Cathie Woodová si myslí, že Nvidia musí ještě něco předvést. A stále má ráda akcie Tesly

Výkonná ředitelka ARK Invest Cathie Woodová je možná nejznámějším býkem Tesly na Wall Street. Nedávno nakoupila akcie poté, co akcie letos klesly o 31 %, a stále věří v dlouhodobé vyhlídky výrobce elektromobilů díky jeho dominanci v oblasti autonomního řízení a robotických iniciativ.

Méně se jí líbí společnost Nvidia. Její akcie se za poslední rok více než ztrojnásobily poté, co je Woodové vlajkový fond ARK Innovation prodal na začátku roku 2023. Woodová nedávno varovala, že Nvidia předběhla sama sebe. A co hůř, přirovnala výrobce čipů ke společnosti Cisco Systems, která v době dot-com éry prudce rostla díky poptávce po síťovém hardwaru, aby později prudce klesla, když na trh vstoupili konkurenti.

Fondy ARK zažily těžký rok 2022, protože inflace a zvyšování úrokových sazeb otupily chuť investorů po drahých růstových akciích se zanedbatelnými zisky. V loňském roce se však ARK Innovation odrazily ode dna a posílily o 72 % oproti 45 % indexu Nasdaq Composite. V letošním roce fond do 10. dubna poklesl o přibližně 10 %.

Woodová, která ARK v roce 2014 spoluzaložila, je všechno, jen ne nudná. Je evangelistkou technologických inovací, která každý den sdílí obchody firmy online. V roce 2022 firma založila fond ARK Venture Fund, který umožňuje drobným investorům přístup k dosud soukromým společnostem. V lednu pak ARK, poté co konečně získala souhlas regulačních orgánů, spustila burzovně obchodovaný fond ARK 21Shares Bitcoin ETF (ARKB), který drží kryptoměnu jako podkladové aktivum.

Zdroj: Reuters

ARK Innovation ETF (ARKK)

Nakoupit akcie ARK Innovation ETF za $47.49 (-2.32%)

Barron’s nedávno hovořil s Woodovou o společnostech Tesla, Nvidia a dalších hrách v oblasti umělé inteligence a o budoucnosti společnosti ARK. Následuje upravená verze rozhovoru.

Barron’s: Akcie společnosti Tesla letos klesly o 30 %. Co vás drží v býčí pozici?

Cathie Woodová: Tesla provádí největší projekt umělé inteligence na světě prostřednictvím autonomního řízení. Má více dat o reálném řízení než kdokoli jiný. Myslíme si, že celý ekosystém autonomních taxíků bude do roku 2030 generovat tržby ve výši 8 až 10 bilionů dolarů a poskytovatelé platforem, jako je Tesla, z toho získají polovinu.

Díky modelu Optimus bude Tesla také jedním z lídrů v oblasti humanoidních robotů. Mnoho prací v automobilkách vyžaduje obratnou manipulaci se šrouby a maticemi, a to roboti zatím neumějí. Ale až budou humanoidní roboti připraveni, mohli by pomoci automobilkám mnohem rychleji vyrábět.

Byl pro vás prodej společnosti Nvidia před jejím obrovským růstem v uplynulém půlroce promarněnou příležitostí?

Roční míra návratnosti, kterou jsme u společnosti Nvidia očekávali, byla dobrá, ale sklouzla pod naši minimální hranici 15 %. Náš předčasný prodej akcií Nvidie byl předčasný. Tyto prostředky však šly do Coinbase, která za poslední rok vzrostla více než Nvidia.

Nvidia vedla v závodě o umělou inteligenci z hlediska hardwaru. Abychom však ospravedlnili naši cílovou cenu, potřebujeme vidět více důkazů, že AI urychluje růst tržeb společností.

Zdroj: Getty Images

V oblasti kódování je nárůst produktivity obrovský. Nevidíme však zrychlení růstu tržeb u některých velkých společností, od kterých mnoho lidí očekávalo, že se výsledky [v důsledku aplikací AI] projeví jako první. Mám na mysli Salesforce.com, Adobe, dokonce i Autodesk.

