Americký dolar se v pondělí na začátku evropského obchodování propadl a obchodoval se poblíž dvouměsíčního minima před zveřejněním klíčových údajů o inflaci v USA, které by měly napovědět, kdy začne očekávaný cyklus snižování sazeb Federálního rezervního systému.
V 04:30 SEČ (09:30 h GMT) se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši 6 dalších měn, obchodoval o 0,1 % níže na úrovni 102,287 poté, co v minulém týdnu zaznamenal výraznou týdenní ztrátu přes 1 % a klesl na úroveň naposledy zaznamenanou v polovině ledna.
Dolar je před zveřejnění amerického indexu spotřebitelských cen stále slabý
Dolar byl minulý týden silně zasažen poté, co komentáře šéfa Fedu Jeroma Powella během jeho dvoudenního svědectví před Kongresem trhy vnímaly jako holubičí, což naznačovalo, že se americká centrální banka chystá v létě začít snižovat úrokové sazby. Toto téma je nyní doslova středem pozornosti všech iinvestorů, a především pak traderů.
Smíšené páteční údaje o zaměstnanosti – počet zaměstnanců mimo zemědělský sektor vzrostl o 275 000, ale míra nezaměstnanosti se v únoru zvýšila na 3,9 % poté, co se tři měsíce v řadě držela na úrovni 3,7 % – udržely očekávané červnové snížení úrokových sazeb ze strany Fedu na stole.
A nyní budou obchodníci hledět na úterní údaje o inflaci v USA a budou se snažit odhadnout, jak brzy by Fed mohl začít snižovat úrokové sazby.
Ekonomové očekávají, že únorový index spotřebitelských cen vzroste o 0,4 % po rychlejším než očekávaném lednovém růstu o 0,3 %.
„Očekáváme, že údaje o inflaci tento týden zastaví pokles dolaru,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.
„Posuny v pozici devizového trhu v minulém týdnu již neopravňují k zesílení tlaku na pokles USD, pokud se klíčové údaje nezačnou obracet ve prospěch uvolňování Fedu. Existuje nezanedbatelné riziko, že část ztrát USD způsobených Powellovou výpovědí bude tento týden odmazána.“
Zdroj: Shutterstock
Euro se nachází poblíž osmitýdenního maxima
V Evropě mezitím měnový pár EUR/USD vzrostl o 0,1 % na 1,0944, přičemž euro si udrželo sílu poté, co minulý týden dosáhlo osmitýdenního maxima vůči dolaru a zaznamenalo tak nejlepší týdenní výkon vůči dolaru od týdne končícího 22. prosince.
ECB minulý týden ponechala sazby na rekordní úrovni 4 % a zároveň naznačila, že červen by mohl být měsícem, kdy začne snižovat úrokové sazby, aby podpořila zadrhávající se ekonomiku regionu.
Obchodníci budou také sledovat lednový tisk průmyslové výroby eurozóny, který bude zveřejněn koncem týdne.
Prosincová zpráva ukázala výrazný nárůst výroby, který smazal celoroční pokles. Další silný údaj by byl povzbudivým signálem pro růst HDP v prvním čtvrtletí.
„Tento týden vidíme pro měnový pár EUR/USD určitá rizika poklesu a korekce by jej mohla vrátit zpět do oblasti 1,0850-1,0900,“ uvedla ING.
„Nicméně naše volání po prvním snížení sazeb v červnu ze strany ECB i Fedu může stále argumentovat pro vyšší EUR/USD, protože Fed by měl nakonec poskytnout větší balíček uvolňovacích opatření.“
GBP/USD se obchodoval o 0,1 % níže na úrovni 1,2841 před úterním zveřejněním nejnovější zprávy o zaměstnanosti ve Velké Británii, přičemž obchodníci i Bank of England se zaměřili na růst mezd v souvislosti se spekulacemi ohledně načasování prvního snížení sazeb.
Poptávka po jenu se mění ještě před zasedáním BOJ
V Asii se pak mezitím měnový pár USD/JPY obchodoval o 0,3 % níže na 146,70, přičemž kurz jenu v posledních dvou seancích prudce vzrostl na více než měsíční maximum, podpořen rostoucím přesvědčením, že Bank of Japan je blízko ukončení své ultra uvolněné měnové politiky.
Revize údajů o HDP směrem nahoru ukázala, že japonská ekonomika se ve čtvrtém čtvrtletí vyhnula technické recesi, což dává BOJ větší prostor pro dřívější zpřísnění politiky, potenciálně již na zasedání příští týden.
A nakonec — měnový pár USD/CNY se snížil na 7,1840, zatímco AUD/USD klesl o 0,2 % na 0,6614 v souvislosti s klesajícími sázkami na další zvyšování sazeb ze strany australské centrální banky.
Zdroj: Canva