Americký dolar v pátek během evropského obchodování mírně vzrostl, ale byl na cestě k výraznému týdennímu poklesu poté, co ochlazení inflace a slabé maloobchodní tržby znovu přivedly do centra pozornosti snižování sazeb Federálního rezervního systému.
V 04:10 SEČ (08:10 SEČ) se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,2 % výše na úrovni 104,580, mírně nad pětitýdenním minimem těsně pod 104, které bylo zaznamenáno na začátku tohoto týdne.
Zdroj: Shutterstock
Dolar se po jestřábím projevu ve Fedu stabilizuje
Dolar se do určité míry zotavil, protože několik představitelů Fedu, konkrétně členů výboru banky pro stanovení sazeb, uvedlo, že kromě určitého uvolnění inflace v dubnu potřebují mnohem větší důvěru v to, že inflace klesá.
„Nyní se domnívám, že dosažení našeho dvouprocentního cíle bude trvat déle, než jsem si dříve myslela,“ uvedla ve čtvrtek prezidentka Federálního rezervního systému v St. Louis Loretta Mesterová a dodala, že bude třeba dále sledovat příchozí údaje.
S tímto názorem souhlasil i prezident Federální rezervní banky v New Yorku John Williams.
„Nevidím nyní žádné ukazatele, které by mi říkaly, že … je nyní důvod ke změně postoje měnové politiky, a neočekávám to, neočekávám, že bychom v nejbližší době získali větší důvěru, kterou potřebujeme vidět ohledně pokroku inflace směrem k 2% cíli,“ řekl Williams.
Dolar je však stále na cestě k týdenní ztrátě kolem 0,7 % poté, co mírnější než očekávané údaje o inflaci v USA zvýšily očekávání, že Federální rezervní systém letos přinese dvě snížení úrokových sazeb, pravděpodobně počínaje zářím.
Maloobchodní tržby v USA byly v dubnu rovněž beze změny a mírnější, než se očekávalo, a výrobní produkce nečekaně klesla.
„Naším názorem pro nejbližší období zůstává, že bychom mohli být svědky další stabilizace dolarových křížů, protože trhy čekají na další klíčové vstupní údaje: Jádrové PCE za duben 31. května,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.
Euro před zveřejněním CPI klesá
V Evropě se EUR/USD obchodoval o 0,1 % níže na 1,0860, když se po zveřejnění americké inflace obchodoval až na 1,0895, ale jednotná měna je vůči dolaru tento týden stále v plusu zhruba 0,9 %.
Později během seance bude zveřejněn konečný údaj o indexu spotřebitelských cen v eurozóně, který by měl ukázat, že inflace v dubnu meziročně vzrostla o 2,4 %.
Všeobecně se očekává, že ECB v červnu sníží úrokové sazby, obchodníci si však stále nejsou jisti, k jakému počtu dalších snížení, pokud vůbec k nějakému, centrální banka v průběhu zbytku roku přistoupí.
Obchodníci ocenili snížení sazeb ECB v letošním roce na 70 bazických bodů, což je mnohem více než necelých 50 bazických bodů uvolnění, které se oceňuje u Fedu.
Měnový pár GBP/USD klesl o 0,1 % na 1,2658, ale stále je na cestě k zisku kolem 1 % v tomto týdnu.
Očekává se také, že Bank of England v létě sníží sazby z 16letého maxima, ale volatilita bude pravděpodobně omezená před zveřejněním klíčových údajů o inflaci ve Spojeném království příští týden.
Zdroj: BurzovníSvět.cz
Jeny klesají po slabých údajích o japonském HDP
V Asii kurz USD/JPY vzrostl o 0,3 % na 155,87 a přiblížil se prolomení hranice 156 po slabších než očekávaných údajích o japonském hrubém domácím produktu za první čtvrtletí.
Měnový pár USD/CNY se obchodoval o 0,1 % výše na úrovni 7,2209 a posunul se zpět na šestiměsíční maxima nad 7,22 poté, co dřívější páteční údaje ukázaly, že průmyslová výroba v dubnu rostla více, než se očekávalo, ale růst maloobchodních tržeb prudce zpomalil, zatímco pokles cen čínských domů se minulý měsíc zrychlil.