Miliardáři prodávají akcie Nvidie… jaké akcie ale nakupují?

Až na několik výjimek v posledních třech desetiletích se investoři vždy těšili na další velký investiční trend nebo inovaci. Od nástupu internetu v polovině devadesátých let však další „next-big-thing“ trendy neustále přicházely zkrátka. Vzestup umělé inteligence (AI) to chce změnit.

Ve své nejjednodušší podobě se umělá inteligence spoléhá na software a systémy, které se starají o úkoly, na něž by za normálních okolností dohlíželi lidé. To, co dává umělé inteligenci nepopiratelně vysoký strop, je schopnost těchto systémů učit se a vyvíjet se bez zásahu člověka v průběhu času. Schopnost proniknout do téměř všech odvětví a oborů světové ekonomiky může do konce desetiletí vést k dodatečným přínosům na straně spotřeby a zvýšení produktivity v řádu bilionů dolarů.

Ačkoli akcie polovodičové společnosti Nvidia (NVDA) jsou nejpřímějším příjemcem revoluce v oblasti umělé inteligence, nemusí nutně patřit k oblíbeným produktům nejchytřejších a nejúspěšnějších investorů na Wall Street. Na základě formulářů 13F podaných Komisi pro cenné papíry, které zahrnují obchody uskutečněné během čtvrtého čtvrtletí, miliardáři prodávali akcie společnosti Nvidia a místo toho se rozhodli střádat do dvou rychle rostoucích akcií AI.

Zdroj: Shutterstock

Více než půl tuctu miliardářů dalo společnosti Nvidia vale
Pouze na základě hlavních údajů o růstu společnosti Nvidia by investoři jen těžko hledali na této společnosti nějaké nedostatky. Tržby se ve fiskálním roce 2024 (skončil 28. ledna 2024) více než zdvojnásobily, přičemž tržby v segmentu datových center prudce vzrostly o 217 %.

Počáteční poptávka po grafických procesorech (GPU) A100 a H100 společnosti Nvidia byla nadpozemská, což vedlo k mimořádné cenové síle těchto čipů. Odhaduje se, že grafické procesory Nvidia, které jsou preferovanou volbou pro provoz generativních řešení umělé inteligence a trénování velkých jazykových modelů, ovládají přibližně 90% podíl ve vysoce výkonných datových centrech.

To však nezabránilo více než půl tuctu miliardářských správců aktiv, aby během čtvrtletí končícího v prosinci snížili podíly svých fondů ve společnosti Nvidia (v závorce je uveden celkový počet prodaných akcií):

Israel Englander ze společnosti Millennium Management (1 689 322 akcií)

Jeff Yass ze Susquehanna International (1 170 611 akcií)

Steven Cohen ze společnosti Point72 Asset Management (1 088 821 akcií)

David Tepper ze společnosti Appaloosa Management (235 000 akcií)

Philippe Laffont ze společnosti Coatue Management (218 839 akcií)

Chase Coleman ze společnosti Tiger Global Management (142 900 akcií)

David Siegel a John Overdeck ze společnosti Two Sigma Investments (30 663 akcií)

Po téměř parabolickém vzestupu akcií společnosti Nvidia může těchto osm významných miliardářů počítat s tím, že se historie opět rýmuje. Od poloviny devadesátých let minulého století prošel každý další velký investiční trend nebo inovace v počátečních fázích svého zavádění událostí, která způsobila prasknutí bubliny. To znamená, že investoři mají hrozný zvyk přeceňovat rozšíření nových technologií. Je nepravděpodobné, že by umělá inteligence tuto sérii prolomila, což by akcie společnosti Nvidia učinilo velmi zranitelnými vůči poklesu.

Nakoupit akcie NVIDIA Corporation za $942.70 (3.19%)

Je také těžké ignorovat konkurenční tlaky, kterým bude společnost v nadcházejících měsících pravděpodobně čelit. Kromě přímé externí konkurence ze strany společností jako Intel a Advanced Micro Devices se Nvidia musí vyrovnat s tím, že většina společností „velkolepé sedmičky“ vyvíjí vlastní GPU pro svá datová centra. To je problém, když 40 % čistých tržeb společnosti Nvidia pochází od čtyř členů „velkolepé sedmičky“.

Regulační orgány také postavily nad společností Nvidia skleněný strop. Navzdory jejím pokusům o vývoj tlumených GPU s umělou inteligencí pro Čínu americké regulační orgány dvakrát zablokovaly vývoz výkonných GPU Nvidia do druhé největší ekonomiky světa podle hrubého domácího produktu.

Zatímco miliardáři byli zaneprázdněni tím, že ukazovali společnosti Nvidia dveře, vrhali se na dvě další rychle rostoucí akcie AI.

Intuitive Surgical
První rychle rostoucí akcií umělé inteligence, kterou miliardáři nemohli přestat kupovat, když posílali akcie společnosti Nvidia na odpočinek, je společnost Intuitive Surgical (ISRG), která vyvíjí roboticky asistované chirurgické systémy. Během čtvrtého čtvrtletí se do nich pustilo půl tuctu miliardářů (v závorce je uveden celkový počet nakoupených akcií):

Philippe Laffont ze společnosti Coatue Management (516 054 akcií).