Proč tomu tak je?

Vedení firem se stále snaží pochopit smysl AI pro své organizace. Společnosti nechtějí, aby různé divize nakupovaly nejrůznější nástroje bez úspor z rozsahu. Aby mohly co nejefektivněji využít AI, musí stáhnout všechna svá data z různých divizí, integrovat je na jedno místo, vyčistit je a do nejmenších detailů zmapovat své pracovní postupy. To zabere čas.

Firmy si také uvědomují, že tyto nástroje nebudou pro mnoho jejich pracovníků užitečné. ChatGPT trvalo pouhé dva měsíce, než dosáhl 100 milionů měsíčně aktivních uživatelů, ale jejich počet dosáhl vrcholu na 200 milionech a nyní klesl na zhruba 180 milionů. Očekávala jsem, že to bude mnohem více.

Stále se snažíme pochopit, kde se ve světě umělé inteligence objeví hodnota, protože spousta z nich je komoditizována open source modely. To je konkurence pro společnosti, včetně OpenAI, které chtějí tyto specializované služby nabízet formou předplatného. Tento model by mohl zaniknout, pokud se tyto služby začlení zdarma.

Jaké další faktory by mohly brzdit růst společnosti Nvidia?

Čína usilovně pracuje na vývoji vlastních čipů a stejně tak poskytovatelé cloudových služeb, jako jsou Google, Amazon.com a Microsoft. Tesla také navrhuje své vlastní čipy, protože jsou kriticky důležité pro autonomní řízení. Tesla již některé čipy Nvidia ze svých vozů stáhla.

Velká část poptávky po čipech se posunula dopředu, protože společnosti během nedostatku čipů dvakrát nebo třikrát objednávaly od společnosti Nvidia a snažily se získat dostatečné zásoby. Tato cyklická dynamika by se mohla projevit i v příštích několika měsících. Elon Musk nedávno uvedl, že již nemá problémy se získáváním čipů.

Jaké investice související s umělou inteligencí vnímáte jako býčí?

Pokud jde o umělou inteligenci, klíčová jsou vlastní data. Společnost UiPath má proprietární data o pracovních procesech ve všech velkých světových korporacích a snaží se najít nejproduktivnější pracovní postupy pro nejrůznější úkoly. Stejně tak by společnost Palantir díky své dlouholeté spolupráci s vládou mohla tato data využít k vytvoření vzorců pro zlepšení efektivity vládních oddělení.

Společnost PagerDuty využívá umělou inteligenci k rozpoznání, kdy se v datových centrech něco pokazí. Blok se bude těšit z velkého zvýšení produktivity a nových služeb na svém digitálním trhu. A ekosystém Robloxu expanduje, protože AI vytváří nové hry na jeho platformách.

Jak AI ovlivní ekonomiku a trh práce?

Dočkáme se zpomalení růstu pracovní síly, ale ne poklesu. Technologie možná v krátkodobém horizontu vytlačí některá pracovní místa, ale mnoho lidí, kteří zůstanou v pozadí, převezme odpovědnost za dohled nad technologiemi. V dlouhodobém horizontu bude počet pracovních míst nadále růst.

Zdroj: Getty Images

Lidé si často nedokážou představit nová pracovní místa, která vzniknou díky novým technologiím. Například víme, že když zdokonalíme způsob, jakým dáváme počítačům podněty, dostaneme mnohem lepší odpovědi. Takže „promptní inženýrství“ se nyní stává zaměstnáním, které před generativní umělou inteligencí neexistovalo.

Když jsme v minulosti prodělali velké technologické změny, pracovní doba se zrychleně snižovala, protože produktivita stoupala. Traktory zvýšily produktivitu zemědělských podniků, takže lidé už nepotřebovali, aby tam pracovaly jejich děti, a ty mohly jít ven a získat placenou práci v továrnách.

