Dolar ve čtvrtek vyskočil vůči euru a dosáhl měsíčního maxima vůči jenu poté, co údaje ukázaly, že inflace spotřebitelských cen v prosinci překonala očekávání ekonomů, což vyvolalo určité pochybnosti, zda Federální rezervní systém sníží sazby tak brzy, jak obchodníci očekávají.
Celkový index spotřebitelských cen se minulý měsíc zvýšil o 0,3 %, což představuje meziroční nárůst o 3,4 %. Očekávalo se, že bude činit 0,2 %, respektive 3,2 %.
Více, než se očekávalo, vzrostly zejména ceny nájemného, které si udržely rostoucí trend.
„Podrobnosti zprávy přimějí holubičí představitele Fedu k zamyšlení,“ uvedl Adam Button, hlavní měnový analytik společnosti ForexLive v Torontu.
Zdroj: Shutterstock
Obchodníci počítají s agresivními očekáváními ohledně snižování sazeb v letošním roce, přičemž Fed by měl začít snižovat sazby v březnu.
Podle nástroje FedWatch společnosti CME Group (NASDAQ:CME) však šance na březnové snížení sazeb klesly na 65 % z 67 % ve středu.
Obchodníci očekávají, že americká centrální banka uvolní měnové podmínky s tím, jak americká ekonomika oslabuje a inflace se vrací blíže k 2% ročnímu cíli Fedu.
Čtvrteční údaje však ukazují, že k tomu nemusí dojít tak rychle, jak někteří očekávají.
„Otázkou, se kterou se všichni potýkají, je, v jakém režimu inflace se nacházíme – jsme stále v éře nízkého růstu a nízké inflace z roku 2010 a stále se jen propracováváme ke konci pandemické korekce a pak se do ní opět vrátíme?“ uvedl v rozhovoru pro týdeník EURO. Button řekl.
„Je zřejmé, že právě na to trh poslední dva měsíce sází. A myslím, že má nakonec pravdu, ale dostat se tam nemusí být tak rychlé, jak by si kdo přál,“ dodal.
Dolarový index naposledy v průběhu dne vzrostl o 0,08 % na 102,42 bodu. Před zveřejněním údajů se obchodoval na úrovni kolem 102,20.
Euro během dne kleslo o 0,06 % na 1,09630 USD. Americká měna si připsala 0,13 % na 145,97 jenu, když předtím dosáhla 146,10, což je nejvyšší hodnota od 11. prosince.
Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) udělila souhlas se spuštěním 11 investičních fondů na spotové bitcoiny obchodovaných na burze (ETF). Informovala o tom agentura Reurters, která to označuje za zlomový okamžik pro odvětví kryptoměn. Zprávu posléze potvrdil předseda SEC Gary Gensler. Cena bitconu se po oznámení změnila jen nevýrazně, kryptoměna smazala část předchozích ztrát.
Zdroj: Getty Images
Nejznámější kryptoměna dnes po většinu seance oslabovala. Reagovala na úterní zneužití oficiálního účtu SEC na sociální síti X. Příspěvek na účtu už v úterý oznámil, že regulační úřad udělil souhlas se spuštěním bitcoinových ETF. Později se ukázalo, že byl účet napaden, a na internetu se tak objevil neautorizovaný příspěvek. Komise v posledních letech zamítla několik žádostí o spuštění ETF na spotový bitcoin s odůvodněním, že trh s kryptoměnami je náchylný k manipulaci.
Kolem 22:25 SEČ bitcoin podle specializovaného serveru CoinDesk za uplynulých 24 hodin klesal o 1,3 procenta a pohyboval se kolem 45.704 dolarů (1,02 milionu Kč).
Dotčené fondy otevírají trh s kryptoměnou dalším milionům uživatelů z řad drobných i velkých investorů a mohou přilákat miliardové investice. Hlavním cílem bitcoinového ETF je zjednodušit investiční proces pro jednotlivce, kteří mají o bitcoin zájem, ale buď si ho nemohou nebo nechtějí pořídit, nebo se zdráhají zabývat se složitou technickou stránkou těžby a vlastnictví bitcoinu a obchodu s ním.
Výhodou bitcoinových ETF je, že jsou provozovány v komplexním regulačním rámci, který zajišťuje ochranu investorů a stabilitu trhu a zároveň překlenuje propast mezi tradičními financemi a trhem s kryptoměnami.
„Schválení bitcoinového ETF v USA vyvolává optimistické vyhlídky. Zvýšený zájem o nový finanční nástroj může přilákat další kapitál do kryptoměnového prostředí, a to i od retailových investorů,“ uvedl šéf společnosti Coinmate Roman Valihrach. „Zdá se, že instituce začínají brát bitcoin a kryptoměny vážně, což může mít za následek jeho větší přijetí a legitimitu u širšího spektra uživatelů,“ dodal. „Oproti dosud známým derivátovým ETF je zde však podstatný rozdíl. Jde totiž o takzvaná spotová ETF, a tak firmy, jež jej vydají, musí bitcoin reálně vlastnit. Produkt je tak krytý skutečnou hodnotou,“ uvedl Valihrach.
„Schválení bitcoinových spot ETF vnímám jako významný krok jak k popularizaci bitcoinu, tak i k jeho akceptování jakožto standardního investičního aktiva,“ uvedl Matěj Žák, šéf výrobce hardwarových kryptopeněženek Trezor. „Nicméně přijetí ETF má své ale. Mohou přilákat váhavé investory díky snadnějšímu přístupu k bitcoinu, je zde ovšem riziko ztráty jeho samotné podstaty v centralizovaných strukturách, jako jsou ETF fondy a burzy. Tyto nástroje berou investorům možnost držet bitcoin přímo a vyžadují plnou důvěru ve správce fondu, což je v rozporu s decentralizovanou povahou a příslibem nejznámější kryptoměny,“ dodal.