Kurz libry vůči dolaru ve čtvrtek vzrostl poté, co údaje ukázaly, že britští dlužníci zvýšili poptávku po úvěrech a podnikatelské služby jsou v Británii odolnější, než se obávali, zatímco euro vzrostlo po zveřejnění údajů o inflaci ve Francii a dalších evropských zemích.
Libra vzrostla poté, co údaje o čistých půjčkách ukázaly, že britští dlužníci zvýšili poptávku po úvěrech, což je známka toho, že domácnosti se většinou vyrovnávají s vysokými úrokovými sazbami. Čisté půjčky britských spotřebitelů byly v listopadu nejvyšší za téměř sedm let.
Samostatný podnikatelský průzkum, britský index nákupních manažerů ve službách (PM), ukázal, že britské firmy ve službách rostly v prosinci silněji, než se původně předpokládalo, a optimismus dosáhl sedmiměsíčního maxima.
„Údaje o schvalování hypoték a poskytování úvěrů ve Spojeném království jsou lepší, než se očekávalo, což naznačuje, že by trh mohl opakovat chybu z předminulého roku, kdy se příliš pesimisticky oceňoval,“ uvedla Jane Foleyová, vedoucí oddělení měnové strategie v Rabobank.
„Pevnější údaje také odsouvají naděje na brzké a agresivní snížení sazeb BoE v roce 2024.“
Obchodníci podle oceňování na peněžním trhu očekávají v roce 2024 snížení sazeb o zhruba 140 bazických bodů, což není daleko od zhruba 150 bodů očekávaných od Fedu a Evropské centrální banky, ale v názoru na načasování prvního snížení sazeb BoE se rozcházejí.
Zdroj: Canva
Rabobank očekává, že BoE bude držet sazby na uzdě až do druhé poloviny roku
Libra si vůči dolaru naposledy polepšila o 0,24 % na 1,2692 USD. Po zveřejnění údajů vzrostla až o 0,5 % na 1,2728 USD, když v úterý klesla o 0,87 % na třítýdenní minimum, což byl její největší jednodenní pokles od poloviny října.
Euro se také odrazilo ode dna, protože trhy očekávají v prosincovém tisku, který má být zveřejněn v pátek, oživení celkové inflace v eurozóně, což by mohlo podpořit vyšší sazby Evropské centrální banky (ECB) na delší dobu.
Francouzské spotřebitelské ceny v prosinci v souladu s očekáváním vzrostly, jak ve čtvrtek ukázaly předběžné údaje národního statistického úřadu, a to v důsledku meziročního zvýšení cen energií a služeb. V Německu se inflace spotřebitelských cen v prosinci podle očekávání zvýšila na 3,7 % z 3,2 % o měsíc dříve.
Euro vzrostlo o 0,26 % na 1,0951 USD, když ve středu kleslo na více než dvoutýdenní minimum.
„Existují určitá rizika, že vyšší celkový údaj vyvolá určité přehodnocení vysoce holubičích očekávání ohledně sazeb ECB,“ uvedl Francesco Pesole, devizový stratég ING, v poznámce pro klienty.
Jak se daří americkému dolaru vůči ostatním měnám
Vůči koši měn dolar klesl o 0,07 % na 102,33 poté, co ve středu dosáhl třítýdenního maxima 102,73. Zápis z posledního zasedání Federálního rezervního systému přitom poskytl jen málo vodítek ohledně toho, kdy by Spojené státy mohly začít snižovat úrokové sazby.
Ve středu zveřejněný zápis z prosincového zasedání neposkytl žádná jasná vodítka ohledně toho, kdy by Fed mohl začít uvolňovat sazby, přičemž tvůrci politiky stále vidí potřebu, aby sazby zůstaly po určitou dobu restriktivní.
Nedávné údaje poukazující na ochlazování americké ekonomiky nadále podporují sázky na snížení sazeb Fedu v letošním roce, kdy se inflace dostává pod kontrolu, ačkoli obchodníci zůstávají rozděleni v názoru na tempo a rozsah uvolňování ze strany centrální banky.
Podle nástroje CME FedWatch tržní ceny nyní ukazují na zhruba 64% šanci, že by Fed mohl začít snižovat sazby v březnu, zatímco před týdnem to bylo 87 %.
Mezitím se americká měna posunula na více než dvoutýdenní maximum vůči jenu, když se Japonsko vrátilo z delší novoroční přestávky. Dolar vůči jenu vzrostl o 0,62 % na 144,19.
Asijský devizový trh je utlumený, dolar je na třítýdenním maximu, nejistota ohledně snížení sazeb přetrvává
Většina asijských měn se ve čtvrtek držela na stejné až nízké úrovni, zatímco nejistota ohledně plánů Federálního rezervního systému na snížení úrokových sazeb v roce 2024 vedla k odrazu dolaru na třítýdenní maximum.
Zápis z prosincového zasedání Federálního rezervního systému poskytl málo jasných informací o plánech banky na snížení sazeb v letošním roce, což dále znejistilo chuť k riziku po slabém začátku roku 2024 pro finanční trhy.
Asijské měny zůstaly obzvláště citlivé na obavy ze snižování sazeb poté, co v roce 2023 zaznamenaly převážně nevalné výsledky v důsledku protivětru z vyšších úrokových sazeb. Regionální měny sice ke konci roku zaznamenaly určitou úlevu, ale oživení je nyní u ledu.
Japonský jen se po otevření místních trhů po prodloužených novoročních svátcích pohyboval jen málo. Údaje o indexu nákupních manažerů (PMI) ukázaly, že japonská ekonomická aktivita zůstává křehká, neboť výrobní sektor v prosinci nadále klesal.
Sentiment vůči Japonsku také snížilo ničivé zemětřesení v centrálním Japonsku, které zabilo desítky lidí a narušilo vlakové linky v regionu.
Australský dolar vzrostl o 0,2 %, ačkoli další zisky brzdily údaje o indexu PMI, podle nichž sektor služeb v zemi v prosinci nadále klesal.
Čínský jüan se plíživě snižuje, agentura Fitch snižuje rating národních správců aktiv
Čínský jüan ve čtvrtek klesl o 0,1 %, přičemž další ztráty měny brzdil výrazně silnější než očekávaný středový fix Lidové banky.
Sentimentu vůči Číně zasadila novou ránu agentura Fitch, která snížila ratingy čtyř hlavních správců aktiv podporovaných státem a tři z nich zařadila do režimu sledování pro další snížení.
Ratingová agentura uvedla, že pro tyto firmy je stále nepříznivější propad na trhu nemovitostí, a vyjádřila také obavy ohledně schopnosti vlády poskytnout těmto čtyřem firmám finanční podporu.
Tyto čtyři agentury hrají klíčovou roli při udržování stability čínských úvěrů tím, že odkupují nesplácená aktiva z volného trhu, a snížení jejich ratingu by mohlo být pro čínskou ekonomiku ještě nepříznivější.
Soukromý průzkum, který ukázal zlepšení růstu v čínském sektoru služeb, k posílení nálady příliš nepřispěl.
Jüan také patřil k asijským měnám s nejhorší výkonností v roce 2023, protože hospodářské oživení po COVID vyprchalo, zatímco PBOC dále snížila úrokové sazby na rekordně nízkou úroveň.
Zdroj: Getty Images