Společnost Schlumberger (nyní SLB), která byla v 80. letech 20. století lídrem trhu a pátou největší společností na světě, jejíž pověst lze přirovnat k tomu, jak je dnes vnímána společnost Nvidia, zůstává významným, ale někdy přehlíženým hráčem v odvětví ropných služeb. Přestože se obchoduje jen za o něco vyšší ceny než před 40 lety, existuje potenciál pro oživení, které by mohlo napodobit její někdejší úspěch na vedoucí pozici na trhu.
SLB zůstává věrná svému významnému postavení v tomto odvětví a nadále působí jako přední světová společnost v oblasti ropných služeb s působností ve 100 zemích. Navzdory menšímu významu energetiky v rámci indexu S&P 500, současná tržní hodnota SLB nedosahuje ani 100 největších akcií v indexu a činí méně než 60 miliard USD.
Druhý pohled na SLB však vypadá slibně, protože známky zastarávání jsou zmírněny neustálou celosvětovou poptávkou po ropě a plynu, která se odhaduje na více než 100 milionů barelů denně, a rozhodujícími odbornými znalostmi, které SLB poskytuje při vyhodnocování a rozvoji energetických ložisek. Akcie SLB, které se v současné době obchodují za přibližně 40 USD, což je blízko nedávného 52týdenního minima po 23% poklesu v tomto roce, se zdají být podhodnocené. S rozumným 11násobkem předpokládaného zisku v roce 2024 ve výši 3,50 USD na akcii a s méně než 10násobkem odhadovaného zisku v roce 2025 ve výši 4,13 USD na akcii by současná cena mohla nabídnout výhodný vstupní bod.
Schlumberger Limited (SLB)
James West ze společnosti Evercore ISI považuje SLB za technologického lídra v oboru, drží rating Outperform a cílovou cenu pro akcie 74 USD, což je téměř dvojnásobek současné ceny. Tuto cílovou cenu považuje za realistickou vzhledem k tomu, že se akcie v minulosti obchodovaly za 20násobek. Nedávný propad akcií je v souladu s širším energetickým sektorem, který je způsoben především poklesem cen ropy pod 70 USD za barel, což signalizuje obavy o poptávku ze strany Číny a rozsáhlé volné kapacity členů OPEC, které vedly k tomu, že několik energetických akcií dosáhlo nových 52týdenních minim.
Pokud se vrátíme do minulosti, francouzští bratři Conrad a Marcel Schlumbergerovi založili společnost SLB v roce 1926 s cílem mapovat geologické formace pomocí elektrických měření. Své silné pozice si vybudovala na významných mezinárodních trzích, jako je Brazílie, Guyana, západní Afrika a Mexický záliv. Společnost SLB si udržuje silnou pozici zejména na Blízkém východě, kde působí již několik desetiletí v Saúdské Arábii. Pozoruhodné je, že celosvětové kapitálové výdaje na energetiku se nadále zotavují z minim, kterých dosáhly v roce 2020, přičemž optimistický výhled energetických analytiků ze společnosti Barclays předpokládá v roce 2026 téměř 500 miliard USD, což by znamenalo 20% nárůst oproti současnému roku.
Stejně jako lídr energetického odvětví Exxon Mobil si i SLB udržuje silnou firemní kulturu v čele s generálním ředitelem Olivierem Le Peuchem, který se spolu s několika členy vrcholového managementu věnoval firmě celou svou kariéru. Během červencového hovoru k výsledkům společnosti projevil Le Peuch optimismus a naznačil očekávaný růst a rozšiřování marží do roku 2024 a 2025. V návaznosti na to by měl zisk na akcii v letošním a příštím roce vzrůst o 17 %. Zmíněn byl také plánovaný návrat 3 miliard dolarů v hotovosti akcionářům ve formě dividend a zpětného odkupu akcií v roce 2024 a 4 miliard dolarů v příštím roce.
Zdroj: Getty Images
Podnik se zdá být ve srovnání s Exxonem a Chevronem podhodnocený a obchoduje se s výnosem z volných peněžních prostředků přes 7 %, jak upozornil Greg Buckley, manažer uzavřeného fondu Adams Natural Resources. Navzdory poklesu cen ropy může existovat riziko pro odhady zisků na roky 2025 a 2026, ale zdá se pravděpodobné, že je zohledněno v podhodnocené ceně akcií SLB.
SLB nadále vede odvětví vpřed a připravuje se na budoucí vývoj v rámci odvětví, protože těžba ropy a plynu ze stávajících ložisek se stává klíčovou. Prostřednictvím transakce v hodnotě 6 miliard USD, jejímž cílem je akvizice společnosti ChampionX, specialisty na zvýšenou těžbu ropy, se SLB chystá dále upevnit svou pozici v čele tohoto odvětví.
V současné době tvoří 20 % zisku společnosti SLB její digitální podnikání, které stále více roste a pomáhá energetickým společnostem přejít z lokálních datových center na cloud. Zaměření společnosti na podporu energetických inovací je patrné z jejích úspěchů v oblasti přechodných technologií, jako je vodík a zachycování uhlíku, díky nimž získá v roce 2023 příjmy přesahující 1 miliardu USD. Příkladem jejich inovací je průlom dosažený při výrobě lithia v jejich závodě v Nevadě, který vyrábí lithium 500krát rychleji než konvenční metody při využití pouze 10 % půdy.
Navzdory těmto pokrokům zůstává SLB ve svém jádru ropnou a plynárenskou společností, a jakmile se ropný a plynárenský cyklus obrátí, investoři by měli očekávat návrat k lídrovi v oboru. Možná by bylo vhodné investovat do akcií dříve, než se tak stane.