Proč zlato a Bitcoin dosahují rekordních hodnot — ale příliš dlouho tam nezůstanou

Bitcoin je svými obdivovateli často nazýván “digitálním zlatem” a jeho nedávná rally, která se blíží svému historickému vrcholu pod hranicí 69 000 dolarů, dodává takovým srovnáním váhu. Tento výkon však nijak nesnižuje slávu skutečného žlutého kovu, zlata, které bylo svědkem obchodování s hodnotou nad 2 100 USD za unci, což je jeho vlastní rekordní úroveň.

Tento souběžný vzestup nesourodých komodit zanechává atmosféru intrik, protože odporuje tradičním tržním principům. Za normálních okolností aktiva jako zlato a bitcoin prosperují jako zajištění proti inflaci. V současné době míra inflace vykazuje známky ústupu, což zpochybňuje nutnost takového zajištění. Získávají také na síle v obdobích výrazného oslabení dolaru; americký dolarový index však letos vzrostl jen o něco málo přes 2 %, čímž se jeho výkonnost v podstatě vymyká trendu.

Takové odchylky vedou k hlubšímu dotazování ohledně základních sil, které oba finanční nástroje pohánějí. V případě bitcoinu působí jako potenciální katalyzátor zavedení spotových bitcoinových ETF (Exchange-Traded Funds). Fondy, které mění pravidla hry, pod strategickým vedením špičkových správců peněz, jako jsou BlackRock, Fidelity a ARK Invest, usnadnily drobným investorům možnost nákupu bitcoinu. Tato zvýšená dostupnost přilákala značný příliv peněz, což vedlo k nárůstu ceny Bitcoinu.

Zdroj: Getty Images

Výše uvedená úvaha nicméně nedokáže osvětlit souběžný nárůst hodnoty zlata. Dokonce i při aplikaci na prudký růst Bitcoinu se zdá, že toto vysvětlení není dostatečné. John Norris, investiční ředitel banky Oakworth Capital, tvrdí, že samotné spuštění Bitcoin ETF není dostatečným důvodem pro současné zrychlení kurzu kryptoměny.

Abychom našli potenciální odpovědi, je třeba nahlédnout mimo konvenční sféru tržních pohybů a vstoupit do širší sféry globálních záležitostí. Norris považuje za možné příčiny tohoto synchronního zhodnocování zlata i bitcoinu více zdrojů “všeobecné úzkosti” po celém světě, včetně rusko-ukrajinské války, vojenského konfliktu mezi Izraelem a Hamásem a nedávného útoku jemenských povstalců Hútíů na nákladní lodě v Rudém moři.

Norris se při úvahách o růstu hodnoty těchto aktiv domnívá, že by to mohlo být spíše známkou rostoucí globální nestability a nejistoty než jen důsledkem jejich inherentní finanční mechaniky.

Kolísající geopolitická situace tlačí ještě více investorů ke zlatu a bitcoinu; jde o instinktivní ochranu proti neočekávanému vývoji. John Roque, senior výkonný ředitel společnosti 22V Research, tento sentiment podporuje a doporučuje důvěřovat současnému vzestupu. Roque předpovídá další růst cen zlata o přibližně 15 % a odhaduje budoucí cenu na 2 444 USD.

Tuto předpověď podporují údaje Světové rady pro zlato, které poukazují na rostoucí hodnotu, kterou centrální banky po celém světě zlatu přikládají. Významné nákupy institucí v Turecku, Číně a Indii zvýšily od ledna jejich rezervy o více než 30 metrických tun. Joe Cavatoni, hlavní stratég trhu pro Ameriku ve Světové radě pro zlato, ve svém projevu k této záležitosti připustil vliv geopolitických obav na vytváření “širšího případu pro zlato”.

Zlato a bitcoin sice nadále stoupají a vykazují potenciál dalšího vzestupu, přesto se doporučuje opatrnost. Neznámé ohledně časového harmonogramu škrtů ze strany Federálního rezervního systému vyvolávají obavy ze zvratu. David Russell, globální vedoucí tržní strategie ve společnosti TradeStation, zdůrazňuje roli holubičího Fedu jako hlavního činitele ovlivňujícího vzestup zlata. Očekávání uvolnění, které se původně očekávalo již v březnu, jsou nyní zastíněna pochybnostmi ohledně možného odkladu až do léta nebo dokonce do roku 2024.

Zdroj: Getty Images

Bezprostřední výzva bitcoinu se nachází v kryptosvětě. Blížící se událost halvingu plánovaná na duben, která sníží odměny za těžbu nových Bitcoinů na polovinu, je potenciální nevýhodou. Někteří odborníci tvrdí, že očekávaná událost spolu se spuštěním bitcoinových ETF pomohla podnítit letošní astronomický nárůst cen Bitcoinu. Nicméně tato situace by mohla po snížení na polovinu vést ke korekci trhu, přičemž podle předpovědí by cena Bitcoinu mohla klesnout až na 42 000 USD.

Nedávná volatilita akcií těžařů zlata a kryptoaktiv slouží jako důrazná připomínka rizik spojených s těmito vysoce výkonnými aktivy. Akcie, jako jsou těžaři bitcoinů Riot Platforms a Marathon Digital, Coinbase a velký držitel bitcoinů MicroStrategy, zaznamenaly ústup svých hodnot z dříve dosažených maxim. Akcie těžařů zlata se zotavily, ale dlouhodobě se jim nedaří udržet dynamiku. Fond VanEck Gold Miners ETF (GDX), který zastupuje Newmont, Barrick Gold a další přední těžařské akcie, letos klesl o více než 2 % a ze svého 52týdenního maxima o nápadných 20 %.

Nakoupit akcie GDX za $29.20 (1.88%)

Celkově lze říci, že ačkoli trhy se zlatem a bitcoiny představují v neklidné globální situaci zajímavou investiční příležitost, potenciálním investorům doporučujeme postupovat opatrně. Riziková povaha těchto slibných aktiv si žádá kritické zkoumání a opatrné manévrování, což odkazuje na klasické finanční nařízení neinvestovat více, než je člověk připraven ztratit.