Israel Englander ze společnosti Millennium Management (327 505 akcií)

Steven Cohen ze společnosti Point72 Asset Management (301 908 akcií)

Ole Andreas Halvorsen ze společnosti Viking Global Investors (290 501 akcií)

Ken Griffin ze společnosti Citadel Advisors (90 072 akcií)

Ken Fisher ze společnosti Fisher Asset Management (82 975 akcií)

Zdroj: Unsplash

Společnost Intuitive Surgical je známá především díky několika generacím chirurgických systémů da Vinci, které pomáhají chirurgům při různých zákrocích na měkkých tkáních. Systémy společnosti jsou navrženy tak, aby zkrátily dobu zotavení v nemocnici a minimalizovaly pravděpodobnost komplikací po zákroku. Začlenění umělé inteligence a strojového učení by mělo zlepšit péči o pacienty a vést k informovanějšímu rozhodování.

Jedná se o společnost, která se bezesporu těší konkurenční výhodě prvního hráče. Do konce března měla po celém světě instalováno téměř 8 900 svých systémů da Vinci, což je mnohem více roboticky asistovaných chirurgických systémů než kterýkoli z jejích konkurentů. Vzhledem k tomu, že tyto systémy jsou drahé a zaškolení chirurgů k jejich používání zabere poměrně dost času, má společnost tendenci udržet si své zákazníky po dlouhou dobu.

Dalším důvodem, proč je společnost Intuitive Surgical tak dlouho fenomenální investicí, je její operační model s břity a čepelemi. Ačkoli jsou její systémy da Vinci drahé (často 0,5 až 2,5 milionu dolarů), jejich konstrukce je složitá a nákladná. Největší marže společnost získává z prodeje nástrojů při každém zákroku a ze servisu těchto systémů. Tyto kategorie s vyšší marží se postupem času rozrostly na větší procento celkových tržeb, což umožňuje, aby zisk na akcii (EPS) rostl rychleji než tržby.

Nakoupit akcie Intuitive Surgical, Inc. za $395.81 (3.02%)

Nebylo by správné, kdybych se nezmínil o tom, že roboticky asistované chirurgické systémy společnosti stále ještě využívají svůj potenciál. Zatímco existuje několik indikací měkkých tkání, kde systém da Vinci dominuje, v oblasti obecných zákroků na měkkých tkáních a v hrudní chirurgii je před námi dlouhá cesta k získání podílu.

Pinterest
Druhou rychle rostoucí akcií v oblasti umělé inteligence, do které se miliardáři hrnou, když prodávají akcie polovodičového titána Nvidia, je maniak na poli sociálních médií Pinterest (PINS). Ve čtvrtém čtvrtletí nakupovali akcie Pinterestu čtyři miliardáři (v závorce je uveden celkový počet nakoupených akcií):

David Siegel a John Overdeck ze společnosti Two Sigma Investments (6 823 828 akcií).

Jeff Yass ze společnosti Susquehanna International (317 658 akcií)

Israel Englander ze společnosti Millennium Management (98 282 akcií)

Zdroj: Unsplash

Pinterest se již několik let opírá o nástroje umělé inteligence a strojového učení, aby zlepšil funkci vyhledávání na svých stránkách a zajistil, že se uživatelům bude zobrazovat obsah, který je zaujme. Teoreticky by další investice do umělé inteligence měly Pinterestu pomoci nasměrovat uživatele přímo k obchodníkům, kteří nabízejí oblíbené/poptávané zboží.

Za čtvrtletí, které skončilo v březnu, vynikal Pinterest růstem počtu měsíčně aktivních uživatelů (MAU). I když růst počtu uživatelů není všechno, Pinterest poprvé překročil hranici půl miliardy MAU. To naznačuje, že platforma nachází odezvu u stále většího procenta světové populace.

Mít 518 milionů uživatelů má své výhody i na straně reklamy. Obchodníci si uvědomují, že uživatelé Pinterestu mají tendenci nakupovat s velkou motivací. A co je ještě důležitější, není mnoho platforem sociálních médií, které by dokázaly oslovit 518 milionů očí. S rostoucím vlivem sociálních médií Pinterestu roste i jeho schopnost získat silnější pozici v cenách reklamy.

Nakoupit akcie Pinterest, Inc. za $42.12 (0.24%)

Přímočarý provozní model Pinterestu také poskytuje konkurenční výhodu oproti většině platforem sociálních médií. Zatímco většina sociálních sítí se do značné míry spoléhá na lajky a nástroje pro sledování dat, které inzerentům pomáhají zacílit na uživatele jejich sdělení, celý provozní model Pinterestu závisí na tom, že jeho uživatelé dobrovolně a svobodně sdílejí věci, místa a služby, které je zajímají. I kdyby vývojáři aplikací nadále omezovali nástroje pro sledování dat, nebude to pro platformu Pinterest velkou překážkou.

Vzhledem k opětovnému zrychlení tempa růstu Pinterestu je snadné pochopit, proč se vybraní miliardáři nemohou této akcie nabažit.