Investoři si již dlouho všímají výběru akcií Stanleyho Druckenmillera. Tento miliardář vybudoval své jmění ve fondu Duquesne Capital Management, který založil v roce 1981. Přestože tento fond v roce 2010 uzavřel, prostřednictvím své společnosti Duquesne Family Office LLC udržuje aktiva ve výši přibližně 3,4 miliardy dolarů.
Zdá se, že Druckenmillerovy hlavní podíly, jak vyplývá z podání 13-F za čtvrté čtvrtletí roku 2023, odrážejí zájem o přední společnosti v nejmodernějších odvětvích a technologiích. Podívejme se na tři z nich.
Nvidia Corp.
Společnost Nvidia (NVDA) je Druckenmillerovou největší investicí, která tvoří něco přes 16 % jeho portfolia. Jako přední výrobce čipů s podporou umělé inteligence dosáhla v posledních čtvrtletích trojciferného růstu tržeb, protože společnosti se předhánějí v nákupu potřebného hardwaru, aby využily revoluci v oblasti umělé inteligence.
Zdroj: Getty Images
Odhady míry dominance společnosti Nvidia se liší, většina analytiků se však shoduje, že ovládá nejméně 80 % trhu s čipy pro umělou inteligenci.
Společnost Nvidia navíc reagovala na konkurenty v oblasti čipů AI vydáním čipu Blackwell. Ten spojuje šest akcelerovaných výpočetních technologií do jednoho produktu a nabízí podobné funkce při 25krát nižších nákladech a spotřebě energie než její předchozí vydání čipů AI.
Investoři si také mohou všimnout, jak Druckenmiller strukturuje svou investici do společnosti Nvidia do dvou podílů. Jedním z nich jsou akcie společnosti Nvidia, které tvoří 9 % celkového portfolia.
Dalších 7 % portfolia však Duquesne investoval do kupních opcí Nvidia. Jedná se o vysoce pákové investiční produkty. Protože mají datum expirace a mohou snadno klesnout na 0 USD, jsou pro většinu investorů nevhodné. Také velikost této investice se může výrazně změnit, až bude v květnu zveřejněno další 13-F, které ukáže Druckenmillerovy podíly za první čtvrtletí roku 2024.
Nicméně agresivita této opční investice naznačuje silné přesvědčení, že Nvidia v nejbližší době výrazně vzroste. To je další faktor, který by mohl pomoci přesvědčit některé investory, aby přidali akcie Nvidia.
Microsoft
Společnost Duquesne nakoupila akcie společnosti Microsoft (MSFT) v prvním čtvrtletí roku 2014, přibližně v době, kdy se generálním ředitelem stal Satya Nadella. Ačkoli fond v průběhu let do akcií vstupoval a zase z nich vystupoval, zjevná sázka na Nadellovo vedení se Druckenmillerovi bohatě vyplatila. Od doby, kdy se Nadella stal generálním ředitelem, vzrostly akcie přibližně 11krát.
Zdroj: Shutterstock
Nadella přeměnil Microsoft na cloudovou společnost, protože měnící se technologie a rostoucí konkurence snížily význam dominantního postavení systémů Windows a Office. Jeho platforma Azure se stala hlavním konkurentem AWS společnosti Amazon, která stála v čele cloudového odvětví.
Konkurenční výhodu Microsoftu navíc ještě prohloubil nástup umělé inteligence. Umělá inteligence se při provozování aplikací do značné míry spoléhá na cloud a její vztah s OpenAI dal společnosti Alphabet po letech první vážnou výzvu pro vyhledávač Google, protože tuto technologii využívá Bing od Microsoftu.
V současnosti je Microsoft opět největší společností na světě s tržní kapitalizací kolem 3 bilionů dolarů. Tento růst je pravděpodobně velkým faktorem, proč se stala 12 % portfolia Duquesne. Vzhledem k tomu, že se umělá inteligence stává zásadní technologií, měla by tato investice i nadále stoupat.
Coupang
Společnost Duquesne poprvé koupila společnost Coupang (CPNG) v prvním čtvrtletí roku 2021, pravděpodobně v době jejího IPO v březnu téhož roku.
Zdroj: Coupang
Jako přední jihokorejská e-commerce společnost není americkým investorům tolik známá. V zemi však vyniká svou komplexní logistickou sítí, která dokáže doručit zboží kamkoli v zemi během několika hodin. Kromě toho konkuruje v oblasti elektronického obchodu na Tchaj-wanu a provozuje službu streamování videa.
Od IPO v roce 2021 rostly tržby dvouciferným tempem a v roce 2023 se společnost Coupang stala každoročně ziskovou. Nicméně Druckenmiller nyní možná lituje svého načasování, protože akcie nakoupil přibližně v době IPO. Kvůli prudkým poklesům během medvědího trhu v roce 2022 se akcie od IPO propadly o více než 50 %. Přesto od té doby akcie postupně přidával a tvoří 11 % jeho portfolia.
Investice by se mu nakonec mohla vyplatit. Analytici předpovídají 15% růst zisků v letošním roce a 110% růst v roce 2025. Navíc s tržní kapitalizací 41 miliard dolarů je to jen malý zlomek velikosti společnosti Amazon, která má hodnotu 1,9 bilionu dolarů. To by mohlo dát druhou šanci investorům, kteří propásli příležitost v Amazonu.
Vzhledem k tomu, že Coupang posiluje svou dominanci v jihokorejském elektronickém obchodování a rozvíjí nové zdroje příjmů, Druckenmiller by mohl být nakonec za svou trpělivost odměněn.