Ropný a plynárenský gigant bude muset odepsat opravdu velký balík peněz. Chce totiž odprodat velkou část svého podnikání mimo domácí trh.
Ropný a plynárenský gigant Shell (NYSE:SHEL) si v uplynulém roce vedl lépe než jeho větší konkurenti. Jeho akcie vzrostly o 8 % ve srovnání s 10% poklesem společnosti Exxon Mobil (NYSE:XOM) a 17% poklesem společnosti Chevron (NYSE:CVX). To je nepochybně dobrá zpráva pro investory, kteří drží akcie společnosti SHEL.
Přesto tato britská integrovaná energetická společnost nedávno oznámila, že ve čtvrtém čtvrtletí bude účtovat náklady ve výši 2,5 až 4,5 miliardy dolarů, protože chce do konce roku 2024 prodat své rafinérské a chemické centrum Jurong Chemicals v Singapuru a v souvislosti s tím si účtuje nepeněžní náklady. Celý segment rafinace a chemického průmyslu dosahuje horších výsledků, zejména jeho druhá složka. Společnost Shell očekává, že tento segment vykáže za dané období upravenou ztrátu.
Přestože hlavní společnost předpokládá lepší zisky z prodeje plynu, ropa bude nižší a chemický byznys táhne její finanční výsledky dolů. Měli by investoři akcie SHEL po stabilním růstu v posledních dvou letech nadále držet, nebo vybrat zisky a počkat na lepší příležitosti k opětovnému vstupu?
Zdroj: Getty Images
Ropa je stále velmi perspektivním byznysem
Jistě, Shell čelí výzvám, a to nejen ze strany Exxonu nebo Chevronu, které britské energetické akcie v posledních třech, pěti a deseti letech překonaly. Globální ekonomické a geopolitické turbulence činí sektor volatilním, zatímco napětí ohledně ekologické regulace vytváří nejistotu. Po nejnovější aktualizaci společnosti Shell Wall Street ponechává na akciích rating „hold“ (doporučení držet akcie).
Přesto má společnost Shell za sebou spoustu dlouhodobých protivětrů. Poptávka po fosilních palivech zůstává expanzivní a ceny zůstávají zvýšené. Americký Úřad pro energetické informace předpovídá ceny ropy v příštích několika letech kolem 80 dolarů za barel. Vzhledem k tomu, že bod zlomu pro zpětný odkup akcií společnosti Shell je 50 USD za barel a dividenda se pohybuje kolem 40 USD za barel, může energetická společnost odolat velkému tlaku na pokles cen.
Když už jsme u zpětného odkupu a dividend, společnost Shell plánuje do konce čtvrtého čtvrtletí odkoupit akcie v hodnotě 3,5 miliardy dolarů a do roku 2024 zvýšit výplatu o 15 %. Během pandemie společnost Shell snížila dividendu z 0,47 USD na akcii na 0,16 USD na akcii, aby ušetřila hotovost. Exxon ani Chevron však výplaty nesnížily. Bylo to poprvé za 75 let, kdy byla dividenda snížena.
Od tohoto snížení však společnost Shell výplatu neustále zvyšuje. Po posledním zvýšení činí čtvrtletní dividenda na amerických depozitních akciích 0,66 USD na akcii a ročně vynáší 4 %. Vzhledem k velmi nízkému výplatnímu poměru na základě zisku i volného peněžního toku by dividenda neměla být v budoucnu snížena. Má také dostatek prostoru pro další růst. Společnost Shell uvádí, že plánuje 4% roční růst výplaty.
Shell a aktivity v obnovitelných zdrojích
Společnost Shell se již dříve zaměřila na nízkouhlíkové zdroje energie a vlastní významný podnik v oblasti obnovitelných zdrojů. Přesto součástí problémů s výkonností akcií SHEL bylo zaměření na její cíl dosáhnout do roku 2050 čistých nulových emisí. Tím, že se nechala strhnout budováním zelené důvěryhodnosti v době prudkého růstu cen a poptávky po fosilních palivech, utrpěla slabé výnosy.
Generální ředitel Wael Sawan, který nastoupil do funkce v lednu 2023, se to snaží změnit. Neopouští podnikání společnosti Shell v oblasti obnovitelných zdrojů energie a nízkouhlíkových technologií, ale spíše vlévá další růst do ropy a zemního plynu. Plánuje udržet produkci ropy na stejné úrovni a zároveň zvýšit těžbu plynu a zkapalněného zemního plynu (LNG).
Zdroj: Shutterstock
Očekává se, že podnikání v oblasti obnovitelných zdrojů energie bude ve 4. čtvrtletí ve ztrátě až zisku 300 milionů dolarů. To je sice mezera dostatečně velká na to, aby se přes ni dala projet ropná plošina, ale zároveň to podtrhuje problémy, které tento segment má. V loňském roce tento byznys vytvořil zisk 293 milionů dolarů.
Je chytré akcie Shell i nadále držet v portfoliu?
Akcie společnosti Shell klesly o 5 % poté, co aktualizovala svůj výhled na čtvrté čtvrtletí. Výsledky zveřejní 1. února a já bych zde neprodával. Za prvé, investoři by měli reagovat na krátkodobé události, ale měli by mít při investování dlouhodobé myšlení. Shell je však stále finančně silná společnost, která má výrazný vítr v zádech a žene ji kupředu. Zádrhel, jako jsou odpisy a brzda v podobě obnovitelných zdrojů, nestačí k tomu, aby ovlivnil její celkové směřování.
Při sedminásobku klouzavého zisku a odhadů a jen pětinásobku volného cash flow jsou akcie SHEL levné. Aktuálně považují analytici Burzovního světa akcie Shellu za vhodnou akcii k nákupu.