Ethereum by mohlo během příštích 18 měsíců ztrojnásobit svou hodnotu a zde je důvod.
Po většinu roku 2024 Ethereum (ETH 1,39 % ) investory do kryptoměn zklamávalo. I přes veškerý humbuk a rozruch kolem spuštění nových spotových burzovně obchodovaných fondů (ETF) vzrostla cena Etherea za rok o pouhých 15 %. Pro srovnání, cena Bitcoinu za rok vzrostla o téměř 40 %. A to ani nezačínám mluvit o všech meme mincích, které za rok vzrostly o 500 % a více.
Myslíme si však, že Ethereum má stále obrovský potenciál k explozivnímu růstu. Plně očekáváme, že do konce roku 2025 se hodnota Etherea ztrojnásobí a stane se aktivem v hodnotě 1 bilionu dolarů. To může znít jako představa z říše snů, ale existuje několik velmi dobrých důvodů, proč by se to právě mohlo stát.
Zdroj: BurzovníSvět.cz
Příliv kapitálu do zbrusu nových ETF
Začněme přílivem investorů do nových spotových ETF Ethereum. Tyto ETF se začaly obchodovat na konci července, a i přes minikrách, které na kryptografickém trhu nastaly na začátku srpna, nadále přinášejí investorům dolary. Dva největší z nových spotových ETF Ethereum již nashromáždily aktiva pod správou v hodnotě téměř 800 milionů dolarů.
Podle výzkumné společnosti K33 Research je to jen špička ledovce. Do konce roku 2024 by do těchto spotových ETF na ethereum mohlo přitéct 3,1 až 4,8 miliardy dolarů. To je solidní nákupní tlak, který v krátkodobém až střednědobém horizontu pošle cenu Etherea výše.
Růstový potenciál Etherea v DeFi
Připouštíme, že i při býčím přílivu investorů do těchto ETF je nepravděpodobné, že by se hodnota Etherea ztrojnásobila. A proto je třeba se hlouběji podívat na diverzifikovaný blockchainový ekosystém, který vývojáři Etherea vytvořili. Jednou z oblastí, která se těší pozornosti mnoha významných investorů, jsou decentralizované finance (DeFi), kde je Ethereum jasným lídrem trhu.
Nejjednodušší způsob, jak o decentralizovaných financích přemýšlet, je, že se jedná o verzi tradičních financí v krypto světě. V podstatě cokoli, co můžete dělat s tradičními financemi, můžete dělat i s decentralizovanými financemi. A často to můžete dělat lépe, levněji nebo rychleji.
Cathie Woodová ze společnosti Ark Invest ve své zprávě „Big Ideas“ pro rok 2024 zkoumala, kolik hodnot se právě teď vytváří pomocí blockchainových sítí, jako je Ethereum, se zvláštním zaměřením na chytré smlouvy. Plně očekává, že do roku 2030 poplynou z Wall Street do Etherea stovky miliard dolarů hodnoty, což má potenciál poslat cenu Etherea prudce vzhůru.
Jednoduše řečeno, růst DeFi má potenciál vyletět do nebeských výšin. Například investiční společnost VanEck je příležitostí Etherea v oblasti decentralizovaných financí tak nadšená, že pro Ethereum stanovila cílovou cenu 22 000 dolarů pro rok 2030. A to je jen základní scénář. Býčí scénář je tak obskurně vysoký (154 000 dolarů za minci!), že je mi skoro trapné ho zde uvádět.
Z tohoto pohledu zní ztrojnásobení hodnoty ze současné ceny Etherea přibližně 2 500 USD na 7 500 USD poněkud přízemně. Naposledy, když bylo kolem DeFi tolik povyku (během býčího trhu s kryptoměnami v letech 2020 až 2021), hodnota Etherea naprosto raketově vzrostla. V srpnu 2020 se Ethereum obchodovalo za 400 dolarů. V květnu 2021 se Ethereum obchodovalo za téměř 4 000 dolarů, což znamenalo masivní desetinásobné zhodnocení. Potenciál pro explozivní pohyb směrem vzhůru tu tedy rozhodně je.
Splní Ethereum konečně svůj slib?
Investoři již několik let předpovídají, že by se Ethereum mohlo stát aktivem v hodnotě 1 bilionu dolarů, ale druhá nejpopulárnější kryptoměna na světě to nikdy nesplnila. Takže to nevypadá, že dosáhnout do konce roku 2025 ocenění ve výši 1 bilionu dolarů bude snadné. Je samozřejmě potřeba, aby se toho hodně povedlo, a aby došlo k většímu přijetí a pochopení decentralizovaných financí ze strany hlavního proudu. Dnes si lidé často drbou hlavu i nad základními koncepty DeFi, jako jsou stablecoiny.
Pokud jde o Ethereum, neustále si vzpomínám na vlivnou esej („Proč software požírá svět“), kterou téměř přesně před 13 lety publikoval rizikový kapitalista Marc Andreessen. V této eseji předpověděl, že softwarové společnosti převezmou velkou část ekonomiky, což povede k novým obchodním modelům a prudkému růstu ocenění Silicon Valley.
K podobnému jevu dochází i nyní a místo softwaru se týká blockchainu. Ano, „blockchain nyní požírá svět“. Uznávám, že je to kontroverzní investiční teze, ale myslíme, že pomáhá vysvětlit, proč je v roce 2025 možné ocenění Etherea na 1 bilion dolarů. Pokud si myslíte, že „blockchain požírá svět“ je nové „software požírá svět“, pak jsme s Ethereem možná teprve na začátku.
Zdroj: Shutterstock