dosáhl v předchozí seanci více než dvoutýdenního maxima.

Záchvat averze k riziku způsobil, že indexy S&P 500 a Nasdaq Composite uzavřely svou první obchodní seanci v roce 2024 na nižší úrovni, protože investoři se obávali, že zápis z prosincového zasedání Fedu, které se uskuteční později ve středu, nemusí být tak holubičí, jak se původně očekávalo.

„Trhy ruší některé holubičí sázky a zpochybňují roztažené ocenění akcií a nakonec upřednostňují defenzivní sázky na FX,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.

Euro se po prudké ztrátě odráží ode dna

V Evropě se měnový pár EUR/USD obchodoval o 0,1 % výše na úrovni 1,0953. Euro se tak odrazilo ode dna poté, co v úterý ztratilo 0,95 %, což byl jeho největší denní pokles od července loňského roku.

Údaje o německé nezaměstnanosti za prosinec byly o něco lepší, než se očekávalo, což však jen málo rozmělnilo pocit vyvolaný úterním zveřejněním slabého indexu PMI ve výrobním sektoru eurozóny, který poukázal na ekonomiku v recesi.

„Slábnoucí rizikový sentiment rozhodně vystavuje měnový pár EUR/USD riziku, že se znovu spojí se svým stlačeným krátkodobým kurzovým diferenciálem, zejména s ohledem na to, že domácí ekonomické zprávy v eurozóně zůstaly poměrně chmurné,“ uvedla ING.

„Myslíme si, že EUR/USD nadále čelí rizikům poklesu a návrat nad 1,10 se zdá být méně pravděpodobný než pokles do oblasti 1,08.“

GBP/USD vzrostl o 0,2 % na 1,2643, přičemž šterlink se odrazil poté, co se v předchozí seanci propadl o 0,9 %, což byl jeho nejprudší denní pokles za téměř tři měsíce.

Zdroj: Canva

Jen při nízkých objemech prudce klesá

Jinde se USD/JPY obchodoval o 0,5 % výše na 142,64, přičemž jen pokračoval v poklesu poté, co v předchozí seanci klesl o téměř 0,8 %. K těmto pohybům však došlo za řídkých objemů, když japonské trhy byly uzavřeny kvůli týdennímu svátku.

USD/CNY se zvýšil na 7,1448, přičemž další ztráty omezil silnější než očekávaný středový fix Čínské lidové banky po neuspokojivých oficiálních údajích o indexu nákupních manažerů ze začátku týdne.