Totéž se stane i tentokrát. Například rodiče, kteří jsou fakticky taxikáři pro své děti, budou díky autonomnímu řízení od těchto povinností osvobozeni. Některé z těchto ušetřených hodin by mohli využít pro placenou práci a některé pro zábavu.

Ohrozí veřejné tlaky a regulace rozvoj umělé inteligence?

Regulovat AI nyní je jako regulovat internet na počátku 90. let – ani jsme nevěděli, čím se stane. Dnes máme o AI lepší představu, ale vláda by neměla vybírat vítěze a poražené. V Kongresu existuje hnutí, které chce regulační opatření trochu zpomalit a nechat fungovat trh.

Každá země dnes chce být centrem inovací. Když náš FAA omezuje, kde mohou v USA létat bezpilotní letouny, společnosti jako Amazon odcházejí do jiných zemí, aby tam začaly podnikat. Americká vláda to pochopila a nyní vidíme, že se děje více regulací podporujících inovace.

Co by mohlo zastavit býčí běh akciového trhu?

Když se rozhlédneme po dnešním světě, je to velmi podobné jako na začátku 80. let: Dolar se stal silným vůči mnoha jiným měnám a mnoho rozvíjejících se trhů začalo snižovat úrokové sazby, protože jejich ekonomiky trpí. Ve zbytku světa vidíme známky vážného oslabení, které v nějaké podobě zasáhne i Spojené státy.

Přinejmenším od roku 1998 platí, že když se zvyšují úrokové sazby, klesá kupní síla zlata. Od roku 2022, kdy Fed začal zvyšovat sazby, se však tato korelace přerušila. Zlato se vymaňuje z důvodu útěku do bezpečí ve zbytku světa. To znamená, že globální ekonomika je slabá.

Zdroj: Getty Images

Od loňského léta jsme svědky houpačky na trhu ohledně toho, zda se inflace sníží a kolik snížení úrokových sazeb se letos dočkáme. Nyní se dočkáme dalšího přehodnocení. Poslední zpráva o zaměstnanosti ukazuje, že téměř všechny přírůstky pracovních míst jsou na částečný úvazek, zatímco pracovních míst na plný úvazek ve skutečnosti ubylo.

Kam povedou nové technologie světovou ekonomiku v příštích letech?

Všechny technologie jsou deflační a ceny by měly nakonec klesat. Zejména konvergence mezi různými technologiemi bude hnací silou explozivního růstu jednotek a klesajících nákladů. To je jedno z velkých překvapení, kterých budeme v příštích letech svědky.

Například elektromobily jsou kombinací robotiky, skladování energie a umělé inteligence. Čínská společnost Xiaomi právě uvedla na trh nový model za méně než 30 000 dolarů. Myslíme si, že ceny elektromobilů se do pěti let budou pohybovat v rozmezí 20 000 až 25 000 dolarů.

Jaké jsou vaše dlouhodobější plány pro společnost ARK?

Naší základní činností jsou převratné inovace ETF a samostatně spravované účty na veřejných trzích. Demokratizujeme rizikový kapitál. Náš rizikový fond je k dispozici na platformách Titan a Sofi, kde může kdokoli s 500 dolary získat podíl ve SpaceX nebo Discord, které byly dříve dostupné pouze akreditovaným investorům.

Letos jsme spustili ARK 21Shares Bitcoin ETF (ARKB), ale je to jen začátek velmi široké nabídky digitálních aktiv, kterou chceme v příštích letech poskytnout. Chceme také všechny naše produkty vybudovat globálně. Loni v září jsme získali společnost Rize, evropského specialistu na tematické indexové ETF, což nám umožňuje distribuovat naše fondy po celé Evropě. V nejbližší době tam uvedeme na trh tři z nich.

Nakoupit akcie ARKB za $70.15 (1.70%)

Děkuji vám, Cathie.