Americký dolar v pondělí mírně oslabil, a to na začátku týdne, který bude na trzích nabitý událostmi – čeká nás rozpočet Velké Británie, zasedání Evropské centrální banky, údaje o zaměstnanosti v USA a důležité politické momenty v Číně i v USA.
Oči se upíraly také na bitcoin, který po klidném víkendu vzrostl na více než dvouleté maximum nad 64 000 dolarů a který v posledních týdnech posunuly výše velké toky do kryptoměnových burzovně obchodovaných fondů, především ve Spojených státech.
Euro bylo o zlomek pevnější na 1,08455 USD, šterlink si připsal 0,13 % na 1,2670 USD a japonský jen se pohyboval kolem ostře sledované úrovně 150 za dolar. Naposledy se dolar pohyboval o 0,17 % výše na úrovni 150,39 jenu.
Dolarový index – který měří měnu vůči šesti hlavním partnerům – tak zůstal beze změny na úrovni 103,78 a osciloval těsně v dolní polovině svého rozpětí 103,43-104,97 z minulého měsíce.
„Před námi je týden plný ‚rizika událostí‘ v USA a Evropě, což by jistě mohlo vyvolat určité zvýšení volatility ze současných velmi nízkých úrovní,“ řekl Lee Hardman, hlavní měnový analytik ve společnosti MUFG.
Dodal také další stanovisku a upozornil tak na skutečnost, že v tuto chvíli existují důvody, proč by každá z hlavních událostí mohla izolovaně ponechat trhy bez pohybu.
Ve Spojených státech bude ve středu a ve čtvrtek před zákonodárci vypovídat předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell a v pátek pak budou zveřejněny údaje o amerických mzdách, přičemž prognózy ukazují na stále solidní nárůst o 200 000 po lednovém stodvacetitisícovém skoku.
Tento týden také proběhne tzv. „superúterý“ prezidentských primárek v USA.
Zdroj: Getty Images
„úroveň mezd napříč sektory by mohla být větším hybatelem, protože Powell je pravděpodobně spokojen se současným tržním oceněním snižování mezd Fedu, zatímco pokud po poslední výbušné zprávě dostaneme další silné payrolls, mohlo by to ovlivnit očekávání trhu (ohledně politiky Fedu),“ řekl Hardman.
Na začátku roku 2024 trhy oceňovaly výrazné snížení úrokových sazeb na počátku tohoto roku, ale od té doby obchodníci tyto sázky snížili.
Ceny na derivátových trzích nyní odrážejí očekávání, že k prvnímu snížení sazeb Fedu dojde v červnu, přičemž v letošním roce dojde ke třem až čtyřem snížením o 25 bazických bodů, což není daleko od projekcí Fedu zveřejněných v prosinci.
Vzhledem k tomu, že očekávání ostatních centrálních bank, zejména Evropské centrální banky a Bank of England, se pohybovala téměř v souladu, volatilita měn – částečně závislá na měnících se úrokových diferenciálech – byla nápadně nízká a je na nejnižší úrovni od začátku války na Ukrajině.
Zdroj: Shutterstock
Ve středu bude zveřejněn britský rozpočet a ministr financí Jeremy Hunt se snaží tlumit spekulace o velkém předvolebním snižování daní. Ve čtvrtek zasedá Evropská centrální banka.
Většina tvůrců politiky ECB je opatrná v náznaku, že brzy sníží úrokové sazby.
Hardman uvedl, že údaje o inflaci v eurozóně z minulého týdne, které byly silnější, než se očekávalo, znamenají, že ECB na zasedání tento týden pravděpodobně neřekne nic, co by trhy přimělo urychlit očekávání prvního snížení sazeb, které se v současnosti předpokládá v červnu.
Švýcarský frank mírně posílil poté, co švýcarská únorová inflace dosáhla ve srovnání s předchozím rokem o zlomek vyšší než očekávané hodnoty 1,2 %, i když stále nižší než lednová úroveň a v rámci cílového rozpětí Švýcarské národní banky 0-2 %.
Měna část těchto kolísavých zisků odevzdala a vůči franku se dolar snížil o 0,07 % na 0,8824 franku a euro kleslo o 0,06 % na 0,9566.
Australský dolar klesl o 0,15 % na 0,6516 USD, přičemž obchodníci očekávají středeční údaje o místním HDP. V úterý začíná výroční zasedání čínského parlamentu, na kterém úřady oznámí cíl HDP a očekává se, že představí mírné plány ekonomických stimulů.
Asijské devizové trhy jsou utlumené
Většina asijských měn se v pondělí pohybovala v úzkém rozpětí, zatímco dolar se po nedávných ztrátách ustálil, protože trhy očekávaly další informace o úrokových sazbách v USA od Federálního rezervního systému a klíčové údaje o počtu zaměstnanců v tomto týdnu.
Pozornost se také soustředila na výroční čínský kongres, který se koná tento týden a na kterém se všeobecně očekává, že vláda představí další stimulační opatření na podporu největší asijské ekonomiky.