Dolar roste, protože sázky na březnové snížení Fedu se rozplynuly

Euro se ve čtvrtek dostalo na sedmitýdenní minimum, když dolar vzrostl poté, co předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell odmítl sázky na snížení úrokových sazeb v USA již v březnu, a když obchodníci zpracovávali obavy trhu ohledně amerických regionálních věřitelů.

Měna eurozóny zažívá rovněž růst

Euro kleslo na 1,0780 USD, nejníže od 13. prosince, a naposledy se nacházelo o 0,2 % níže na 1,07975 USD, zatímco libra před pozdějším rozhodnutím Bank of England ztratila 0,3 % na 1,2649 USD.

Index amerického dolaru, který měří měnu vůči koši šesti hlavních partnerů včetně eura, jenu a britské libry, tak vzrostl o 0,06 % na 103,68

Zůstává tak blízko nedávného maxima 103,82, kterého se dotkl v pondělí tohoto týdne a v úterý minulého týdne a které předtím nebylo zaznamenáno od 13. prosince.

Dolar podpořily ekonomické údaje z USA, které naznačují, že Fed může se snížením úrokových sazeb počkat déle, a Powell dal měně přes noc další impuls, když označil snížení v březnu za „nikoliv základní variantu“.

„Nemyslím si, že je pravděpodobné, že by výbor do březnového zasedání dosáhl úrovně důvěry“ pro uvolnění politiky, „ale to se teprve uvidí“, řekl Powell na tiskové konferenci poté, co představitelé Fedu ponechali sazby beze změny, ale upustili od dlouhodobé zmínky o možném dalším zvyšování výpůjčních nákladů.

„Cílem bylo nepodpořit očekávání březnového snížení sazeb a ponechat Federálnímu výboru pro volný trh (stanovování sazeb ) otevřené možnosti, a myslím, že obojího dosáhli velmi dobře,“ řekl Derek Halpenny vedoucí výzkumu globálních trhů EMEA ve společnosti MUFG.

Výsledek Fedu poslal výnosy amerických státních dluhopisů níže, což posílilo příliv dluhopisů vyvolaný obnovenou nervozitou ohledně regionálních amerických bank poté, co se společnost New York Community Bancorp (NYSE:NYCB) po vykázání překvapivé ztráty propadla o 37 % na nejnižší úroveň za více než dvě desetiletí. [MKTS/GLOB]

Dvouletý výnos amerických státních dluhopisů ve středu ztratil 13 bazických bodů a ve čtvrtek byl stabilní na úrovni 4,23 %.

Zdroj: Gettyimages

Na měnových trzích to bylo vidět na kurzově citlivém a útočištném japonském jenu. Dolar klesl o 0,15 % na 146,7 jenu poté, co se přes noc dotkl dvoutýdenního intradenního minima.

Japonský devizový trh rovněž může dolaru jen a jen děkovat

„Kurz mezi dolarem a jenem by nebyl tam, kde je, nebýt toho, co se děje (s americkými regionálními bankami),“ řekl Halpenny.

„Rozhodně bylo nápadné, že k největšímu pohybu výnosů UST došlo spíše několik hodin před zasedáním FOMC než po něm,“ řekl Sean Callow, devizový stratég ve Westpac.

Nicméně „pokud trhy považují okamžitou reakci na zprávy regionální banky za přehnanou reakci, pak bude v nadcházejících dnech klíčovým příběhem méně holubičí FOMC, což podpoří americký dolar,“ dodal.

Ve čtvrtek je na řadě Bank of England, která své rozhodnutí o sazbách oznámí v poledne SEČ. Žádná změna sazeb se neočekává a pozornost se zaměří na to, nakolik tvůrci politiky připouštějí zpomalování inflace a nakolik jsou opatrní v náznaku blížícího se snížení sazeb.

Trhy v současnosti počítají s dvoutřetinovou pravděpodobností, že BoE sníží sazby v květnu, ale to se BoE může zdát příliš brzy.

„Pokud Fed odsouvá březen, ECB duben, je rozumné, že BoE odsouvá květen,“ řekl Halpenny. Tato situace už dlouho nenastala. Vypadá to, že dolar ještě tak úplně neztratil svou dlouhodobou a legendární pozici tzv. bezpečného přístavu mezi měnami. Uvidíme, jak se tato situace bude vyvíjet i nadále.

Druhým čtvrtečním rozhodnutím o sazbách byla švédská Riksbank, která podle očekávání ponechala svou klíčovou úrokovou sazbu beze změny na úrovni 4,00 %. Banka však uvedla, že pokud bude inflace nadále zpomalovat, mohla by být schopna posunout termín prvního snížení sazeb, možná dokonce až na první polovinu roku 2024.

Zdroj: Shutterstock

Švédská koruna po tomto rozhodnutí oslabila a euro si naposledy připsalo 0,3 % na 11,276 koruny.

Dolar roste, protože sázky na březnové snížení Fedu se rozplynuly, euro je na sedmitýdenním minimu