Americký dolar se v pátek na začátku evropského obchodování snížil, ale zůstal poblíž dvacetiletého maxima před široce sledovanou měsíční zprávou o zaměstnanosti v USA, která by mohla ukázat na další výrazné zvýšení úrokových sazeb.
Dolarový index, který sleduje zelenou bankovku vůči koši šesti dalších měn, se obchodoval o 0,2 % níže na úrovni 109,438 poté, co se přes noc vyšplhal na 109,602, což je nejvyšší úroveň za posledních 20 let.
Zveřejnění údajů o pracovních místech mimo zemědělský sektor v USA za srpen se očekává v 14:30 a mělo by ukázat, že minulý měsíc přibylo 300 000 pracovních míst, zatímco míra nezaměstnanosti by měla zůstat na úrovni 3,5 %.
To by sice znamenalo zpomalení růstu počtu pracovních míst oproti červencovým 528 000, ale stále by to znamenalo 20. měsíc růstu počtu pracovních míst v řadě a pravděpodobně by to podpořilo pokračování agresivního zvyšování sazeb ze strany Fedu ve prospěch dolaru.
Trhy s futures ocenily až 75% pravděpodobnost, že Fed na svém zářijovém zasedání zvýší sazby o 75 bazických bodů.
EUR/USD – Zdroj: Autochartist
„Vzhledem ke zkušenostem z posledního měsíce a velmi jestřábímu projevu předsedy Fedu Jeroma Powella z minulého pátku pochybujeme, že i mírnější srpnová zpráva o zaměstnanosti… bude stačit k tomu, aby toto ocenění Fedu nebo dolaru oslabilo,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.
Toto očekávání dalšího zvyšování úrokových sazeb Fedu se nejvýrazněji projevilo na měnovém páru USD/JPY, protože obchodníci stále více vnímají rozšiřující se úrokový rozdíl.
USD/JPY se obchodoval převážně beze změny na úrovni 140,19 a poprvé od roku 1998 se pohyboval nad klíčovou oblastí 140, což stále více zvyšuje tlak na japonské představitele, aby podpořili svou sužovanou měnu.
Jinde EUR/USD vzrostl o 0,3 % na 0,9977 poté, co se ve čtvrtek propadl pod paritu, když průzkum ukázal, že výrobní aktivita v celé eurozóně minulý měsíc opět poklesla a náklady na energie prudce vzrostly.
Euro získalo určitou podporu před zasedáním Evropské centrální banky příští týden, neboť se všeobecně očekává, že banka příští týden zvýší úrokové sazby o vysokých 75 bazických bodů poté, co index spotřebitelských cen v eurozóně v srpnu vystoupal na nový rekord.
USD/JPY – Zdroj: Autochartist
GBP/USD vzrostl o 0,2 % na 1,1561, tedy těsně nad nové několikaleté minimum poté, co přes noc klesl pod 1,15, protože britská ekonomika směřuje k pravděpodobné dlouhodobé recesi, zatímco vláda se potýká se zhoršující se rozvahou.
„Zdá se, že do libry míří prémie za fiskální riziko. Opětovné testování bleskového propadu z března 2020 na úrovni 1,1415 dolů se zdá být cestou nejmenšího odporu,“ uvedla ING.
USD/CNY klesl o 0,1 % na 6,9022, přičemž jüan zůstává pod tlakem po čerstvých blokačních opatřeních COVID-19 v Čcheng-tu.
Během srpna turecká lira vůči americkému dolaru oslabila ze 17,92 na 18,18. Podle názoru ekonomů banky MUFG Bank zůstávají rizika pro TRY silně nakloněna směrem dolů.
Pár NZD/USD se zotavuje o několik pipů z nejnižší úrovně od května 2020, kolem poloviny 0,6000, které se dotkl tento pátek, a během ranní evropské seance se šplhá zpět blíže k dennímu maximu. Spotové ceny se však zřejmě snaží z tohoto pohybu těžit a zůstávají pod hranicí 0,6100.