Kurz dolaru byl v pondělí v podstatě stabilní, protože investoři očekávali další vodítka, která by pomohla vytyčit směr vývoje úrokových sazeb v USA v návaznosti na opatrné komentáře představitelů Federálního rezervního systému, a to i přesto, že inflace vykazuje známky ochlazování.
Japonský jen zahájil týden oslabením na 155,80 za dolar, protože obchodníci zůstávají v napětí a čekají na známky vládních intervencí. Měna se v posledních několika obchodních dnech pohybovala v úzkém rozpětí.
Údaje z minulého týdne ukázaly, že spotřebitelské ceny v USA za duben poklesly, což vedlo k tomu, že trhy ocenily snížení sazeb o 50 bazických bodů (bps), tedy nejméně dvakrát v tomto roce, ale různí představitelé Fedu se vyjadřovali opatrně o tom, kdy by sazby mohly klesnout.
Obchodníci v důsledku toho sázejí na zhruba 46 bazických bodů uvolnění v letošním roce, přičemž plně se počítá pouze se snížením sazeb v listopadu.
Zdroj: Canva
V pondělí euro na počátku obchodování vzrostlo o 0,07 % na 1,087525 USD, čímž se přiblížilo téměř dvouměsíčnímu maximu 1,0895 USD, kterého dosáhlo minulý týden. Dolarový index, který měří americkou měnu vůči šesti konkurentům, se téměř nezměnil a činil 104,46.
Pozornost se nyní zaměří na zprávu o indexu cen osobní spotřeby (PCE) – preferovaném ukazateli inflace Fedu -, která má být zveřejněna 31. května.
„Do červnového nebo červencového zasedání nebude mít Fed dostatek údajů, aby si byl dostatečně jistý na snížení sazeb,“ uvedl Brian Jacobsen, hlavní ekonom společnosti Annex Wealth Management.
„V srpnu by mohl předseda (Fedu) Powell využít konferenci v Jackson Hole k vysvětlení svých úvah o dalším postupu a připravit se na zářijové snížení sazeb. Doufejme jen, že data budou spolupracovat.“
Trhy se také zaměří na zápis z posledního zasedání Fedu, který bude zveřejněn ve středu. Tento týden budou také zveřejněny bleskové indexy PMI pro eurozónu, Německo, Spojené království a USA a také seznam plný řečníků z Fedu.
„V kalendáři řečníků na dnešek (pondělí) máme Bostice, Barra, Wallera a Jeffersona. Zdá se pravděpodobné, že se objeví další komentáře ve stylu ‚výše po delší dobu‘,“ uvedli ekonomové ING ve své poznámce.
V ostatních měnách se šterlinková měna naposledy pohybovala na úrovni 1,2705 USD, tedy jen těsně pod téměř dvouměsíčním maximem, kterého se dotkla v pátek.
Australský dolar vzrostl o 0,14 % na 0,6703 USD, zatímco novozélandský dolar se téměř nezměnil na 0,61315 USD.
Asijské devizové trhy jsou nevýrazné, dolar je před dalšími signály Fedu stabilní; jen zůstává křehký
Většina asijských měn v pondělí mírně oslabila, zatímco kurz dolaru se ustálil, protože obchodníci očekávají další náznaky ohledně úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému v tomto týdnu.
Japonský jen zůstal křehký poté, co zvrátil většinu svých zisků dosažených v důsledku pravděpodobné intervence vlády na měnovém trhu na začátku května. Další ztráty jenu však brzdil potenciál dalších intervencí.
Širší měny mírně oslabily, protože obchodníci zůstávali v napětí ohledně vývoje amerických úrokových sazeb.
Čínský jüan zůstává slabý, protože PBOC ponechala LPR beze změny
Pár čínského jüanu USDCNY vzrostl o 0,1 % poté, co Čínská lidová banka ponechala svou základní úrokovou sazbu pro úvěry beze změny na rekordně nízké úrovni.
Zatímco sentiment vůči Číně se v uplynulém týdnu zlepšil v souvislosti s dalšími stimuly a politickou podporou ze strany Pekingu, jüan zaznamenal jen malé posílení, protože zvýšené stimuly v zemi ukazují na větší tlak na pokles měny.
Investory udržovala v napětí také potenciální obchodní válka mezi USA a Čínou poté, co Čína údajně zavedla nová obchodní omezení na některé americké společnosti, což byla zřejmě odveta za nedávné zvýšení amerických cel na klíčová odvětví čínského průmyslu.
Obavy z Číny udržovaly pod tlakem i další měny s obchodní expozicí vůči této zemi. Pár australského dolaru AUDUSD vzrostl o 0,1 %, zatímco pár jihokorejského wonu USDKRW vzrostl o 0,5 %.
Pár singapurského dolaru USDSGD se nezměnil.
Japonský jen je křehký, očekává se další intervence
Pár japonského jenu USDJPY v pondělí mírně vzrostl a zůstal blízko prolomení zpět nad úroveň 156 jenů.
Zatímco dříve v květnu se pár po zjevné vládní intervenci propadl až na 151, v důsledku přetrvávajících obav z vysokých amerických úrokových sazeb a malé aktivity Bank of Japan japonskou měnu z velké části zvrátil.
Přesto obchodníci zůstávali opatrní ohledně přechodu páru USDJPY přes úroveň 156 vzhledem k určitým obavám, že by mohl přilákat další intervence ze strany vlády.
Dolar je stabilní s dalšími náznaky Fedu na obzoru
Dolarový index a futures na dolarový index se v pondělí v asijském obchodování příliš nepohnuly a ustálily se poté, co minulý týden zaznamenaly ztráty.
Některé údaje o spotřebitelské inflaci v USA, které byly mírnější, než se očekávalo, posílily naděje, že Fed začne do září snižovat úrokové sazby. Řada představitelů Fedu však varovala, že banka potřebuje větší jistotu, že inflace ustupuje.
Tento týden se pozornost soustředí na další náznaky z centrální banky, přičemž ve středu bude zveřejněn zápis z jejího zasedání z konce dubna.
Tento týden má také vystoupit řada představitelů Fedu – zejména členů výboru banky pro stanovení sazeb.
Zdroj: Unsplash