Již více než pět desetiletí je generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway Warren Buffet, známý jako Věštec z Omahy, v naprosté pozornosti Wall Street. Od poloviny šedesátých let, kdy se stal generálním ředitelem, zaznamenaly akcie společnosti třídy A (BRK.A) nárůst o více než 4 450 000 %, přičemž poslední údaje byly zaznamenány k závěrečnému dni 12. ledna. Jeho jedinečná schopnost rozpoznat dlouhodobé vítěze způsobila, že investoři dychtivě sledují každý jeho krok.
Buffett a jeho tým jsou známí tím, že stabilně investují do vybraných společností, a na rozdíl od všeobecného přesvědčení není jeho nejčastěji nakupovaným subjektem to, co by se někteří mohli domnívat. Mnoho investorů by mohlo zajímat, že společnost Berkshire Hathaway je povinna vyplnit formulář 13F Komisi pro cenné papíry a burzy nejméně 45 dní po každém čtvrtletí. Tento formulář poskytuje podrobný přehled o tom, co nejbystřejší mozky Wall Street nakupovaly a prodávaly v předchozím čtvrtletí. Toto podání je nezbytné pro fyzické nebo právnické osoby, které spravují aktiva v hodnotě alespoň 100 milionů dolarů.
Ke konci 12. ledna mělo investiční portfolio společnosti Berkshire Hathaway 361 miliard dolarů investovaných aktiv, rozdělených do více než 50 akcií, z nichž několik bylo v posledních letech pravidelně doplňováno. Skvělým příkladem tohoto zvyku je Occidental Petroleum (OXY), energetická akcie, která je v posledních dvou letech pod neustálou pozorností Věštce z Omahy a jeho investičního týmu.
Zdroj: Getty Images
Na začátku roku 2022 držela společnost Berkshire Hathaway 10 miliard dolarů v prioritních akciích Occidental s ročním výnosem 8 %. Kmenové akcie však nevlastnila. Od minulého týdne Buffettova společnost nyní drží přes 243,7 milionu kmenových akcií Occidental Petroleum, což představuje investici ve výši přes 14,1 miliardy dolarů.
Důvodem může být očekávání růstu spotové ceny ropy. Díky několikaletému nedostatku kapitálových investic, probíhající válce mezi Ruskem a Ukrajinou a neochotě mezinárodních energetických velmocí v době pandemie se celosvětová nabídka ropy zužuje. Toto omezení by často znamenalo růst spotové ceny ropy. Vzhledem k tomu, že společnost Occidental Petroleum generuje velkou část svých příjmů z těžebních operací, byl by pro ni nárůst cen ropy velmi výhodný.
Kromě toho je známo, že Buffett zvyšuje podíl Berkshire ve společnosti Apple (AAPL). Od zahájení pozice Berkshire ve společnosti Apple v prvním čtvrtletí roku 2016 narostla na téměř 915,6 milionu akcií, což představuje přibližně 47,1 % (170,2 miliardy USD) investovaných aktiv společnosti.
Vzhledem k silnému postavení společnosti Apple na trhu a její dominantní pozici na americkém trhu s chytrými telefony nebylo překvapením, když Buffett během výročního setkání akcionářů společnosti Berkshire v roce 2023 označil Apple za “lepší podnik, než jaký vlastníme”. Apple nejenže soustavně projevuje sílu své značky a inovační schopnosti, ale také se postupně vyvinul v platformovou společnost.
Předplatitelské služby nabízejí cestu k udržení dlouhodobých ziskových marží, regulaci výkyvů prodeje během cyklů aktualizace iPhonů a udržení loajality zákazníků k produktům a službám společnosti Apple. Dalším jedinečným aspektem společnosti Apple je roční program kapitálové návratnosti ve výši 15 miliard dolarů. Od zahájení programu zpětného odkupu v roce 2013 společnost odkoupila své akcie za více než 600 miliard dolarů.
Zdroj: Shutterstock
Podrobnější pohled do 13F společnosti Berkshire Hathaway však ukazuje, že výše uvedené akcie nejsou jediné, které Buffett často nakupuje. Existuje ještě jedna akcie, zmiňovaná ke konci čtvrtletních zpráv společnosti Berkshire, kterou Buffett nakupuje téměř každý měsíc od července 2018. Shodou okolností se jedná o vlastní akcie společnosti Berkshire Hathaway.
Až do roku 2018 program zpětného odkupu akcií společnosti Berkshire Hathaway nařizoval, že aby mohlo dojít k odkupu, musí se akcie společnosti prodávat za 120 % účetní hodnoty nebo pod ní. Po mnoho let až do července 2018 akcie společnosti Berkshire nikdy neklesly pod tuto hranici, což neumožňovalo žádný odkup.
To se však změnilo 17. července 2018, kdy představenstvo společnosti přijalo opatření, které Buffettovi a jeho zesnulé pravé ruce Charliemu Mungerovi umožnilo odkupovat akcie, kdykoli je považovali za levné. To znamenalo, že odkupy mohly probíhat bez jakéhokoli omezení, pokud měla Berkshire Hathaway v rozvaze alespoň 30 miliard dolarů v hotovosti, peněžních ekvivalentech a státních dluhopisech.
Po těchto změnách a s ohledem na dosud neoznámené výsledky za 4. čtvrtletí Buffett a Munger schválili zpětný odkup akcií ve všech 21 čtvrtletích. Za posledních více než pět let bylo jen několik měsíců, kdy se zpětné odkupy neuskutečnily. Díky těmto akcím Buffet a Munger dohlíželi na odkup akcií Berkshire Hathaway v hodnotě více než 72 miliard dolarů od poloviny roku 2018.
Zdroj: Getty Images
Odkupy akcií jsou způsobem, jak Buffet a jeho tým přímo odměňují dlouhodobé akcionáře. Obecně totiž platí, že u společností se stabilním a rostoucím čistým ziskem často dochází k nárůstu zisku na akcii při poklesu počtu akcií v oběhu. Kromě zvýšení atraktivity akcií společnosti Berkshire Hathaway pro investory s fundamentálním zaměřením může zpětný odkup akcií postupně zvýšit vlastnické podíly dlouhodobých akcionářů.
Do budoucna se očekává, že v roce 2024 nebudou žádné akcie zajímat Warrena Buffetta více než jeho vlastní. V současné podobě společnost Berkshire Hathaway nevyplácí dividendu, ale pravidelným odkupem může Buffet a jeho tým odměňovat dlouhodobé akcionáře. Vzhledem k Buffettově finanční zdatnosti a historickým výsledkům společnosti Berkshire Hathaway by investoři měli tento vývoj sledovat.