Milionáři se stěhují do těchto 5 evropských měst – a Londýn na seznamu chybí

Osoby s vysokými příjmy (HNWI), tedy osoby s příjmy nad 1 milion dolarů, dávají stále častěji přednost evropským městům pro stěhování, zatímco Londýn se nedostal mezi pět nejoblíbenějších, ukazuje zpráva společnosti Knight Frank o evropském životním stylu, která byla zveřejněna ve středu. Vzhledem k tomu, že 83 % HNWI, kteří zvažují mezinárodní migraci, si přeje život ve městě kvůli lepším kulturním a ekonomickým příležitostem, se nyní jejich pohled přesouvá na evropská města.

Toto odhalení vyplývá z rozsáhlé studie, na níž se podílela realitní poradenská společnost Knight Frank, která provedla průzkum mezi 700 HNWI z 11 různých zemí včetně USA a Velké Británie, aby zjistila jejich pohled na nejatraktivnější evropská města a letoviska. Ta byla seřazena na základě hodnocení European Lifestyle Monitor. Města byla hodnocena na základě pěti rozhodujících faktorů: místní ekonomika, kvalita života, ohledy na životní prostředí, infrastruktura a mobilita a lidský kapitál.

Podle zprávy si Paříž, město lásky, ukradla pozornost a obsadila první příčku, přičemž vynikla zejména v oblasti ekonomiky a lidského kapitálu, přičemž v této druhé oblasti byly zohledněny aspekty jako univerzity, sídla firem a investice do kultury. Londýn, který je často považován za útočiště superbohatých, se však do první pětky nedostal a skončil na sedmém místě.

Zdroj: Getty Images

Společnost Henley & Partners, která sleduje migrační trendy, ve své zprávě uvedla, že v roce 2024 plánuje globální stěhování bezprecedentní počet 128 000 milionářů, zatímco v předchozím roce to bylo 120 000. Ještě zajímavější je skutečnost, že 19 % osob s ultra vysokým majetkem, neboli osob s čistým jměním 30 milionů dolarů a více, uvažuje o tom, že požádá o druhý cestovní pas nebo o status dvojího občanství v jiné zemi.

Mezi hlavní priority milionářů, kteří uvažují o přestěhování, patří soukromí a bezpečnost, dále pak pracovní příležitosti, daňové aspekty a možnosti vzdělávání. Zajímavé je, že zpráva společnosti Knight Frank naznačuje generační rozdíly: mileniálové a generace Z se více zaměřují na zaměstnání, zatímco starší generace se zajímá zejména o daně.

Zpráva poznamenává: “Bezpečnost a zdanění jsou pro HNWI při stěhování kritičtější než obavy o víza. Vzhledem k rostoucí geopolitické nestabilitě a problémům s ochranou soukromí v digitálním věku není toto zaměření překvapivé.”

Kate Everett-Allen, vedoucí výzkumu rezidenčních nemovitostí v Evropě společnosti Knight Frank, osvětlila odpovídající geopolitické vlivy na migraci HNWI a zároveň vysvětlila: “Geopolitické napětí a politické změny vedou HNWI k přesunu do příznivějších jurisdikcí.” Rychlý výběr ohromující částky 1,5 miliardy švýcarských franků od Credit Suisse ze strany bohatých majitelů účtů na konci roku 2022 dokazuje, jak okamžitě jsou bohatí lidé ochotni reagovat na rozeznatelná finanční rizika.

Podle zprávy je v popředí pět evropských měst, která si HNWI vyhlédli pro přesídlení v roce 2024:
1. Paříž
2. Berlín
3. Barcelona
4. Vídeň
5. Madrid

Současně samostatná zpráva společnosti Henley & Partners uvádí, že Spojené království ztrácí svou pozici ráje milionářů. Předpokládá se, že v roce 2024 přijde Británie o nejméně 9 500 osob s vysokým majetkem, což je dvojnásobek oproti předchozímu roku (4 200 osob). Přestože v 50. letech 20. století a na počátku 21. století přitahovala velké množství bohatých rodin z Asie, Afriky, Blízkého východu a Evropy, po brexitu ztratí v letech 2017 až 2023 v důsledku migrace významných 16 500 milionářů.

Zdroj: Unsplash

Významným spouštěčem tohoto exodu je nedávné zrušení daňového statusu “non-dom” ve Spojeném království, který osvobozoval zahraniční občany od zdanění mezinárodních příjmů. Dalšími potenciálními odrazujícími faktory jsou navrhované zvýšení poplatků za soukromé školství a vysoké zdanění nemovitostí. Tyto úpravy by mohly snížit počet milionářů ve Spojeném království o 17 %, a to z 3 061 553 v roce 2023 na 2 542 464 v roce 2028, uvádí zpráva UBS Global Wealth Report zveřejněná v červnu.