Dolar posiluje před klíčovými údaji o inflaci, novozélandský dolar klesá

Dolar ve středu posílil, protože trhy očekávaly řadu údajů o globální inflaci, které měly napovědět, kdy mohou centrální banky začít s uvolňováním politiky, zatímco novozélandský dolar klesl poté, co tamní centrální banka snížila svou prognózu pro vrchol sazeb.

Také australský dolar visel nejníže za více než týden poté, co údaje o inflaci byly mírnější, než se očekávalo, což posílilo očekávání, že domácí úrokové sazby se pravděpodobně dále zvyšovat nebudou.

Středeční kalendář údajů vypadá nevýrazně, takže podle analytiků se trhy pravděpodobně zaměří na údaje o spotřebitelské inflaci ze Spojených států, Německa, Francie a Španělska ve čtvrtek před údaji z eurozóny, které mají být zveřejněny v pátek.

„Existuje větší šance, že v eurozóně bude pokračovat dezinflace, což by možná mohlo otevřít dveře pro dřívější snížení ze strany Evropské centrální banky,“ uvedl devizový a úrokový stratég Danske Bank Mohamad Al-Saraf.

„Myslíme si, že pokud je inflace v USA výraznější než v eurozóně, pak musí být dolar silný.“

Zdroj: Canva

Jak americká ekonomika ovlivňuje zbytek světové scény?!

Vyšší než předpokládaná inflace v USA přiměla trhy snížit sázky na počet snížení sazeb, které Federální rezervní systém v letošním roce očekává, přičemž šance na snížení sazeb v červnu se nyní pohybuje kolem 60 %. Na začátku roku trhy téměř plně počítaly se snížením sazeb v březnu.

Toto přecenění posunulo americkou měnu v roce 2024 výše, a to i vůči euru. Jednotná měna v eurozóně naposledy vůči dolaru klesla o 0,4 % na 1,0804 USD.

Dolarový index, který měří tuto měnu vůči šesti dalším včetně eura, naposledy vzrostl o 0,3 % na 104,20, přičemž od počátku roku vzrostl o 2,8 %.

Vzhledem k tomu, že tržní očekávání se více shodují s posledními prognózami a komentáři Fedu, obchodníci by reagovali pouze v případě, že by viděli zlom v trendu v údajích prvního stupně, zejména v čemkoli, co by „naznačovalo slabost růstu“, uvedl Charu Chanana, vedoucí oddělení měnové strategie ve společnosti Saxo.

Novozélandská centrální banka udržela hotovostní sazbu na stabilní úrovni 5,5 %, čímž trhy překvapila, neboť podle tvůrců politiky se rizika inflačního výhledu stala vyrovnanějšími.

RBNZ také snížila svou prognózu maximální výše hotovostní sazby na 5,6 % z předchozí projekce 5,7 %.

„S hotovostní sazbou na úrovni 5,5 % je 10 bazických bodů prostoru pro kroucení jednoduše proto, aby nám připomněli, že pokud budou potřebovat, zvýší sazbu, ale tendence je taková, že pravděpodobně nezvýší,“ řekl Matt Simpson, hlavní analytik trhu ve společnosti City Index.

V reakci na to se novozélandský dolar propadl o více než 1 % na nejnižší hodnotu od 16. února na 0,6100 USD. Právě dění v Novém Zélandě je nyní v centru pozornosti forexových investorů. Zdejší politika b nám totiž mohla prozradit opravdu mnohé.

Australský dolar také klesl poté, co údaje ukázaly, že inflace v lednu dosáhla meziročního tempa 3,4 %, což je beze změny oproti prosinci a pod tržními odhady 3,6 %.

Přestože inflace zůstává nad 2-3% cílem Australské rezervní banky (RBA), „je dostatečně blízko na to, abychom očekávali, že RBA bude držet sazby na stejné úrovni,“ uvedl Simpson.

Australská měna naposledy klesla o 0,7 % na 0,6500 USD.

Jinde šterlink oslabil na 1,2638 USD, tedy o 0,4 %, zatímco jen vůči americké měně klesl o 0,2 % na 150,77 USD.

„V minulosti jsme viděli, že když se dolar-jen obchoduje nad 150, úřady začnou věnovat této měně zvýšenou pozornost,“ uvedl Al-Saraf z Danske Bank.

„Řekl bych však, že v tuto chvíli pravděpodobně nehrozí riziko intervence, pokud opět neuvidíme prudký pohyb jenu.“

V kryptoměnách bitcoin naposledy vzrostl o více než 4 % na 59 200 dolarů, čímž se rozšířil na nejvyšší úroveň od listopadu 2021.

Ether vzrostl o 2 % na 3 320 USD. Právě Bitcoin je nyní na nových maximech, které nebyly viděny již pořádně dlouhou dobu. Dostáváme se do mánie?

Zdroj: Crypto24