Dobré důvody, proč PayPal sází 5 miliard dolarů na vlastní akcie

Akcie společnosti PayPal jsou nepopiratelně levné. S miliardami volných peněžních prostředků a slibnými novými technologiemi sází PayPal na obrat.

Začátkem února finanční ředitel společnosti PayPal (PYPL) Jamie Miller prozradil, že společnost plánuje v roce 2024 odkoupit zpět své vlastní akcie v hodnotě přibližně 5 miliard dolarů. Při tržní hodnotě pouhých 65 miliard dolarů by odkupy představovaly téměř 8 % hodnoty vlastního kapitálu společnosti.

Pro společnost PayPal je to obrovská sázka. Nyní se obchoduje při nízkém ocenění a zpětný odkup akcií by se mohl ukázat jako geniální tah. Ale pokud historie něco naznačuje, PayPal by mohl nakonec rychle zničit hodnotu pro akcionáře.

Od vstupu na burzu v roce 2015 již společnost utratila 15 miliard dolarů za zpětný odkup akcií. Většina těchto zpětných odkupů akcií skončila zničením hodnoty pro akcionáře vzhledem k tomu, že ceny zpětných odkupů byly mnohem vyšší než dnešní ocenění.

Je to tentokrát jinak? Zde jsou tři důvody, proč je společnost optimistická.

Zdroj: Getty Images

Akcie PayPal jsou zjevně levné

Společnost PayPal sice v minulosti utratila miliardy dolarů za zpětný odkup akcií, ale 100 % těchto programů zpětného odkupu bylo realizováno při vyšším ocenění než dnes.

Když společnost v roce 2015 vstoupila na burzu, akcie PayPal se obchodovaly za zhruba pětinásobek tržeb. Během pandemického býčího trhu, který vyhnal nahoru ceny akcií téměř všech technologických společností, byly akcie PayPal oceněny až na 15násobek tržeb.

Dnes se akcie společnosti PayPal obchodují za historicky nejnižší ocenění pouhých 2,2násobku tržeb. Důvodů pro toto nízké ocenění je celá řada. V letech 2015 až 2020 se čtvrtletní růst tržeb společnosti PayPal pohyboval v průměru mezi 15 a 20 %. V posledních čtvrtletích se toto tempo růstu zpomalilo na přibližně 8 %.

Existují také obavy, že společnost možná nedostatečně investuje do své budoucnosti. V roce 2020 společnost vynaložila zhruba 12 % svých příjmů na výzkum a vývoj. Dnes se toto číslo pohybuje kolem 10 %. Není to velký propad, ale když se růst začne zpomalovat, poslední věc, kterou si společnost může dovolit, je zanedbávat úsilí v oblasti výzkumu a vývoje, které může pomoci tento trend zvrátit.

Existuje více pozitivních důvodů, proč se vedení společnosti domnívá, že nyní je ten správný čas na zpětný odkup akcií v hodnotě 5 miliard dolarů. Není však pochyb o tom, že negativní události a trendy během posledního roku či dvou vytvořily pravděpodobně nejlepší podmínky v historii společnosti pro zpětný odkup akcií.

PayPal je stroj na volné peněžní toky

Navzdory zpomalení růstu příjmů společnost PayPal nadále generuje obrovské částky spolehlivého cash flow. Akcie se nyní obchodují s výnosem z volných peněžních toků ve výši 6,3 %, což je nejvyšší výnos v historii společnosti, a to díky více než 4 miliardám USD volných peněžních toků vygenerovaných během posledních 12 měsíců.

Historicky společnost velkou část těchto peněz utratila za zpětný odkup akcií. Více než 11 miliard dolarů mezitím směřovalo na akvizice.

Nedávné zpomalení růstu naznačuje, že PayPal měl možná více prostředků vyčlenit na výzkum a vývoj. Přesto musí vedení společnosti vymyslet, jak naložit s přebytečnou hotovostí. Společnost nyní disponuje rekordní hotovostí ve výši 9,1 miliardy dolarů, která se bude dále zvyšovat, pokud vedení neutratí příchozí peněžní toky.

Není to nejlepší zdůvodnění na světě, ale hlavním důvodem, proč PayPal pokračuje ve zpětném odkupu akcií, je to, že mu v kapse hoří díra v hotovosti. Pokud nejsou na stole akvizice a dividenda, stává se jedinou možností investování do sebe sama.

Ze strategického hlediska se zdá, že vedení společnosti PayPal dává přednost dalšímu zpětnému odkupu před posílením interních inovací.

Graf poměru ceny a volných peněžních toků PYPL

Zdroj: unsplash.com

Nové technologie by mohly podpořit růst

Společnost PayPal ve srovnání se svou minulostí nedostatečně investuje do výzkumu a vývoje, to však neznamená, že není schopna inovací.

Loni na podzim společnost představila soubor nových služeb a funkcí, které mají zvrátit klesající trend růstu. Zejména jedna z inovací ukazuje nejen na zavedenou tržní sílu společnosti, ale také na to, kde by mohla najít nový motor růstu.

Společnost PayPal tuto inovaci nazývá „Fastlane“. Její smysl je jednoduchý: PayPal má 400 milionů aktivních uživatelů, což znamená, že dokáže rozpoznat obrovské procento návštěvníků maloobchodních stránek. Díky Fastlane se mohou potenciální kupující odhlásit bez zadávání dalších informací. Podle společnosti může tato technologie zkrátit dobu odbavení až o 40 %.

Žádná funkce nevrátí společnosti PayPal její dřívější tempo růstu, ale funkce jako Fastlane se zdají být slibné. V současné době roste celkový trh elektronického obchodování rychleji než společnost PayPal. Pokud společnost najde způsob, jak se hlouběji začlenit do globálního trhu elektronického obchodování, mohl by jí stoupající příliv zajistit tolik potřebnou vzpruhu.

Vedení společnosti PayPal ví, že akcie jsou historicky levné. Jsou si také dobře vědomi toho, kolik volného cash flow společnost generuje. Tím, že letos slíbili odkoupit tolik akcií, téměř jistě sázejí na to, že nové inovace, jako je Fastlane, zvrátí trajektorii jejího růstu, což by pravděpodobně vedlo k výraznému nárůstu ocenění akcií společnosti PayPal.

Nakoupit akcie PayPal Holdings, Inc. za $60.54 (0.33%)